reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.


Odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Poznámka: tento příspěvek se nezobrazí, dokud nebude schválen moderátorem.

Jméno:
E-mail:
Předmět:
Ikona zprávy:

Připojit:
(Vymazat přílohu)
(více příloh)
Omezení: 4 příloh na příspěvek, maximální velikost 192KB, maximální vlastní velikost 128KB
Uvědomte si, že žádné přiložené soubory se nezobrazí dokud nebudou schváleny moderátorem.
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se utrhne co?:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


Shrnutí tématu

Poslal: palička
« kdy: 10. 02. 2019, 20:29:34 »

Děláte z jednoduchých věcí složité. Zaměstnavatel chybně naplánoval směnu (spletl se) tak se to opraví. Nebo opravdu chce abyste pracoval, tak to musíte řešit jako každý komu směna připadne na svátek a jemu se nehodí, běžná věc.
Poslal: Lubik
« kdy: 15. 11. 2018, 13:10:13 »

Podle mne se dá roční plán upravit (a určitě se tak děje) a zaměstnavatel v době, kdy nechce aby zaměstnanec pracoval, tak tu směnu v plánu zruší. Jiná situace by byla, kdyby zaměstnanec měl pravidelnou pracovní dobu v sobotu a na tu připadl svátek. U mě to před časem bylo opačně, pracovní dobu jsem měl Po - Čt, takže Velký pátek jsem na rozdíl od ostatních placený neměl.
Poslal: pepa
« kdy: 15. 11. 2018, 09:13:21 »

No my máme takto naplánované směny na rok dopředu. Ale teď nám vedoucí sdělil, že provozovatel bazén v době vánoč. svátků zavře. V podstatě mi šlo jen o to, zda mi zaměstnavatel svátky nějak zaplatí nebo se bude jednat o neplacené volno.
Poslal: pepa
« kdy: 15. 11. 2018, 09:10:58 »

No mě spíš šlo o to jak mi uhradí zaměstnavatel mzdu než jak vymýšlet podvody.
Poslal: Lubik
« kdy: 15. 11. 2018, 09:10:30 »

Dotaz k věci. To že někdo naplánuje směnu na den, kdy nechce aby dotyčný pracoval, já považuji za omyl (uvedl jsem to i v prvním příspěvku). Je podle vás možné jiné vysvětlení?
Poslal: Lubik
« kdy: 15. 11. 2018, 08:14:28 »

"To jsem teda nepochopil z Vaší odpovědi co dělá každý" Omlouvám se, to že jste tak nechápavý, jsem měl poznat už z vašeho prvního dotazu. Tak tedy:
1. Požádáte vedoucího, aby plán změnil a dal tam místo vás někoho jiného
2. Domluvíte se z kolegou, aby to vzal za vás
3. Máte-li známého lékaře, hodíte se marod
4. Nepůjdete do práce a necháte si dát Áčko
Možná poradí někdo i něco dalšího.
Poslal: Karel
« kdy: 14. 11. 2018, 21:22:07 »

Co říká Zákoník práce:

§ 115

Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek
(1) Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

(2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.

(3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Takže z toho jasně vyplývá:
žádná dovolená ani náhradní volno ve svátek nebo dokonce napracování státního svátku neexistuje.

Podle (3) pokud grafová směna připadne na svátek a zaměstnavatel nepožaduje, aby zaměstnanec ve svátek pracoval, pak má zaměstnanec placené volno!!!!! 
Poslal: Krtek
« kdy: 14. 11. 2018, 19:20:51 »

Zrovna tuhle situaci musím u svých podřízených řešit jelikož jim zaměstnavatel naplánoval směnu na svátek, v sobotu a navíc se do práce na většině pracovišť nejde. Dovolená na svátek nelze, u nás s bere náhradní volno, tedy směna ve svátek v docházce chybí a odpracuje se jindy.
Že by zaměstnanci v nepřetržitém provozu zůstali ve svátek doma a dostali 100% náhradu mzdy... to bych jim sice přál ale nepřipadá to v úvahu.
Poslal: pepa
« kdy: 14. 11. 2018, 16:00:23 »

To jsem teda nepochopil z Vaší odpovědi co dělá každý.
Poslal: Lubik
« kdy: 14. 11. 2018, 15:09:07 »

Děláte z jednoduchých věcí složité. Zaměstnavatel chybně naplánoval směnu (spletl se) tak se to opraví. Nebo opravdu chce abyste pracoval, tak to musíte řešit jako každý komu směna připadne na svátek a jemu se nehodí, běžná věc.
Poslal: pepa
« kdy: 14. 11. 2018, 13:13:38 »

Dobrý den,
mohu si v den mé naplánované směny, která vycházi ve svátek vzít dovolenou? Vím, že je v zákoně, že to nelze, ale pokud bude zavřený podnik ze strany zaměstnavatele a ten mi vlastně tu dovolenou nařídí. Musí mi zaměstnavatel tento den zaplatit, anebo se jedná o neplacené volno v tomto případě?
DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
Platby GoPay

reklama