Fórum Měšec.cz

Poradny => Obecná poradna => Téma založeno: Lukáš 07. 02. 2019, 11:31:16

Název: Hypotéka.
Přispěvatel: Lukáš 07. 02. 2019, 11:31:16
Ahoj,
chci se zeptat, jestli si mohu odečíst hypotéku z daní, jestliže: Udělal jsem si přístavbu na baráku, který vlastní moji rodiče. Nemam kupní smlouvu. Hypotéka je samozřejmě psaná na mě. Tak by mě zajímalo, jestli to jde.
Díky
Název: Re:Hypotéka.
Přispěvatel: Lada 07. 02. 2019, 12:26:17
Aby bylo možné si úroky z úvěru uplatnit v daňovém přiznání či ročním zúčtování, musí to být úvěr na financování bytových potřeb.

Mezi tyto rovněž patří "Údržba a změna stavby bytového domu, rodinného domu, bytu v nájmu nebo v užívání, jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru)". Můžete doložit výpisem z listu vlastnictví (pokud jste vlastník té nemovitosti, což nejste), nebo nájemní smlouvou či dokladem o trvalém pobytu uživatele (pokud jste nájemce či uživatel bytu).

Nevím, v jakém rozsahu byla ta provedená přístavba a zda by se na ni toto ustanovení eventuálně dalo vztáhnout. Na přesnou definici by bylo dobré se zeptat např. daňového poradce.

Pokud by se jednalo o stavbu nového domu či bytu, musel byste být majitelem toho postaveného domu/bytu. Pokud je to jen údržba či změna stavby, nemusíte být majitel, stačí když jste nájemce.