reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.


Odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Poznámka: tento příspěvek se nezobrazí, dokud nebude schválen moderátorem.

Jméno:
E-mail:
Předmět:
Ikona zprávy:

Připojit:
(Vymazat přílohu)
(více příloh)
Omezení: 4 příloh na příspěvek, maximální velikost 192KB, maximální vlastní velikost 128KB
Uvědomte si, že žádné přiložené soubory se nezobrazí dokud nebudou schváleny moderátorem.
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se utrhne co?:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


Shrnutí tématu

Poslal: Lada
« kdy: 05. 08. 2019, 10:31:04 »

Tak, jak to navrhujete, to lze udělat. Ale z hlavy mě napadá několik věcí, na které byste si měli dát pozor:

1) Budete spolumajitelé s.r.o., předpokládám, že jednatelé budete taky oba dva. Jednatel nemůže mít se s.r.o., jehož je jednatelem, uzavřenou pracovní smlouvu či dohodu, podle které je jeho pracovní náplní obchodní vedení firmy (např. na pracovní pozici "ředitel"), protože povinnost řídit firmu má jednatel ze zákona a nemůže tím pádem na stejnou činnost mít s firmou zaměstnanecký vztah. Jednatel však může mít uzavřenou pracovní smlouvu či dohodu na činnost, která nepatří mezi povinnosti jednatele - může být ve firmě např. mechanikem (v autoservisu), řidičem (v autodopravě), lékařem (ve zdravotnickém zařízení) aj. Takže pokud se svým s.r.o. budete uzavírat DPP, jako pracovní náplň doporučuji uvést např. "programátor".

2) Také s.r.o. platí daň z příjmu - jedná se o daň z příjmu právnických osob. Ta činí 19 % z daňového základu (daň z příjmu fyzických osob je jen 15 %).Takže vy dva (jako zaměstnanci) sice daň z příjmů platit nebudete, ale vaše s.r.o. ano. Samozřejmě, pokud oproti výnosům budete mít daňově uznatelné náklady v dostatečné výši, bude mít vaše s.r.o. jen nízkou daň. V této souvislosti je nutno připomenout, že jednatel má ze zákona povinnost starat se o s.r.o. s péčí řádného hospodáře, takže pokud by vaše s.r.o. měla celkový příjem např. jen 60.000 Kč za rok, ale vy dva byste si vypláceli každý měsíc na DPP 10.000 Kč a dostali tím tedy firmu do mínusu, nejednali byste jakožto jednatelé s péčí řádného hospodáře, za což by vám hrozil postih.

3) Za studenta VŠ platí do jeho 26 let zdravotní pojištění stát. Pokud přestanete být studentem nebo jako student dovršíte 26 let, vzniká vám povinnost platit za sebe zdravotní pojištění. Jelikož z DPP do 10.000 Kč se zdravotní ani sociální pojištění neodvádí, nebude za vás vaše s.r.o. odvádět žádné pojistné a vy si ho celé budete muset platit sami své zdravotní pojišťovně.

4) Pokud má s.r.o. zisk, mohou si její majitelé vyplatit podíly na zisku, které však musí zdanit 15 % srážkovou daní a nemohou si přitom uplatnit daňové slevy ani odčitatelné položky. Více o této problematice si v případě zájmu najděte na webu.
Poslal: Jáchym
« kdy: 30. 07. 2019, 10:36:11 »

Když začne student podnikat, nahlíží se na jeho podnikání jako na vedlejší činnost, což mimo jiné znamená, že první rok nemusí platit zálohy na zdravotní pojištění a sociální pojištění. Pojistné doplatí až začátkem příštího roku, když podá přehled sociálce a zdravotní pojišťovně. Podle toho, kolik skutečně vydělal.
Poslal: Tauronek
« kdy: 30. 07. 2019, 07:21:19 »

Dobrý den,

S kamarádem bychom chtěli začít podnikat. Jsme oba dva studenti a děláme webové stránky a aplikace a naše roční výdělky pro oba dva určitě přesáhnou 30.000Kč, takže nevíme jestli by nebylo co se týče daní výhodnější založit firmu s.r.o, kterou bychom spoluvlastnili a byli také jediní členové, pak si vypláceli přes DPP 10.000 měsíčně - s tím, že bychom podepsali prohlášení k dani - žádná daň z příjmu ani sociální/zdravotní.

Vím, že to obdobně funguje v jiných zemích, např. v Kanadě jsou lidé, kteří vydělávají přes freelance natolik velké peníze, že se pro ně zvyšuje procento daně z příjmu, tak si založí "soukromou" firmu a vyplácejí si určitou částku každý měsíc.

Šlo by to takhle udělat i u nás? Pokud ano, bylo by to legální? Nebo bychom nějakým způsobem ztratili více peněz, než kdybychom daně platili?

Popř. jaká by byla nejlepší alternativa?
Platby GoPay

reklama