reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: 2 dotazy - nepřetržitý provoz- více hodin za měsíc, vínedy a noční-příplatky  (Přečteno 35865 krát)

sedli

• Host
Dobrý den, mám 2 dotazy, nepodařilo se mi na ně najít pořádnou odpověď a nemám zkušenost, jsem absolvent, ktrý právě nastoupil.

1 . dotaz : Nastoupil jsem, v pracovní smlouvě mám 37,5 hodiny týdně a daný hrubý plat. Od příštího měsíce ale nastupuji na nepřetržitý provoz - 12 hodinové směnny 4 dny po sobě, pak 4 dny volno. Jak to bude ale s platem ? S klasickými 8 hodinovými směnami mám za měsíc 150 hodin, takto to ale dle tabulky rozpisu směn je jeden měsíc 184 hodin, další 161, další 172 atd atd...
      Odpracuji prostě větší počet hodin, měsíčně cca o 20 hodin více,  budu mít o to větší výplatu měsíční ? Vypočítá se mzda hodinová a hodiny navíc se zaplatí zvlášť, nebo jak to je ? Je přece blbost, abych dělal měsícně navíc cca 20 hodin a plat měl pořád stejný.

2.dotaz : Budu dělat víkendy a i noční o víkendu. Vím, že jsou příplatky jak za práci o víkendu, tak za noční práci. Jak to ale bude, když půjdu v pátek večer v 18:00 na 12hodinovou směnu, která končí v sobotu v 6 ráno ? Budu mít příplatek jak za víkend, tak za práci v noci ?

Děkuji za vysvětlení.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Josef

• Host
Různé měsíce mají jiný počet pracovních dnů i hodin. Při sjednané měsíční mzdě, která byla původně určena pro funkce, které nejsou placeny od hodiny, to dělá malé rozdíly v hodinové mzdě u dělnických zařazení, kdy je nutné počítat hodinovku.

§ 79 Stanovená týdenní pracovní doba (1) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí 40 hodin týdně. (2) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí u zaměstnanců a) pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně, b) s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně, c) s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně. (3) Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby bez snížení mzdy pod rozsah stanovený v odstavcích 1 a 2 může obsahovat jen kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis. Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby podle věty první nesmí však provést zaměstnavatel uvedený v § 109 odst. 3.
§ 78  j) noční prací práce konaná v noční době; noční doba je doba mezi 22. a 6. hodinou,
§ 91  (6) U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku.

Vydrž, až ti přijdou první výplatnice a získáš přehled. Krom toho existuje mnoho zaměstnavatelů, kteří řádnou evidenci pracovní doby nevedou a své zaměstnance o přesčasy a příplatky prostě okrádají.
Nevyplacené části mzdy je možné vymáhat soudně až 3 roky zpětně. Náklady na takové soudní výlohy jsou značné. Lze je hradit z pojištění právní ochrany DAS, pokud se zaměstnanec dříve pojistil.

Karel Dlouhý

• Host
1. Máš stanovenou měsíční základní mzdu, plus příplatek za noční a za víkendy. Každý měsíc odpracuješ jiný počet směn (14-16) podle délky měsíce a toho kdy v měsíci začíná tvůj směnový graf. V každé směně máš nárok na 2 půlhodinové přestávky na oddych a stravu, které se do pracovní doby nezapočítávají, pokud se tato přestávka nekryje s přestávkou kvůli riziku práce. Tj. děláš 11 hodinové směny.  Za hodiny, které máš odpracované navíc si vybereš jednou za čas 1 den volna. Nevím, jak se to jmenuje oficiálně, my tomu říkáme klouzáky a vychází 1 klouzák asi za 4 měsíce.

Takže pokud odpracuješ počet směn dané tvým směnovým grafem, budeš mít pořád stejnou mzdu (samozřejmě plus příplatky a prémie). Za hodiny navíc máš nárok na klouzáka. Pokud odpracuješ směnu navíc, buď ti zaplatí navíc 11 hodin, plus příplatek za přesčas (25% z průměrné náhradní mzdy), nebo si můžeš vybrat následující 3 měsíce náhradní volno.

2. Pro příplatky za víkendy je určující, kdy směna začíná. Pokud směna začíná v sobotu nebo v neděli, máš nárok na příplatek ve výši 11hod  * výše příplatku
U nočních směn se počítá odpracovaná doba od 22 do 6. Minus 2 půlhodinové přestávky, tj. 7hod * výše příplatku.

sedli

• Host
Díky za odpovědi. Jedná se o pozici na stroji ve výrobním podniku. V tabulce mám opravdu většinou 16 směn, 15 nebo i 14, jak to vychází.
Pořád mi to ale nedává tak úplně smysl. Každý měsíc díky této směnosti udělám řekněme o 20 hodin navíc při stejném platu, jako bych dělal těch 150 hodin měsíčně ( 8 - hodinové směny ). Takže budu v podstatě těch 20 hodin dělat zadarmo ? Protože budu mít stejný plat jako bych dělal osmičky a odpracoval byhc míň hodin. Nebo dokonce to můžu brát tak, že když si rozpočítám výplatu na počet hodin, vyjde mi, že vydělávám třeba o 10 kč/h méně ? A kompenzace den volna jednou za 4 měsíce se mi zdá teda úplně bezvýznamná. Každý měsíc budu pracovat o 20 hodin více, peníze dostanu stejné a jen jednou o den volna navíc ?

To přece není možné, proč na to lidi přistoupí ? Přece je vážně blbost, dělat měsícně o 20 hodin více a mít stejný plat jako bych dělal osmičky a méně hodin za měsíc. To člověk automaticky dělá za nižší ohodnocení na hodinu. Nepočítám ty příplatky za noc a víkendy, ale to je ze zákona.

A nevím přesně, ale tuším že mi kolega řekl, že i na té 12 - hodinové směně je jen jedna půlhodinová přestávka, ne dvě. Takže je čas asi 11.5 hodiny. A sedí to i s plánem co mám - 16 směn a 184 hodin ;)

A chápu správně, že za noční směnu tedy nemám celých 11.5 hodiny * příplatek, ale jen ty hodiny od 22:00 do 06:00 ?

Díky za reakce a pochopení, ale radši se ptám jako vůl, než v tom tápat.

Karel Dlouhý

• Host
Týdně odpracuješ 37,5 hod. Když to vynásobíš 4x, dostaneš tvých 150 hodin. Měsíc je ale o 2-3 dny delší než 4 týdny (28 dní).

Počítej to takhle. Při práci na osmičky odpracuješ 1950 hod/rok = 37,5 hod/týden x 52 týdnů.
Při práci na dvanáctky odpracuješ za rok přibližně 1980 hod = 15 směn/měs x 11 hod/směnu x 12 měs/rok. Každý měsíc uděláš jiný počet směn (14-16), proto je to přibližně. Přesně je to dáno tvým pracovním grafem a ročním fondem pracovní doby.
Rozdíl dělá těch 30 až 40 hod/rok a to jsou ty 3-4 klouzáky/rok, které fungují jako náhradní volno za práci přesčas. Někdy je zaměstnavatel ochotný ti klouzáka zaplatit jako práci přesčas, není to ale pravidlo.

Klidové přestávky by měly být IMHO dvě. Na klidovku máš nárok nejpozději po odpracování 6 hodin (nebo 5 - nejsem si jistý), pokud směna trvá déle, máš nárok na další klidovku.

Příplatek za noční nám počítají za 7 hod. Jak už jsem psal 22-6 hod minus 2 klidovky po půl hodině.

Doufám, že se mi to podařilo vysvětlit. Nejsem ani právník, ani účetní, tak snad to zdejší odborníci potvrdí.

Reklama

• Stálý člen

Offline ivzez

• Zkušený člen
    • Zobrazit profil
Zaměstnavatel je povinen zaměstnancům poskytnout přestávku na oddech a jídlo nejpozději po 6 hodinách
nepřetržité práce. Tzn., že opravdu může poskytnout jen jednu přestávku za dvanáctohodinovou směnu.
Případně může přestávku rozdělit.

Pokud jde o příplatky, bude záležet na tom, jakou evidenci zaměstnavatel zvolil. Je možné hodiny přesně rozdělit podle skutečnosti,
nebo celou směnu posuzovat podle dne, kdy začala. Směna z pátku na sobotu může být rozdělena – část jako páteční (příplatek jen
za noc od 22 do 24 hodin) a část jako sobotní (příplatek za noc i za víkend). Nebo celá jako páteční. (Obdobně z neděle na pondělí.)

Já bych stejně jako pan Josef doporučila cca dva až tři měsíce počkat a uvidíte, jak se to bude vyvíjet.

Pane Dlouhý,
máte prosím nějaké vysvětlení (zdůvodnění) pro odečtení dvou půlhodinových přestávek od 8 hodin noční práce?

Karel Dlouhý

• Host
Délka přestávky je na vůli zaměstnavatele, při dodržení minimálních požadavků zákona. To znamená, že při 12-ti hodinových směnách je skutečně minimální nárok na jednu 30 min. přestávku po 6 hodinách práce, protože druhá přestávka by připadla na konec směny a to podle zákona není možné.

Délka přestávky může být nad rámec zákona upravena vnitřním předpisem zaměstnavatele nebo kolektivní smlouvou, pokud existuje. Např. v naší firmě máme nárok na dvě 30 minutové přestávky po 4 hodinách. Tyto přestávky jsou udělovány vzhledem k charakteru výroby operativně. Domníval jsem se, že podobný postup je běžný i v jiných firmách a z toho vycházelo mé tvrzení o nároku na 2 přestávky.

Zaměstnavatel může tedy při 12-ti hodinových směnách udělit buď podle zákona jednu nebo podle svého předpisu dvě 30 min přestávky. Vyplývá z toho zajímavý důsledek. V prvním případě zaměstnanec odpracuje o cca 120 hodin/rok více nad rámec zákona (37,5 hod /týden), proto musí mít klouzavé volno každý měsíc oproti druhému případu, kdy odpracuje navíc jen cca 30 hod/rok a má nárok jen na 3 klouzáky za rok. O své volno tedy zaměstnanec nepřijde. Buď si ho vybere průběžně formou přestávky nebo formou klouzáku.

Přestávka na oddych a stravu se nezapočítává do pracovní doby, nelze za ní IMHO tedy pobírat noční příplatek. Tzn. podle počtu přestávek máte buď 7 nebo 7,5 hod noční práce. Podobně je to při práci o víkendu, kdy máte příplatek za 11 nebo 11,5 hodin. A jak píšete, vše se ještě komplikuje způsobem evidence zaměstnavatele.

Josef

• Host
Jak to myslíte, že zaměstnavatel může evidovat pracovní dobu různými způsoby?
§ 96
(1) Zaměstnavatel je povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci s vyznačením začátku a konce a) odpracované 1. směny [§ 78 odst. 1 písm. c)],
2. práce přesčas [§ 78 odst. 1 písm. i) a § 93],
3. další dohodnuté práce přesčas (§ 93a),
4. noční práce (§ 94),
5. doby v době pracovní pohotovosti (§ 95 odst. 2), b) pracovní pohotovosti, kterou zaměstnanec držel [§ 78 odst. 1 písm. h) a § 95].
(2) Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnanci nahlédnout do jeho účtu pracovní doby nebo evidence pracovní doby a do jeho účtu mzdy a pořizovat si z nich výpisy, popřípadě stejnopisy na náklady zaměstnavatele.

Pokud není výplatnice dostatečně přehledná a úplná, zaměstnanec si vyžádá celou evidenci pracovní doby. Z ní by měl mít úplně jasno, který čas je mu počítán jako přesčas, noční, přestávka ne jídlo, přestávka bezpečnostní (placená), svátek, náhradní volno, atd. Pokud není jednoznačná ani evidence vedená zaměstnavatelem, nezbývá, než se obrátit na kontrolní úřad (SUIP). Pokud pochybnosti, nebo rozpory se skutečnosti přetrvávají, může se obrátit na soud, aby vymáhal případné nedoplatky částí mezd až 3 roky zpětně.
Další možností by bylo obrátit se na odbory, ale tuto vědomě vynechávám, protože podniků, kde odbory řádně fungují je minimum a jejich zaměstnanci nemají potřebu zjišťovat podobné informace na internetu.

sedli

• Host
Tak je to takto. Dle kolektivní smlouvy uzavřené s odbory a podnikem se jedná opravdu o odpracovnání 11.5 hodiny pracovní doby + půl hodinová přestávka, tedy 12-hodinová směna. Hodin se udělá za rok více a jsou doplaceny v lednové výplatě. Není to řešeno formou tvz "kluzáků" nebo dovolené navíc :)

Děkuji moc za příspěvky :)

Jana

• Host
Dobrý den
...a může zaměstnavatel prodloužit půlhodinové přestávky ve dvanáctihodinové směně na 38min., aby tím nevznikl nárok na klouzavé volno?
Děkuji za odpověď.

Referent

• Host
Ano, ale jen v tom případě, že ten nárok vznikne současně.

Platby GoPay

reklama