reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Dovolená-krácení  (Přečteno 643 krát)

Cibulka

  • Host
Dovolená-krácení
« kdy: 12. 09. 2017, 14:28:45 »
Dobrý den.
Nárok na délku dovolené pro níže uvedený případ:
Zaměstnavatel mi předal 30.12.2015 výpověď z pracovního poměru podle § 52 písm. c) zákoníku práce s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která začala běžet první den měsíce následujícího po doručení výpovědi (30.12.2015) - ukončení pracovního poměru 29.2.2016 . Od 29.2.2016 do 28.6.2016 jsem byl v dočasné pracovní neschopnosti. Žádným způsobem jsem nesdělil zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvám. Dne 29.6.2016 jsem odevzdal podle dohody s ředitelem společnosti z února 2016 dohodnutou práci na místě posledního pracoviště. Dočasná pracovní neschopnost nevznikla v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Pracovní poměr tedy skončil 29.6.2016. V pracovní smlouvě je stanoven nárok na 5 týdnů dovolené za odpracovaný rok. Do 29.6.2016 bylo "odpracováno" 60 kalendářních dnů, ale v nich pouze 42 směn (41 směn do 28.2.2016, po ukončení pracovní neschopnosti byla 29.6.2016 odpracována 1 směna). Mzdová účetní v červnovém výplatním lístku uvedla délku dovolené 12,5 dne.
Je nárok na poměrnou část dovolené za 5 celých měsíců (tj. 10,5 dnů) nebo na dovolenou za odpracované dny (tj. 4,5 dnů)?

Co znamená odpracování 60 kalendářních dnů pro nárok na poměrnou část dovolené nebo na dovolenou za odpracované dny?
Z vyjádření SÚIP:
Co se týče nároku zaměstnance na dovolenou, pak zaměstnanci v pracovním poměru (tj. na základě uzavřené pracovní smlouvy) vzniká právo na dovolenou za kalendářní rok v případě, že jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku (za takovéto nepřetržité trvání pracovního poměru se považuje rovněž bezprostředně navazující vznik nového pracovního poměru u téhož zaměstnavatele) a v případě, že u zaměstnavatele odpracoval 60 kalendářních dnů (tj. v praxi cca 3 měsíce). Pokud pracovní poměr zaměstnance netrval u zaměstnavatele celý kalendářní rok, náleží zaměstnanci poměrná část dovolené ve výši 1/12 dovolené za kalendářní rok za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru. Pokud zaměstnanec neodpracoval u zaměstnavatele 60 kalendářních dnů, a tedy mu nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok nebo na její poměrnou část, náleží zaměstnanci dovolená za odpracované dny ve výši 1/12 dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů (ust. § 211 a násl. zákoníku práce).

Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



 
Platby GoPay

reklama