Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.


Odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Poznámka: tento příspěvek se nezobrazí, dokud nebude schválen moderátorem.

Jméno:
E-mail:
Předmět:
Ikona zprávy:

Připojit:
(Vymazat přílohu)
(více příloh)
Omezení: 4 příloh na příspěvek, maximální velikost 192KB, maximální vlastní velikost 128KB
Uvědomte si, že žádné přiložené soubory se nezobrazí dokud nebudou schváleny moderátorem.
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho...co?:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


Shrnutí tématu

Poslal: tommy
« kdy: 15. 01. 2022, 23:15:17 »

500,- Kc mesicne je na stavebni sporeni malo.  Jak uz bylo napsano, potrebujete aspon 20tisic rocne, aby to melo nejaky vyznam. To uz je lepsi si ted zalozit sporici ucet se sazbou 3% a vice (napr. expo bank) a pravidelne na nej sporit, pokud sazby budou dobre. Az nebudou, tak treba presunout na stavebni sporeni tak aby se sporilo 6 let aspon 20 tisic rocne. Proti investicim (portu) je to stale pojistene fondem vkladu a garantovane statem.
Poslal: Karel
« kdy: 14. 01. 2022, 22:07:39 »

Poslal: Patrik Chrz
« kdy: 14. 01. 2022, 09:20:48 »

V první řadě bych velmi zvážil, jestli daný produkt uzavírat na syna. Peníze tam vložené jsou jednou pro vždy jeho a v 18 letech je může použít na cokoliv, nemusí to být na studium, ale může si za to koupit třeba v tu dobu módní mobil, oblečení,... V minulosti byly pokusy omezovat dispoziční právo s penězi dětí, což by znamenalo žádat při každém výběru (třeba z důvodu změny investiční strategie) souhlas opatrovnického soudu https://www.mesec.cz/clanky/pozor-na-sporeni-pro-deti-rodice-na-penize-narok-nemaji/, během let se praxe stále mění, co platí nyní nemusí platit za 2, 3, 6 let. Snad je v případě, že rodičům hrozí exekuce, případně v situaci nějakých neuspořádaných finančních poměrů v rodině (rozvedení rodiče, finančně nezodpovědný jeden z rodičů), má smysl produkt na jméno dítěte.

Obecně stavební spoření není španý nápad, ovšem díky (jen a pouze) státní podpoře, jejíž podmínky se již jednou v minulosti měnily a mohou se zase kdykoliv změnit. Další nevýhodou jsou poplatky. Od poplatku za uzavření (obvykle ve výši 1 % z cílové částky) stavební pojišťovny postupně upouštějí, ale stále tu jsou poplatky za vedení (měsíční, čtvrtletní), které zejména u nižších úložek velmi snižují zhodnocení. Tj. dobré by bylo využít maximální státní podpory při úložce 20 000 Kč ročně a podívat se, jaké poplatky si které stavební spořitelny účtují, může to dost ušetřit, je leden, do prosince času dost (peníze lze za celý rok vložit klidně najednou), doporučuji sledovat nabídku jednotlivých spořitelen, může některá mít nějakou akci (vyšší úrok z vkladu, nižší měsíční poplatky, jednorázový bonus, atd).

Tolik k asi aktuálně nejlépe zhodnocenému bezrizikovému produktu (krytý fondem pojištění vkladů).

Pak jsou tu varianty investic a fondů, to bych nezkušenému člověku nedoporučil. Fondy, které nabízejí banky a investiční společnosti mají zpravidla velmi vysoké poplatky, které požerou značnou část zhodnocení, někdy dokonce i celé, ceny cenných papírů jsou nyní vysoko, může se stát, že nastane nějaká korekce, nelze tak ani vyloučit případ, že za těch 6 let bude hodnota nižší, než objem do té doby vložených peněz. Úplný nesmysl jsou různé "investiční plány", "rezervotvorné životní pojištění", kdy  až vklady za první dva roky jsou do kapsy "poradce" a tyto produkty jsou jen zřídkakdy pro klienta ziskové.

Spíše bych vzal v úvahu finanční situaci rodiny jako celku - nemáte nějaké dluhy? Nebylo by lepší tyto dluhy splácet?
Poslal: Lopendo
« kdy: 13. 01. 2022, 12:58:54 »

Dobrý den,
synovi bude v červenci 12 let.Chci mu odkládat 500,-Kč měsíčně do 18 let,s výhledem případného použití financí na jeho studium.Je vhodné např.stavební spoření nebo případně využít nějaký podílový fond?
Děkuji za odpověď.
Platby GoPay