Fórum Měšec.cz

Poradny => Obecná poradna => Téma založeno: Jitka Kobzinkova 09. 05. 2019, 13:26:31

Název: odečet děti na mateřské
Přispěvatel: Jitka Kobzinkova 09. 05. 2019, 13:26:31
Dobrý den,jsem na mateřské dovolene,mužu si příšti rok odečíst děti z dani?bere se mateřská dovolena jako přijem? Děkuji Kobzinkova
Název: Re:odečet děti na mateřské
Přispěvatel: nova 09. 05. 2019, 20:00:08
Mateřská dovolená je volno u zaměstnavatele, peněžitá pomoc v mateřství je nezdanitelný příjem, tudíž nelze uplatnit žádné slevy. Pokud budete příští rok mít nějaký zdanitelný příjem a budete splňovat podmínku pro daňové zvýhodnění, pak můžete toto daň. zvýhodnění uplatnit. Pokud budete na rodičovské dovolené bez zdanitelných příjmů, pak nebude z čeho uplatnit. Z dotazu jsem pochopila, že jste samoživitelka (nežijete s otcem dětí ve spol. dom.).
Název: Re:odečet děti na mateřské
Přispěvatel: Lada 10. 05. 2019, 09:14:06
Z jakých daní? Pokud mateřská (a posléze rodičovská) bude během roku váš jediný příjem, tak si nemáte děti z čeho odečíst, protože z mateřské, rodičovské ani z dalších dávek od státu se žádné daně neplatí.

Děti byste si mohla odečíst jedině pokud byste měla vedle té mateřské ještě nějaký zdanitelný příjem (ze zaměstnání, z podnikání, z pronájmu apod.), z něhož se odvádí daň z příjmu.

Pokud vy nemáte zdanitelný příjem, tak si děti může odečíst váš manžel nebo přítel (otec dětí), jestliže s vámi žije. Nebo jestli žijete ve společné domácnosti se svými rodiči (či rodiči manžela/přítele), mohou si dědeček či babička odečíst z daní svá vnoučata, pokud rodiče oněch dětí nemají příjmy, ze kterých by si mohli slevu na dani uplatnit.