reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Investice do realitního fondu Investika  (Přečteno 3706 krát)

Emma

 • Host
Investice do realitního fondu Investika
« kdy: 30. 10. 2016, 00:05:19 »
Dobrý den,
máte někdo zkušenosti při investování do realitní fonudu Investika? Samozrejmě vím, že investice není zabezpečená. Slibují slušný výnos, ale bojím se jestli to není nějaký tunel.
Díly za info.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaKarel

 • Host
Re:Investice do realitního fondu Investika
« Odpověď #1 kdy: 30. 10. 2016, 11:14:34 »
Mám dvě otázky:
Co je to zabezpečená investice?
Jaký slušný výnos vám nabídli?

Tento fond nemá žádnou historii a v portfoliu má zatím jen jeden barák. Manažerský poplatek je 1,7%, tzn. nákladovost bude cca 2%. Vstupní poplatek je 4%, při pravidelné investici 3,5%.

Výnosy budou nejspíš podobné jako u ostatních českých nemovitostních fondů (pod 2% p.a.). Celé 2 roky to bude vydělávat jen na vstupní poplatek. V současnosti to není žádné terno. S rostoucí inflací by se měly zvednout i výnosy. I tak bych doporučil spíš velký a ověřený fond REICO.

Nemovitostní fondy mají tu vlastnost, že mají relativně malé výnosy a v případě recese dojde k prudkému poklesu (Reico, 2009, -14%). Pak trvá řadu let, než se dostanete na své.


Emma

 • Host
Re:Investice do realitního fondu Investika
« Odpověď #2 kdy: 30. 10. 2016, 22:37:29 »
Díky za info. Zabezpečená investice - není pojištění jako u vkladů v bankách z garančního fondu pojištění. Přesto tato společnost láká na nabídku, že při vkladu 1 mil. garantuje, že při poklesu doplácí do vložené částky bez vstupních poplatků. Toto se ale týká jen částiky 1 mil. a vyšší. Při nižších částkách tato garance není - a tuto garanci nabízí jen ta investiční společnost (neplatí tam ten garanční fond). Při částce 150 tis. nabízí zhodnocení za 5 let o 50 tisíc, takže cca 10 tis. ročně.
Kam jinam byste rozložil finance v hodnotě 1 mil.? Kč. Jde mi hlavně o bezpečnost, ale také bych něco málo ráda vydělala.
Díky.


Karel

 • Host
Re:Investice do realitního fondu Investika
« Odpověď #3 kdy: 31. 10. 2016, 05:12:41 »
Investice do fondů nejsou ze zákona pojištěné. Bezpečnost se řeší oddělením majetku investorů od majetku investiční společnosti, dále kontrolou ČNB, depozitářem a auditorem.
http://www.penize.cz/podilove-fondy/290008-velky-investicni-serial-a-nemuze-to-zkrachovat

Zběžně jsem pročetl dokumenty fondu a nic o garanci dorovnání vkladu při poklesu tam není a ani být nemůže. Pokud vám to někdo sliboval, tak vám vyloženě lhal. To je první pravidlo u investování. Jakmile vám někdo cokoliv garantuje, tak si můžete být jistá, že se jedná o podvod.

Pokud vám nabízí zhodnocení částky 150 tis. o 50 tis. za 5 let, můžete si spočítat, že se jedná o výnos 5,92% p.a. Toto zhodnocení je za současných podmínek u fondu nemovitostí zcela nereálné. Opět tu platí stejné pravidlo o garancích a slibech. Když z vás nedostanou milion, tak alespoň 150 tis.

Fond na svých stránkách tvrdí, že se jedná o "konzervativní investici s atraktivním výnosem". Už toto tvrzení je lež. Buď se jedná o konzervativní investici, pak má výnos 1-2% nad inflaci nebo má atraktivní výnos (slibovaných 5-6%) a pak se jedná o dynamickou investici. Podobný výnos můžou mít akcie.

Dále se tam píše: "Diverzifikace rizika - nemovitosti fondu jsou rozvrženy do různých tipů nemovitostí v odlišných regionech. Snižuje se tak riziko volatility hodnoty podílových listů."  Tento fond vlastní jen jednu nemovitost, proto o žádné diverzifikaci nemůže být ani řeč.

Dát všechny své úspory do podobného podniku je veliký hazard. Pokud máte z nějakého důvodu potřebu investovat do nemovitostního fondu, podívejte se spíš na Reico nebo Conseq realitní.
Petr

 • Host
Re:Investice do realitního fondu Investika
« Odpověď #4 kdy: 16. 07. 2017, 23:09:47 »
Dobrý den, Karle,
dříve než bych dával rady, tak bych se určitě snažil zjistit veškeré informace o tomto realitním fondu.

Rady, které dáváte, jsou pouze domnenky. Bouhuzel ne vycházíte z faktu.

Rozdíly mezi realitním fondem Reicha, CONSEQ a INVESTIKA jsou obrovské.

I když slibuji, ze zhodnocení bude 5-6%, tak za poslední rok měli zhodnocení vložených peněz investory přes 7%. Vše lehce dohledatelné na jejich stránkách.
Dále je také důležité, co je to za vlastněnou nemovitost, jací jsou nájemnici, zda je obsazena ve smlouvách inflační doložka, zda při předčasně ukončené najmu jsou penále za předčasně ukončení smluv.
Jelikož nájemci jsou společnosti jako například NIVEA, ADIDAS, HIPPO atd. tak rizikovost vysoce klesá. To, zda jsou tyto firmy dostatečnou zárukou, je na zvážení každého.

Prováděl jsem důkladnou analýzu této společnosti a konzultoval s vysoce kvalifikovanými analytiky a opravdu se tato investice chová jako velice konzervativní, i když zisk se jevy velice dynamicky.

Opravdu doporučuji si toto dobře prostudovat!

Přeji pěkný den!

Petr Krejčí, Teplice

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Karel

 • Host
Re:Investice do realitního fondu Investika
« Odpověď #5 kdy: 17. 07. 2017, 01:21:31 »
Také zdravím.

Překvapuje mě, že odpovídáte na můj příspěvek skoro po roce. Váš názor mě velice zajímá, protože se považujete za odborníka a prováděl jste důkladnou analýzu této společnosti a konzultoval s vysoce kvalifikovanými analytiky a opravdu se tato investice chová jako velice konzervativní, i když zisk se jevy velice dynamicky. Oproti tomu já se považuji ve vší skromnosti za amatéra, tak se rád nechám poučit.

Přidám jen několik bodů:
1) společnost INVESTIKA, investiční společnost, a.s. má povolení ČNB, což je pozitivní správa.
2) pokud někdo tvrdí, že se "investice chová jako velice konzervativní, i když zisk se jevy velice dynamicky", je to první známka podvodu.
3) ze struktury majetku vyplývá:
Aktiva celkem 616 601 392 Kč
Účast v nemovitostních společnostech 17,69%, t.j  109076786 Kč ... výnos cca 5%
Půjčky nemovitostním společnostem (včetně úroků z půjček) 9,82%, tj. 60550256 Kč ... úrok cca 7%
Vklady v bankách 72,49%, tj. 446974349 Kč ... výnos 0%

Jednoduchým výpočtem je výnos aktiv 1,57% p.a. Od toho se odečtou náklady fondu ve výši 0,94% za rok 2016. Když budu předpokládat růst ceny nemovitosti v portfoliu cca 5% p.a. (výroční zpráva není k dispozici), pak bude výnos fondu někde na 1,5% p.a.

Fond uvádí výnos za poslední rok 8,31%!!!! Kde by se ten výnos vzal??? Většinu peněz mají na běžném účtu v bance s nulovým úrokem.
Prostě tady někdo lže. 
Platby GoPay

reklama