Fórum Měšec.cz

Poradny => Obecná poradna => Téma založeno: Miluše 25. 02. 2019, 15:12:46

Název: Daňový bonus
Přispěvatel: Miluše 25. 02. 2019, 15:12:46
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat, když studující syn na střední škole neudělal zkoušku a nechce pokračovat ve studiu. Problém je v tom, že jsem uplatňovala na něj slevu a byl mi vyplácen bonus, ale škola ukončila status studenta k 30.6.2018. Já jej uplatňovala do konce roku 2018. Při podpisu daňového prohlášení na nový rok 2019, to je v lednu 2019 jsem to řekla mzdové účetní a ta mi nechce udělat daňové vyrovnání a posílá mě na finanční úřad, abych podala vyrovnání daně a vrátila bonus finančnímu úřadu???
Co mám pro to udělat, ať neudělám nějakou chybu.

Děkuji za odpověď.
Miluše
Název: Re:Daňový bonus
Přispěvatel: Lada 25. 02. 2019, 15:48:58
Malá připomínka k terminologii - na finančním úřadě nepodáváte "daňové vyrovnání", ale "daňové přiznání". Jedná se o přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Na FÚ by měly být k dispozici příslušné formuláře, ale jednodušší by bylo vyplnit to do online formuláře na webu EPO (Elektronická podání pro finanční správu). Tam stačí doplnit data a vše se vám samo spočítá, pak to jen vytisknete a donesete na FÚ.

Mzdová účetní by vám měla vystavit Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018. Pokud jste měla příjmy pouze ze zaměstnání, můžete podat přiznání na zjednodušeném dvoustránkovém formuláři, namísto normálního čtyřstránkového formuláře. Z potvrzení o příjmech vyplníte částky do příslušných kolonek, uplatníte si celoroční základní slevu na poplatníka + daňové zvýhodnění na syna za 6 měsíců (1-6/2018). Pokud nemáte nějaké odečty (např. životko, penzijko, úroky z úvěru, dary), tak vám vyjde nedoplatek (zhruba ve výši těch bonusů, které jste dostala za období 7-12/2018, kdy syn už nebyl studentem). Tento nedoplatek zaplatíte finančnímu úřadu a tím to bude hotovo.

K přiznání musíte jako přílohu přiložit originál toho Potvrzení o zdanitelných příjmech. Dále FÚ může od vás chtít nějaké doklady ohledně daňového zvýhodnění na syna, např. potvrzení o studiu.