reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Prodej s/bez realitní kanceláře?  (Přečteno 34234 krát)

Roman Horák

• Host
Re:Prodej s/bez realitní kanceláře?
« Odpověď #15 kdy: 18. 11. 2014, 15:44:59 »
Přes kho jste prodával?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Notářská poradna

• Host
« Odpověď #16 kdy: 19. 11. 2014, 11:18:08 »
Pokud chcete prodávat bez realitky, počítejte s tím, že stejně budete muset něco zaplatit.
V prvé řadě inzerce: v žádném případě bych nespoléhal na servery tohoto typu. Budete si potřebovat zaplatit inzerci na některém z velkých realitních serverů. Nejvíc čtený je podle mne sreality.cz. Případně nechat si udělat plakát nebo něco podobného, pokud máte pocit, že inzerát na domě má smysl (v tom je snad servis těch "bezrealitkových" serverů zajímavý, aspoň jeden můj známý si ho chválil).
Potom si samozřejmě musíte sehnat právníka (ale toho byste si potřeboval sehnat tak jako tak, protože smlouvy od realitek mají mizernou kvalitu).
A ve finále si budete muset smlouvy odnést na katastr (ale zase, realitce bych je nesvěřil).
Pokud bude kupující chtít hypotéku, dokáže si ji asi zařídit sám, ale mít v záloze osvědčeného hypotečního makléře neuškodí.
Osobně si ale myslím, že, s rozumným advokátem a trochou úsilí, se Vám to rozhodně vyplatí. Pokud budete prodávat dům za několik milionů, tak uspořené procento z ceny je několik desítek tisíc korun. A považuji za reálné, že byste mohl uspořit procenta dvě nebo i tři.

Pan Slanina má pravdu, ale obecně formulovaná diskuse zda s nebo bez realitní kanceláře nemůže dát odpověď či doporučení každému. Je třeba rozlišovat, jaké má kdo možnosti a schopnosti. Marketingový odborník dokáže nafotit nemovitost i interiéry a nejspíš i vyhledat vhodné realitní servery, zajistit si případně plakát a nebo tištěnou inzerci. Pokud mu navíc nevadí jednat se zajemci a s těmi, co se za zájemce jen vydávají, pak realitku nepotřebuje. Zbývá vyřešit právní otázky a financování. Je-li k tomu prodávající právník, asi vše dořeší s bankou včetně vázaného účtu k úhradě kupní ceny. Není-li tomu tak, pak je třeba možná přizvat finančního poradce a k tomu zcela určitě zajistit i potřebné právní náležitosti. Tady je dobré si přečíst, k čemu je důležitá notářská nebo advokátní úschova http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2013/09/notarska-uschova.html  a pak se rozhodnout, zda s kupujícím zajít k notáři a nebo se nechat zastupovat advokátem. I zde platí, že tu není jednoznačná volba stejná pro všechny.

kalousek

• Host
« Odpověď #17 kdy: 20. 11. 2014, 12:53:50 »
To Roman Horák:Přes Centrury 21, ochotní ve všech smerech

Jan Slanina

• Host
« Odpověď #18 kdy: 20. 11. 2014, 13:17:07 »
To Roman Horák:Přes Centrury 21, ochotní ve všech smerech

To je hodně neurčité. Century 21 je síť makléřů, jejichž kvalita se může zásadním způsobem lišit. To, že je ochotný jeden makléř, neznamená, že bude ochotný i jiný.

Jenda

• Host
« Odpověď #19 kdy: 20. 11. 2014, 17:28:31 »
Pan Slanina má pravdu, ale obecně formulovaná diskuse zda s nebo bez realitní kanceláře nemůže dát odpověď či doporučení každému. Je třeba rozlišovat, jaké má kdo možnosti a schopnosti. Marketingový odborník dokáže nafotit nemovitost i interiéry a nejspíš i vyhledat vhodné realitní servery, zajistit si případně plakát a nebo tištěnou inzerci. Pokud mu navíc nevadí jednat se zajemci a s těmi, co se za zájemce jen vydávají, pak realitku nepotřebuje. Zbývá vyřešit právní otázky a financování. Je-li k tomu prodávající právník, asi vše dořeší s bankou včetně vázaného účtu k úhradě kupní ceny. Není-li tomu tak, pak je třeba možná přizvat finančního poradce a k tomu zcela určitě zajistit i potřebné právní náležitosti. Tady je dobré si přečíst, k čemu je důležitá notářská nebo advokátní úschova http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2013/09/notarska-uschova.html  a pak se rozhodnout, zda s kupujícím zajít k notáři a nebo se nechat zastupovat advokátem. I zde platí, že tu není jednoznačná volba stejná pro všechny.

Notářská poradna zde vyjmenovává profese od fotografa až po notáře/advokáta. Ale kdy se co vyplatí záleží i na nemovitosti. Viděl jsem případ, kdy šikovný makléř prodal po mém soudu neprodejnou ruinu na vesnici za půl miliónu. Koukněte se na odkaz notářské poradny a tam uvedenou kalkulaci notářských úkonů. Zjistíte, že tyto náklady nejsou od určité ceny nemovitosti procentem z ceny, ale spíše je můžeme považovat za fixní. U advokáta to nebude jinak. Stejně fixní jsou i náklady na reklamu. Prodávám-li nezajímavý a levný objekt, realitka toho na mě moc nevydělá. Mám-li na prodej vilu a nebo alespoň byt za více než dva miliony, pak mohu klidně vynaložit 30 tisíc na právníky a reklamu a ještě desítky tisíc ušetřím za skoro zbytečnou provizi realitce.

Reklama

• Stálý člen

Karel

• Host
« Odpověď #20 kdy: 02. 01. 2016, 14:49:31 »
Já již léta používám notáře. Podle mě je téměř 100%, že nedojde k podvodu. Aby Vás notář okradl, to se nejspíše nestane. Určitě je to tedy větší jistota, než jakýkoliv právník, nebo realitka. U notáře může peníze za nemovitost kupující složit do notářské uschovy a notář je předá prodávajícímu, až když je jako nový majitel na katastru zapsán kupující. Stejně tak se prodávající nemusí obávat, že mu kupující nezaplatí, jelikož pokud nesloží příslušnou částku do notářské úschovy, notář neodešle dokumenty na katastr k přepsání vlastnictví. Rozuměj, že veškeré doklady se podepisují najednou při společné schůzce prodávající/kupující u notáře a tento si ponechá originály s ověřenými podpisy, které jediné následně uzná katastr za podklad k přepsání vlastnictví. Je to velmi bezpečná metoda a lze aplikovat i když je v tom hypotéka. Notáři to zcela běžně umí. Notář sice stojí o něco víc, než nějaký "odborný právník", nebo "spolehlivá realitka", ale za tu jistotu to stojí. Tyto informace byly spíše pro prodávajícího, který podle článku chce prodat bez realitky. Ovšem bez problémů je lze použít i pro kupujícího, aby tento měl jistotu, že ho nikdo neokrade o peníze. Pokud je v tom už realitka a vy musíte tedy kupovat přes realitku, tak i v tomto případě do toho lze zapojit notáře a to tak ,aby bylo smluvně zajištěno, že realitka o svoji provizi nepřijde. Pokud to realitka odmítne a bude tvrdě trvat na své verzi smlouvy, nekupujte to a jděte jinam. Buďto jste narazili na podvodníky, nebo to realitka prostě neumí a v těch penězí které se v tomto obchodu točí by měli být jen odborníci. A těm to jistě problém nedělá!

Martin

• Host
« Odpověď #21 kdy: 06. 01. 2016, 23:35:03 »
Mám několikaleté zkušenosti v realitách. Spolupráce s realitními kancelářemi se mi neosvědčila (dvakrát jsem se zle spálil; spolupráce s Proluxem - to byla opravdu nervy drásající „chuťovka“) a naopak si nemůžu vynachválit využívání realitních serverů v kombinaci s dobrým právníkem. Využívám hlavně server: Bezrealitky a Sreality a dobrou právničku: Mgr. Pavlu Fochlerovou. Dneska není problém si zájemce nebo nemovitost dohledat na internetu, ale bezpečnost je důležitá – jde o velké peníze.

Platby GoPay

reklama