reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: výpověď ze zdravotních důvodů  (Přečteno 2443 krát)

Eva

  • Host
výpověď ze zdravotních důvodů
« kdy: 20. 03. 2017, 13:04:26 »
 Dobrý den,

jsem půl roku v prac.neschopnosti a 2 lékaři mi doporučili nadále nevykonávat svou práci.Před ukončením nemocenské jsem povinna projít lékařskou prohlídkou u svého zaměstnavatele,kde předpokládám,že mi lékař vystaví posudek o pozbytí způsobilosti vykonávat dosavadní práci a zaměstnavatel nemá možnost mě přeřadit na jinou(lehčí)práci.

Jak nejlépe podat výpověď,abych měla nárok na 3 měsíční odstupné?(v obdobném případě zaměstnavatel sepsal se zaměstnankyní dohodu o ukončení prac.poměru s 2měsíční mzdou)

Použít jaký paragraf ve výpovědi,popř.nechat si dát výpověď zaměstnavatelem?

Děkuji za jakékoliv informace k tomuto tématu :P

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



nova

  • Host
Re:výpověď ze zdravotních důvodů
« Odpověď #1 kdy: 20. 03. 2017, 18:33:14 »
Pokud dáte Vy výpověď, tak nedostanete žádné odstupné. Jak se zachová zaměstnavatel, nechte na něm. Pokud Vám dá výpověď, tak musí uvést důvod výpovědi, u ukončení PP dohodou požadujte důvod (pokud tam nebude důvod ukončení, tak odstupné nedostanete žádné). Třeba to nebude tak horké a budete moci pracovat dál. To, že Vám nějaký lékař řekne, že nedoporučuje, abyste nadále vykonávala dosavadní práci, pro zaměstnavatele nic neznamená.


Offline ivzez

  • Zkušený člen
  • ***
  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:výpověď ze zdravotních důvodů
« Odpověď #2 kdy: 29. 03. 2017, 23:21:03 »
Povinnost převést Vás na jinou vhodnou práci musí řešit zaměstnavatel, nikoliv Vy.

Posouzení zdravotní způsobilosti k výkonu sjednaného druhu práce byste měla podstoupit až po skončení pracovní
neschopnosti, v době nemoci samozřejmě zdravotně způsobilá nebudete.

Nárok na odstupné vznikne pouze při výpovědi ze strany zaměstnavatele podle § 52 písm. a) až d) nebo v případě
dohody o rozvázání pracovního poměru ze stejných důvodů (důvod skončení by musel být uveden v písemné dohodě).

O jakou nemoc jde? Nepůjde-li o ztrátu zdravotní způsobilosti kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání, a nebude-li
pro Vás zaměstnavatel mít jinou práci, dá Vám pravděpodobně výpověď podle § 52 písm. e) → bez nároku na odstupné.

____

Jen pro úplnost (zaměstnavatel si to pravděpodobně „pohlídá“, takže k této situaci nejspíš nedojde):

Kdyby Vás zaměstnavatel do 14 dnů od doručení posudku závodního lékaře nepřevedl na vhodnou práci,
mohla byste pracovní poměr okamžitě zrušit (§ 56, odst. 1 písm. a → pozor, nejde o výpověď).
V takovém případě byste měla (§ 56, odst. 2) nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době (2 měsíce).
« Poslední změna: 01. 04. 2017, 02:40:34 od ivzez »


 
Platby GoPay

reklama