reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Patrik Chrz

Stran: [1] 2 3 ... 37
1
Obecná poradna / Re:Tvorba cen u obchodníků
« kdy: 14. 11. 2019, 08:04:00 »
V Německu mají benzínky cenu na 3 desetinná místa např. 1,549 EUR za litr.

2
Obecná poradna / Re:Spořící účet v cizí měně - GBP
« kdy: 29. 10. 2019, 07:42:42 »
Pokud to nehodláš uložit ve Velké Británii, tak to raději strč do šuplíku. Úroková sazba bude začínat 0,... %, to ti nevydělá ani na poplatky. Je třeba počítat s poplatky za:
Vložení peněz na účet (ať už v hotovosti nebo převodem, protože půjde o cizoměnovou platbu a nelze to poslat jako SEPA)
Výběr peněz (opět poplatek za hotovostní transakci nebo převod směrem ven)
Vedení účtu

Ne všechny banky musí účtovat všechny poplatky, ale aspoň nějakému se nevyhneš. Při takto nízké částce nemáš šanci být v plusu. Ulož peníze "do šuplíku" a použij je při další dovolené v Anglii. Teoreticky je můžeš použít ke směně i jinde v zahraničí, ale na GBP je obvykle větší spread (levněji banky nakupují a dráže prodávají) nebo na USD nebo EUR.

3
Obecná poradna / Re:Splatky insolvence
« kdy: 18. 10. 2019, 14:44:49 »
Zásadní otázka - bude nová splátka vyšší, než stávající, nebo nižší? Pokud bude nižší, bude se u soudu špatně odůvodňovat změna zaměstnání a (hodně čistě teoreticky) může soud dospět k názoru, že povinný se nesnaží splácet tolik, kolik by mohl a může oddlužení zrušit (čímž naskáčou různé úroky z prodlení, které po dobu oddlužení nenaskakují)

Pokud by nová splátka byla vyšší, než stávající, nejspíše by se dalo obhájit, že změna zaměstnání má smysl a je i pro věřitele příznivější i když ti absolutně i procentuálně z nového platu zbude víc. Asi bych se poradil se svým insolvenčním správcem.

4
Air Bank / Re:Lesk a bída AirBank
« kdy: 03. 10. 2019, 10:19:57 »
Je fakt, že Air trochu "zaspala", komunikace, ať už všeobecná (na FB, v mailu,..) je stále za 1, v tom je na trhu asi nejlepší, co se týče podmínek, tak přece jen začíná ztrácet.
Je čím dál více bank, které v základu (tedy zdarma a bez podmínek) mají alespoň nějaký výběr z cizího bankomatu (Fio, Equa, mBank, Creditas/Richee, Hello) když už ne všechny, lepší kurzy (Creditas/Richee, na kreditkách Hello), lepší úroky na spořícím účtu (Hello, Creditas/Richee).

5
No, základní je, založit účet jinde, na výběr je spoustu bank i "bezplatných" (Fio, Equa, Creditas, Hello, mBank, Air a další).

Donutit banku aby sdělila důvod nebo dokonce účet obnovila je v podstatě nemožné, ale lze jí zatopit přes toho finančního arbitra či ČNB. Osobně bych to řešil reklamací zablokované karty, pokud by banka kartu neobnovila třeba do týdne nebo odpověděla zamítavě, dal bych to na finančního arbitra.

6
https://www.finarbitr.cz/cs/

Dělat mrtvého brouka nedoporučuji, účet by zkrátka zrušili a zůstatek převedli na nějaký technický účet v rámci banky s tím, že čekají, než jim klient oznámí, kam chce prostředky poslat.

Na 2 měsíční výpovědi účtu není co napadnout, takže jedině ta karta je něco, na čem se lze točit.

7
Těžko říct. Možná by bylo účinnější požadovat okamžité zprovoznění platební karty a když banka odmítne, tak to dát finančnímu arbitrovi - to donutí banku se tím zabývat, ale jak z nich dostat nějaké právé důvody fakt netuším. Ale jak jsem psal, stěžovat a žalovat lze ledaskde (včetně ČNB),  navzájem se to nevylučuje a je to zdarma.

8
Bohužel banka není povinna účet vést, je to dvoustranný dobrovolný právní vztah, který může kterákoliv ze stran bez udání důvodů vypovědět. Není žádná páka jak banku dotlačit ke sdělení pravého důvodu zrušení účtu.

V diskusích se s tímto nešvarem setkávám docela často a sám jsem byl "postižen", kdy mi účet vypověděla Expobank, Česká spořitelna (zde se podařilo výpověď zrušit přes ombudsmana České spořitelny) a odmítla mi účet zřídit Raiffeisen banka (aby mi po roce sami volali s nabídkou na zřízení). Pravda, můj způsob používání účtů je velmi vzdálen "běžnému klientovi".

Stěžovat a žalovat je možné ledaskde, u bank nejspíše na ČNB, nebo podávat trestní oznámení, ale nelze banku donutit, aby vedla účet někomu, kdo je pro ni "persona non grata".

9
Obecná poradna / Re:zveřejnění hrubé roční mzdy
« kdy: 30. 09. 2019, 11:12:28 »
Něco takového už dělá statistický úřad, ano, není to dokonalé, na druhou stranu to vyváží velkým množstvím dat (všechny mzdy), které nikdo jiný nastřádat nedokáže.

10
Obecná poradna / Re:Investice pro studenta
« kdy: 30. 09. 2019, 11:11:15 »
A myslíš, že pro studenta má smysl se uvazovat k dlouhodobým investicím? Neznám tvoji finanční situaci, ale obvykle je to tak, že největší výdaje jsou během studia a krátce po něm a - jako na potvoru - může být hodnota fondů zrovna dole a nemusíš z toho dostat ani to, co jsi tam vložil. Stavebko je super, cca ti skončí s dobou studia a případně se z něj dá použít i úvěr na bydlení, zbytek bych asi dával na spořící účet, stejně se může během studia zjistit, že budeš potřebovat nějakou finanční injekci (zahraniční stáž, nějaké vybavení do školy, případně po skončení něco pro výkon budoucího povolání,...). Výnos z pár stovek měsíčně stejně bude na úrovni statistické chyby, v tomto případě mi přijde, že podstoupené riziko by nebylo adekvátní reálnému výnosu.

11
Obecná poradna / Re:daň z nemovitosti
« kdy: 05. 09. 2019, 20:46:23 »
Doufám, že si to pamatuji správně, ale daň se platí jen ze zisku, tedy o to, o kolik dráž se daná věc koupí, než za kolik ji daný člověk nabyl. A to nabytí se, dle mého názoru, bere odhadní cena v době darování, tj. 15 % daň nebude z celé hodnoty.

Každopádně určitě by bylo možné s obcí uzavřít nějakou dohodu, např. nájem s následnou koupí, nebo něco takového, nebo jednoduše prodej o něco odložit.

12
Easychange má aktuálně kurz 25.765 /  25.935, což je spread 17 haléřů (o trochu pohoršili, mívali 12, později 14), to je 8,5 haléře od středu. Takže jednat se dá vždycky, ale už matematicky to vychází, že půjde o jednotky haléřů. Vzhledem k částce je to cca 310 Kč na každý "ukecaný" haléř. Jako jo, dobré, částka to není úplně zanedbatelná, na druhou stranu ne až tak velká, aby se devizovka musela nějak extra podbízet. Bude spíše záležet na jejich aktuální bilanci (tedy jestli v době obchodu budou mít spíše převis EUR nebo CZK), můj osobní odhad je, že "z dobré vůle" můžou ustoupit tak o 2-4 haléře, víc (a opět jen o další 2-4 haléře) jen v případě, že budou mít velký převis měny, které se potřebují zbavit.

13
Aha, tak to je jiná :). To už se vyplatí uzavřít smlouvu s nějakou devizovou společností - Akcenta.cz, Easychange.cz, Divíšek, SAB, Fortissimo,...
Pravdou je, že devizovky nejsou úplně vstřícné k jednorázovým transakcím, ale vzhledem k částce by se mohly dát přesvědčit. Případně je tu europlatba.cz, což je web Easychange, kurzy má o trochu horší než devizovka, nicméně pořád výrazně lepší, než banky.

Pak je tu někdy až nekriticky adorovaný (bohužel 300 Kč za doporučení nového klienta je silné lákadlo) Revolut, ale asi bych tuto společnost nezkušenému člověku nedoporučil, zejména u takto velké částky by mohlo dojít k problému - viz diskusní fórum https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=316&t=1239073&start=2415

14
Vzhledem k částce nehraje kurz moc roli - nemáš v okolí někoho s účtem u Fio? Kurz sice nebude nic moc, ale bude to bez poplatku.

Kdyžtak mi napiš na tielk@gmx.de

15
Obecná poradna / Re:Převod peněz do Kazachstánu
« kdy: 23. 08. 2019, 10:20:21 »
Přesně tak, když je to za paušál, tak je to za paušál. Zkrátka banka na sebe bere riziko, že to bude víc (na druhou stranu jí to nutí pečlivěji vybírat trasu převodu, aby to nešlo přes moc korespondenčních bank; když ví, že "to klient zaplatí", tak můžou být v pokušení to směrovat přes banky z vlastní finanční skupiny i když cena převodu bude nakonec vyšší - však klient to zaplatí a oni vydělají víc).

Přístup Erste je - zkrátka - přístup Erste - riziko přesunout na klienta a mít zajištěný příjem. Přesně takhle tlačili na mne, když chtěli, abych si u nich sjednal investice nebo životní pojištění. Když jsem odmítl, že je to jednostranně výhodné pro banku, tak mi řekli, že na každém obchodu musí jedna strana vydělat :), no a učet mi vypověděli.

Stran: [1] 2 3 ... 37
Platby GoPay

reklama