Fórum Měšec.cz

Poradny => Obecná poradna => Téma založeno: Jitka 13. 02. 2019, 12:31:35

Název: Návrat po rodičovské a další těhotenství
Přispěvatel: Jitka 13. 02. 2019, 12:31:35
Dobrý den,
Končí mi rodičovská dovolená a se současným zamestnavatelem jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru s odstupny. Konec pracovního poměru tedy k 28/2 2019.Jenže jsem zjistila,že jsem znova těhotná,co teď?zustane mi odstupné a budu mít nárok na mateřskou anebo odstupnym povinnosti zaměstnavatele končí?díky moc
Název: Re:Návrat po rodičovské a další těhotenství
Přispěvatel: Lada 13. 02. 2019, 21:24:02
Předpokládám, že jste už spolu podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru, a že jste tento dokument podepsala dobrovolně, aniž by na vás byl vyvíjen nějaký nátlak. Pracovní poměr tedy skončí sjednaným dnem a to, zda jste či nejste těhotná, na to nemá vliv. Pokud v dohodě bylo sjednané odstupné, nevidím důvod, proč by vám toto odstupné nemělo být vyplaceno. (Jestliže vás ale zaměstnavatel k podepsání dohody o ukončení pracovního poměru nutil a vyvíjel na vás nějaký nátlak, můžete napadnout platnost této dohody, soudit se a pravděpodobně vyhrajete.)

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) má žena i po zániku pracovního poměru tzv. v ochranné lhůtě, která činí 180 kalendářních dnů ode dne ukončení pracovního poměru. V této lhůtě musíte stihnout nastoupit na mateřskou, přičemž nastoupit můžete nejdříve 8 týdnů před termínem porodu. Pokud to nestihnete, nárok na PPM nemáte.

Jestliže jste dohodu o ukončení pracovního poměru se zaměstnavatelem dosud nepodepsala, ale dohodli jste se pouze ústně, tak se můžete rozhodnout, že ji ani nepodepíšete a budete chtít, aby váš pracovní poměr neskončil, aby stále pokračoval. (Dohoda je platná pouze tehdy, pokud byla uzavřena písemně.) Odstupné pak samozřejmě nedostanete - za co taky, když váš pracovní poměr neskončil? Zákoník práce zaměstnavateli zakazuje dát těhotné ženě výpověď (ačkoli v zákoně existují výjimky), takže vás nebude moci jen tak propustit. Ale pokud váš pracovní poměr neskončí, měla byste po ukončení stávající rodičovské dovolené nastoupit do zaměstnání a vykonávat tam práci dokud za pár měsíců neodejtete na další mateřskou.