reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Odhláška plynu  (Přečteno 44545 krát)

Vasek

• Host
Re:Odhláška plynu
« Odpověď #15 kdy: 08. 01. 2015, 21:11:53 »
Zrovna něco podobného řeším.
Pokud máme "plynovou" domácnost a současně často pečeme a opravdu vaříme (ne jen ohříváme) tak je neekonomické se zbavovat přípojky.
Hlavně ta plynová trouba ušetří dost. O karmě na teplou vodu nemluvě.
Pro elektřinu mluví hlavně bezpečnost - požár, výbuch, popálení dětí plynovým hořákem. Nové elektrické vařiče jsou značně bezpečnější a mají pěkný design.

Ty zmiňované ampéry - mě přišlo, že už se platí za kapacitu až až, no Patrik v tom asi dělá tak se můžeme "těšit".

V každém byte to asi není, ale chce to 3-fázový jistič a nechat si na něj nějak příkon rozložit.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lubik

• Host
« Odpověď #16 kdy: 09. 01. 2015, 08:31:13 »
Jistič je zařízení, které se „vyhodí“, když v něm prochází větší proud, než je určeno a je-li více fází, tak se proudy v nich sečtou. A paušál se platí podle kapacity bytového jističe, tedy z ekonomického hlediska počet fází nemá vliv.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #17 kdy: 09. 01. 2015, 09:24:21 »
Tak zrovna troubu mám raději elektrickou, lépe se reguluje teplota. Navíc trouba sama o sobě nemá až takový příkon.

Karma už je složitější, vyžaduje to komín a s tím související revize a v malé místnosti (koupelna) je stále riziko otravy kysličníkem uhelnatým. Já mám dálkovou dodávku tepla, takže toto neřeším a pro případ týdenní odstávky (studenou se neosrchuji ;) ) mám instalovaný průtokový ohřívač - tady jsem právě řešil problém s příkonem, mám jistič jen 16 A a ve všech obchodech, ať už kamenných nebo internetových, mi tvrdili, že sprchu prostě na 16 A nepřipojím. Nakonec jsem přesně to, co jsem hledal, viděl v hotelech v Kambodži. Tak jsem si zašel do místního elektra a z dovolené si místo sošek přivezl - bojler :D.

Ano, elektřina je bezpečnější, zejména když se místo sklokeramiky či litiny použije indukce, ta je skoro blbuvzdorná. Ale já jsem zvyklý vařit na plynu, už to mám tak nějak "v oku", vařit na elektřině bych se musel znovu učit. A halvně, jak jsem psal, v mých podmínkách by to bylo jen obtížně realizovatelné. To už raději tu propan-butanovou bombu, kdyby začal být paušál za připojení plynu neúnosný.

V tuto chvíli se z poplatku za jistič hradí část nákladů ČEPS a provozovatele distribuční soustavy (ČEZ, EON, PRE). Druhá část je variabilní, trochu jsem to popisoval v diskusi zde: http://www.mesec.cz/clanky/financni-poradci-z-pohledu-klientu/nazory/, třeba v tomto příspěvku: http://www.mesec.cz/clanky/financni-poradci-z-pohledu-klientu/nazory/133368/.

Ekologické výpalné se aktuálně připočítává jako poplatek ke spotřebované elektřině a to asi šedesátník za každou kWh, bez ohledu na to zda odběratel spotřebovává v době, kdy je elektřiny nadbytek nebo nedostatek, zda má spotřebu rozloženou rovnoměrně behem dne nebo vytváří špičky (když přijde z práce, večer, když pere, koupe se,...).

Tzv. obnovitelné zdroje mají hodně bolestí a jejich největší je, že si vyrábějí kdy chtějí (když svítí slunce, když fouká vítr,...) a ne, když jsou potřeba. Z toho důvodu musí být zálohovány klasickými zdroji - nejčastěji plynovými elektrárnami, které mají nejrychlejší start, i když elektřinu vyrábějí relativně draho (v porovnání s jadernými nebo uhelnými elektrárnami). Aby majitelené těchto zdrojů udržovali elektrárny připravené kdykoliv spustit (během několika minut), musí jim za to stát zaplatit - říká se tomu platba za kapacitu. Čím méně budou vyrábět, tím bude tato platba větší.
A teď přicházíme k tomu, jak tuto platbu rozložit na spotřebitele. Jestli poplatkem ke každé spotřebované kWh jako nyní, tím ale zvýhodníme ty, kdo mají nerovnoměrnou spotřebu, protože oni budou pravděpodobně nejvíce spotřebovávat v té špičce (čímž se "prodraží" hned dvakrát - jednak budou spořebovávat drahou elektřinu z plynových elektráren a dále budou zvyšovat požadavek na dostupné kapacity), nebo naopak zvýhodníme ty, kdo mají rovnoměrnou (a tedy i snadno plánovatelnou) spotřebu. Platba za jistič má tak trochu přinutit odběratele, aby nepřetěžovali síť v době špičky, zatímco mimo špičku se vyrábí elektřina "do zdi" - kromě obnovitelných zdrojů, které si vyrábějí úplně kdy chtějí, tak i klasické zdroje jsou jen obtížně regulovatelné, třeba takový náběh jaderné elektrárny trvá tři dny a i uhelnou nejde spustit během hodiny. Zkrátka "přiškrcením" jističe se rozmyslíte, jestli pustíte pračku nebo myčku, nebo jestli budete vařit či péct. To je i smysl tzv. chytrých domácností, které např., když pustíte pračku, tak automaticky vypnou topení, atd. Výhledově možná budou spolupracovat i výrobci přístrojů, které se budou o volnou elektřinu "dělit" podle priorit, jaké jim uživatel nastaví.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #18 kdy: 09. 01. 2015, 09:28:15 »
Jistič je zařízení, které se „vyhodí“, když v něm prochází větší proud, než je určeno a je-li více fází, tak se proudy v nich sečtou. A paušál se platí podle kapacity bytového jističe, tedy z ekonomického hlediska počet fází nemá vliv.
Není pravda - třeba nejnižší poplatek je do 1 x 25 A nebo 3 x 16 A. Také přenesený výkon je jiný u 1 fáze (230 V) a 3 fáze (400 V).

1 x 25 A je do výkonu 5,75 kWh
3 x 16 A je do výkonu 6,4 kWh

Při stejném průřezu vodiče je možné při vyšším napětí přenést větší výkon - proto, je-li to možné, tak se výkonné spotřebiče připojují na 3 fázi.

Offline fremantle

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #19 kdy: 09. 01. 2015, 10:09:37 »
Sakra, Patriku, ty tomu dáváš... 65 A jistič na byt pokud budu mít indukční sporák s troubou... ::)
Nevím, jestli je rozumné, že se pouštíš do odborných diskusí, v nichž zrovna nejsi kovanej :)

Současné varné desky, obzvlášť tedy ty indukční se kvůli potřebnému vysokému příkonu vyrábějí jen na 3 fázové napětí, pokud to teda není nějaká dvouplotýnka - pokud v tom starším bytě nění 3 fázový rozvod, nejspíš se tedy s nějakým moderním vybavením v kuchyni je nutno rozloučit, ale proboha - výkon se jednak udává ve wattech, jednotka kWh uvává množství energie.

A 16 A jistič určitě nepokryje jen příkon do 6,4 kW, ale minimálně (sqrt(3) * 400 * 16) = 11 kW činného výkonu (pravda, u indukční varní desky bude nejspíš účinník ne roven jedné, přece jen je to deska indukční, ale nějakou desku kolem 6 kW bohatě stačí 10 A odběr (ale jistí se obvykle 16 A jističem).

Pokud ten proud bude odebírán v jedlotlivých fázích, teda budu mít puštěnou třeba myčku, pračku, rychlovarnou konvici a třeba i přímotop na jiných fázích, tak je to opravdu součet výkonu potřebného pro ty jednotlivé fáze, tedy pokud by byl byt zatížen rovnoměrně jednofázovými spotřebiči na jednotlivých fázích, v celém bytě můžu mít teoreticky 17 kW instalovaného příkonu (při 3x 25 A jističi).

A to nejdůležitější - při návrhu a dimenzování rozvodů se v úvaho berou skutečně ty spotřebiče s nejvyšším příkonem a sečtou se (ty "menší" - třeba osvětlení a pod. se pak slučují do skupin), ale hlavně uvažuje se s něčím, čemu se říká "koeficient současnosti" - už nyní přesně nevím, jestli je to tabulková hodnota dle nějaké normy, nebo jak se přesně stanovuje (přecijen od střední školy to už je trochu delší doba), ale v podstatě potřebný jistič ti může ve výsledku vyjít třeba jen i na 60 %  potřebného pro celkový příkon.

I v současnosti se běžně do bytů v novostavbách vytápěných přímotopy nedávají jističe větší než 3x 25 A a to obsahují třeba příkon jen v těch přímotopech cca. 4 kW a počítá se tam se všem tím běžným vybavením (pračka, ledince, varná deska, trouba) a stačí to...

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #20 kdy: 09. 01. 2015, 10:27:58 »
Tak o odlišném výpočtu pro tu 3 fázi jsem nevěděl, díky za doplnění. Tím je to ještě horší, takže pokud bude chtít vše na elektřinu, zbývá mu jen litina nebo sklokeramika.
Já mám v bytě jednofázi, jistič před bytem 25 A.

Ten koeficient současnosti je pravda, ale zrovna současné spuštění pračky, myčky a sporáku si dovedu celkem bez problémů představit. Ano, je možné na to myslet a hlídat si, že "když vařím, neperu", ale snižuje to pak komfort. To pak ten plyn celkem dost "uleví".

marekc

• Host
« Odpověď #21 kdy: 06. 01. 2017, 19:03:21 »

Platby GoPay

reklama