reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Nenárok na odstupné  (Přečteno 6456 krát)

Benjamin

  • Host
Nenárok na odstupné
« kdy: 19. 10. 2016, 17:35:39 »
Jsem již pár měsíců na neschopence a během této doby zaměstnavatel udělal organizační změny, tedy zrušil můj post vedoucího a jakmile se vrátím hodlá mi nabídnout post na daleko nižší úrovni a pokud jej nepřijmu, mohu prý dát výpověď sám, samozřejmě tvrdí, že v takovém jednání zrušení postu není žádný nárok na odstupné nebo nabídnutí práce ve stejné platové třídě. Má na takové jednání právo?

Předem děkuji za zřejmě obligátní informaci

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline ivzez

  • Zkušený člen
  • ***
  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Nenárok na odstupné
« Odpověď #1 kdy: 20. 10. 2016, 02:39:04 »
Zaměstnavatel má samozřejmě právo provést organizační změny i v době nemoci zaměstnance.

Po skončení nemoci je ale povinen zaměstnanci přidělovat sjednaný druh práce.
Nebude-li pro Vás zaměstnavatel mít sjednaný druh práce, může Vám nabídnout jinou práci,
kterou můžete odmítnout.

Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít dostatek práce, půjde o překážku na jeho straně,
za niž Vám bude náležet náhrada mzdy ve výši průměrného (pravděpodobného) výdělku.

V případě mzdy záleží na tom, jestli máte mzdu sjednánu přímo v pracovní smlouvě.
V tom případě by se s Vámi zaměstnavatel musel o změně (snížení) mzdy dohodnout.

Je-li mzda stanovena výměrem, nepotřebuje zaměstnavatel ke změně Váš souhlas.
V tomto případě stačí, když Vás zaměstnavatel o změně včas informuje.

___

Případný nárok na odstupné závisí na tom, kdo komu dá výpověď a z jakého důvodu.
Zde by podle mne mělo jít o výpověď ze strany zaměstnavatele podle § 52 písm. c) s nárokem na odstupné.

Já bych na Vašem místě výpověď nedávala
a písemně bych zaměstnavatele vyzvala k přidělování sjednaného druhu práce.


 
Platby GoPay

reklama