reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Patrik Chrz

Stran: [1] 2 3 ... 63
1
Obecná poradna / Re:Pujcka
« kdy: 24. 07. 2017, 09:06:56 »
Také mám podezření, že jde o nějakou "nahrávku".

Ale k věci - první vždy zkus svoji vlastní banku. Pokud jsi dostával podporu, tak jsi měl na účtu nějaký obrat. I na základě toho ti banka může dát úvěr, ale budou to ty nejdražší druhy úvěrů (kontokorent a kreditní karta). Je opravdu tak nezbytně nutné si půjčovat nyní, nebylo by lepší vydržet alespoň do konce zkušebky? Z čeho chceš úvěr splácet, když tě zaměstnavatel vyhodí?

2
Co se týče toho předčasného splacení - můžeš si poškodit bonitu u té banky, nemusí ti příště úvěr schválit, ale negativní záznam v registrech tím mít nebudeš, takže si můžeš příště půjčit jinde.

3
Tak jakákoliv půjčka jde předčasně splatit s nejhůře 1 % poplatkem. Některé banky umožňují předčasné splacení i bez poplatku (AirBank, Equa, ale i další).

Ale jak píše kolega - jestli jde o dva měsíce, nebylo by lepší počkat? Pokud tedy zrovna nemáš nějakou výjimečně výhodnou možnost. Každopádně bych si půjčku a její splátky nastavit tak, abys ji mohl splácet i v případě, že očekávané peníze nedorazí.

4
Obecná poradna / Re:Pojistné plnění
« kdy: 13. 07. 2017, 07:18:26 »
Málo informací - čím zdůvodnili zkrácení plnění?

5
Obecná poradna / Re:převod peněz ze ŠVÍCARSKA
« kdy: 13. 07. 2017, 07:16:27 »
jak píše fremantle.
Budu hádat - ze Švýcarska do ČR. Odesilatelka má CHF, příjemce bude chtít CZK. O jakou částku má jít? Půjde o pravidelné platby? U jaké banky má příjemce účet?

U malých částek se může vyplatit dát peníze v hotovosti (tedy v CHF) do obálky a poslat jako cenné psaní, poštovné by mělo být kolem 100 Kč. Jen to půjde asi 14 dní. Zde by to dcera směnila v nějaké dobré směnárně - opět záleží na tom, kde bydlí, v Praze jsou kurzy slušné, jestli ale bydlí v nějaké Horní Dolní a musela by to měnit v bance, tak by splakala nad vejdělkem.

6
Obecná poradna / Re:Zdanění příjmů z Paypalu?
« kdy: 02. 07. 2017, 13:01:52 »
Tak je to příjem ze zahraničí, takže by se danit měl, hádám jako autorská činnost.
Se šikovným daňovým poradcem by to mohlo být i zajímavé, protože by šlo dát "do nákladů" všelijaké počítačové vybavení a ty daně by nakonec nemusel být až tak vysoké.

Otázkou je, jestli si toho FÚ všimne. Dříve bych řekl, že na 99 % ne, ale nějak se kolem mne množí případy, kdy lidi začíná FÚ vyšetřovat, začalo to zátahem na Aukro, teď stačí, když banka nahlásí podezřelé pohyby na účtu.

7
Patrik:
Na jednu stranu se nebojíš cestovat letadlem a ještě jim za to riziko rád zaplatíš. Navíc jsi byl v KLDR, kde ti bolševik vymlátí mozek z hlavy, stačí se špatně podívat. Tomu říkám adrenalin.

Na druhou stranu si necháš pro korunu vrtat obě kolena a bojíš se i rozumného rizika. Máš to trochu nevyvážené.
Je to o individuálním (a netvrdím, že vždy správném) posouzení rizika. Koukneme-li do statistik, tak přepočteno na absolvovanou vzdálenost je letecká přeprava nejbezpečnější na světě (na druhou stranu přepočteno na počet cest už to vychází jinak). V letadle se mi nikdy nic nestalo ani jsem neměl pocit ohrožení, naproti tomu v autě už jsem pár karambolů měl (poslední před asi měsícem), byť většina nebyla aní vzdáleně život či zdraví ohrožující a při žádném ke zranění (zatím) nedošlo.
Ono statisticky nejnebezpečnější je zůstat doma a mohu to potvrdit. Většina úrazů se mi stala v okolí několika kilometrů od bydliště, ty nejvážnější doslova na dohled od domu (zlomená ruka, zlomená noha, uražený zub), v zahraničí, pokud si pamatuji, tak jen jedno zranění, v zimě jsem uklouzl na chodníku ve Lvově (Ukrajina) a ošklivě si narazil žebra. Mé osobní vyhodnocení rizika tak vychází, že "všude bude bezpečněji, než doma", tak se snažím cestovat, co jde.
Podobně je to s vyhodnocením rizika dle země, v zahraničí jsem nebyl nikdy okraden nebo přepaden, v ČR se mi to "podařilo" už dvakrát a to opět obojí v Praze (tedy ve městě, kde bydlím). A KLDR? No, jako Američan bych tam určitě neletěl, i poslední případ vypadá, že si prostě "vylosovali" jednoho ze skupiny a nějaký Čech by jim moc nepomohl, navíc když Čechy tam, zatím, mají ještě poměrně rádi.

A přesně stejným způsobem se dívám na peníze. Vím, že každý posuzuje dle lidí, kteří se pohybují v jeho okolí, já to mám ještě o něco "těžší", protože mi ti, kteří dopadli jak sedláci u Chlumce, sami od sebe píší. Takže negativních, až by se dalo říci tragických příběhů, kdy lidé přišli vinou finančních poradců, kteří jim doporučili "ten správný fond" o značnou část majetku, těch mám opravdu celou zásobu. Ale nějak se mi vyhýbají ti, kteří takovýmto způsobem nějak výrazně vydělali (tedy nad úroveň pojištěných bankovních vkladů). Ne že bych neznal nikoho, kdo investicemi vydělává, ale všichni investují přímo dle vlastního uvážení, tedy žádný finanční poradce, žádný fond, ale rovnou nakupují na burze (zejména akcie). Někteří se chovají i značně rizikově, ale zatím jim to vychází, kamarád se třeba zhlédl ve vysokofrekvenčním obchodování.

Mně tohle investování přes fondy přijde neférové. Na jedné straně je prodejní řetězec fond-banka/pojišťovna,...-finanční poradce, který vydělá vždy a na druhé straně je klient, který vydělá jen někdy. Vůbec se nedivím, že do toho všichni tak strašně tlačí (některé banky u vyšších vkladů nasadily i záporné úrokové sazby - http://www.mesec.cz/aktuality/sberbank-se-snazi-snizit-objem-vkladu-na-prelomu-roku/). I když budu mít v bance peníze na úrok 0,... (jako že jsem ještě chytl produkty s 1 a 1,1% p.a.), tak to pro banku znamená náklad a riziko. Z mých vkladů musí zaplatit pojištění do fondu pojištění vkladů a do fondu stability EU a musí je sama investovat a to tak, aby neprodělala - a že to není vůbec jednoduché, spoustu bank má výrazný převis vkladů nad úvěry, takže jsou doslova našlapané penězi, které jim generují náklady, ale žádný zisk. Pokud mě banka přesvědčí, abych investoval, zabije několik much jednou ranou - uleví si od nákladů, zvýší si ziskovou marži a zcela se zbaví rizika (přesněji řečeno, přesune ho na klienta). Z hlediska banky mi to přijde naprosto geniální - klient ponese veškeré riziko a ještě si za to zaplatí. (Připomíná mi to produkt pojištění platebních karet, kde banky prodávají klientům pojištění rizik, za která z velké části nesou odpovědnost, takže škodumusí klientovi nahradit i v případě, že by pojištěný nebyl - ale když se to hezky "zabalí", přihodí se něco navrch (pojištění klíčů, dokladů), klient za to rád zaplatí.

Ale co, každý máme nějakou strategii, mně ta moje, zatím, vyhovuje. Prostě využívám produkty kryté fondem pojištění vkladů a s výnosem se plazím někde kolem inflace (někdy pod, někdy nad). Mně to za ten klidný spánek a absenci žaludečních vředů stojí, vydělávat se snažím jinak (zatím se celkem daří), takže i přes inflaci můj majetek roste, byť ne raketovým tempem. Nejsem chamtivý, to je nejlepší cesta do pekla (a k bankrotu :D ).

8
Paní v unicreditu zajímavě změnila informace z webu....poplatek za vedení učtu je pouze 2% (pioneer investmens má na svých stránkách, kam odkazuje i unicredit při zaplacení předem 2,25% a při průběžném placení za vedení 3,5%). = první věc co se mi nelíbí
Výnos podle ní už není 2-3% (konzervativní fond), ale 3-4%. Na stránkách pioneer investments od založení 2,11% a za posledních pět let 5,16%. = druhá věc co se mi nelíbí. Takže při jejich růžových číslech mám v nejoptimističtější prognoze 2%.
Neskutečně mě baba vytočila, jak si ohne co chce a jak potřebuje.
Bohužel, tohle je téměř pravidlem. Prodejce (a teď jedno, jestli pracuje pro banku, pojišťovnu nebo nějakou finančně-poradenskou firmu jako Partners, OVB, Brooker Consulting a další) má tendenci podceňovat rizika a přeceňovat výnos. A tak si produkt koupí lidé, kteří by nikdy neměli (např. důchodci, kteří už chtějí hlavně čerpat). Tlak na prodej je všudypřítomný

9
Zaprvé.
Patriku, hezky jste napsal, že v Pioneeru přišly lidé a instituce o peníze. A co takhle napsat ty lidi a instituce, kteří naopak vydělali? =.

Vydělat se dá i na fondech fungujících podle ponziho schématu - http://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=312&t=302147&start=915&sid a taky je nebudu doporučovat
Takto to vyzní, že Pioneer je jen špatný. To stejné by se dalo ale říct o jakékoli firmě, bankách, investičních společnostech atd. Více objektivity by to chtělo.
Špatný je Pioneer v tom, že nedostatečně upozorňuje na rizika a toleruje prodej přes sítě, kde ví, že nejen na rizika není dostatečně upozorňováno, ale že jsou často klientům podávány přímo nepravdivé informace. Láká na minulé výnosy (aktuálně má na webu opět reklamu "již 5 let vyplácen výnos až 7 %") a lidé si neuvědomují, že minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích a že také mohou o část svých peněz přijít.
Já mám tu "smůlu", že na mne se obrací lidé až když jsou v průšvihu, s otázkou "co mají dělat" (bohužel v této situaci je moje odpověď většinou typu "no, teď už nic"), takže těch, co je investice do Pioneeru stála značnou část jejich majetku (protože se nechali ukecat finančním poradcem, aby nějaký nenadálý příjem (prodej nemovitostí, restituce) celý investovali do vysoce rizikového fondu - a jak se později ukázalo na vrcholu bubliny) bych měl "ve sbírce" dost, bohužel o takových, co opravdu vydělali (tedy nad úroveň tehdy slušně úročených termínovaných vkladů - dnes se to zdá skoro neskutečné, ale byly doby, kdy i třeba Komerční banka nabízela 14 - 17 % úrok z vkladu) se nedozvím (ti se mě na radu ptát nebudou :D ).
Zadruhé.
Pro ůvodního tazatele. 3patná varianta by nemusela být například nemovitostní fond nájemních nemovitostí. Ty mívají poměrně stabilní výnosy a spíše než otázka, jetsli daný rok budou v plusu nebo v mínusu je, kolik v plusu budou. Více, nebo méně. Tím tedy neříkám, že se nemůže stát, že by šly do mínusu, ale pravděpodobnost je mnohem menší než u akciových, nebo smíšených fondů. V principu dané fondy fungují tak, že nakoupí nemovitost s předpokládaným ziskem z nájmů (jednoduchý vzorec (výnos = nájemné/pořizovací cena) -náklady fondy na obhospodařování - náklady na údržbu nemovitostí). U těchto fondů se dá počítat řekněme s nějakými 5%p.a. zhodnocení čistého při poměrně malém riziku.
To, že "reality jsou jistota" je taky taková pohádka na dobrou noc. Když oddělíme vyložené podvody, jako byla kauza Helvag - http://finance.idnes.cz/helvag-dalsi-past-na-investory-dzn-/pujcky.aspx?c=A020913_112017_fi_osobni_mag, tak i mezi seriozními fondy najdeme propadáky https://byznys.ihned.cz/reality/c1-64776170-ceska-sporitelna-rozprodava-reality-a-rusi-realitni-fondy-na-prodej-je-napriklad-galerie-mysak
Ona žádná jistota neexistuje, když to nebudu umět, tak můžu položit i Coca-colu, jak se to manažerům v roce 1985 málem podařilo - http://www.coca-colacompany.com/stories/coke-lore-new-coke - tenhle případ dokonce přešel do učebnic marketingu, do částí "tak tahle se to opravdu dělat nemá". I prosperující, dlouhodobě vysoce zisková firma může ve velmi krátké době skončit v zapomnění, protože v kritické době udělala chybné rozhodnuí.

10
Zásadní problém u zlata je prodej. Vezměte si to podle sebe - koupil byste zlatou cihličku někde v průjezdu od neznámého člověka? Asi ne. Jenže ve stejné situaci budete, když se ji pokusíte sám prodat.
Firmy, prodávající zlato, sice slibují, že ho zpět vykoupí, ale mám obavu, aby tomu za pár let tak skutečně bylo, tedy že ta firma bude existovat a že třeba v době klesajících cen neupřednostní prodej vlastních zásob a výkup bude administrativními či jinými překážkami "sabotovat".

O něco lépe se prodávají mince, takže bych asi začal s pamětními mincemi ČNB, u některých jejich sběratelská hodnota celkem rychle roste.

Ale spíše bych to bral jako něco hezkého, jako koníčka, než vážně míněnou investici. Bohužel, stejně jako v jiných oborech, i zde budou mít navrch ti, kdo mají znalosti - http://ekonomika.idnes.cz/svatovaclavsky-dukat-drazba-rekord-mince-numismatika-ppd-/ekonomika.aspx?c=A170407_144211_ekonomika_rts

Rozhodně doporučím dát si pozor na rozdíl mezi mincemi a medailemi. Pokud některý z prodejců (expertem je na tohle "Národní pokladnice") operuje se slovy jako "ražba" (místo mince či medaile), můžete si být jisti, že jde o medaili. Stejně tak "zušlechtění ryzím zlatem" znamená jen slabé pozlacení, atd.
O rozdílu mezi mincemi a medailemi jsem psal zde: https://www.mesec.cz/clanky/investovat-do-minci-nebo-do-medaili/

11
Obecná poradna / Re:poradci ČSplus
« kdy: 26. 06. 2017, 06:59:17 »
Trochu mi to bylo podezřelé, tak jsem zapátral. Není to akce banky, ale stavební spořitelny, z čehož budu usuzovat, že budou tlačit zejména stavební spoření, které v aktuální situaci nízkých úrokových sazeb u bank není vždy výhodné (zejména vycházejí velmi nevýhodně tzv. překlenovací úvěry, kde platí klient úrok i z vlastních peněz).

Navíc celá tahle akce funguje teprve od 1., června minulého roku, takže reálných zkušeností moc nebude, maximálně "přišel, poradil, sjednal". Skutečné rovnání, jak moc výhodné produkty to byly to se ukáže až za několik let, takže nyní budou převažovat spíše pozitivní zkušenost, protože na ty negativní je zatím brzy.

Osobně bych tedy upřednostnil vlastní hledání řešení a spíše u bank, než stavebních spořitelen. A rozhodně bych si jich obešel víc.

12
Když jsem četl nadpis, myslel jsem, že to bude něco ohledně diskriminace a že si chce někdo vzít úředníka z ÚP, aby byl "zárukou" toho, že k tomu nedojde, nebo že půjde o pomoc zdravotně či mentálně postiženému a chtěl jsem napsat, že to může to místo rovnou vzdát (kdo by stál o "potížistu", co si i na pohovor musí brát svědka).

Ale koukám, že jde přímo o akci ÚP dohodnutou se zaměstnavatelem. Takže ano, zaměstnavatel si může na pohovor pozvat koho chce (standardní složení je budoucí vedoucí, personalista a někdy i nějaký vyšší vedoucí nebo ředitel, ale není výjimkou, že si tam pozvou i psychologa nebo někoho dalšího), pokud tam chce někoho z ÚP, nevidím v tom problém.

Proč to vadí žadateli? Pokud si myslí, že by ho nevzali, toho se nebojím (člověk z ÚP tam bude na žádost zaměstnavatele), pokud nechce, aby ho vzali, tak se může z ÚP odhlásit :)

13
Dobrý den,
oslovili mě z banky unicredit, zda bych měl zájem o investování.
Jediné co je pro mě zajímavé je investování měsíčně 2x500 pro dcery. Teď ale otázky :)
Podílové fondy od pioneer mi nic neříkají (na netu toho moc není). Jsou spolehlivé?
Jaká bude poplatek za pravidelné investování při 500kč měsíčně na dobu 5let?
Děkuji za rady.
Známý přišel ve fondu Pioneer o několik set tisíc, bohužel nakoupil zrovna v době, kdy byl na vrcholu, na původní hranici se pak nedostal ani za 10 let.
Ve fondech Pioneer přišlo o svoje prostředky mnoho obcí a měst, např. obec Okříšky: http://www.vorisek.cz/_text.php?clanek=83

14
Obecná poradna / Re:brigáda od 16.let
« kdy: 26. 06. 2017, 06:30:17 »
Může, jen poptávka po brigádnících pod 18 let je výrazně menší. Podle nového "protikuřáckého" zákona již nesmí prodávat ani podávat alkohol (takže oblíbené brigády v hospodách či stáních odpadají, nejsem si jist, jak je to s hmotnou zodpovědností (tím by odpadaly brigády na pokladnách a někdy ve skladech).
Ono je to jednoduché, ať se zkusí v okolí pozeptat, jestli ho někde vezmou.

15
Obecná poradna / Re:Spořící účet
« kdy: 22. 06. 2017, 01:38:59 »
Žádný takový není. Nad 1 % nemá nikdo, přesně 1 % má AirBank (jen do 250 tisíc + do 100 na běžném a ještě se musí splnit podmínka 5 plateb kartou), nad 0,5 % má ještě Sberbank a Equa, přesně 0,5 % má ING.

Stran: [1] 2 3 ... 63
Platby GoPay

reklama