Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Patrik Chrz

Stran: [1] 2 3 4
1
Obecná poradna / Re:Výpověď po mateřské dovolene
« kdy: 18. 01. 2021, 05:40:03 »
Pokud se stejně nechceš do práce vracet, není to řešit. Obecně bys musela prokázat, že výpověď (kterou jsi ale ještě nedostala) je ryze účelová a odvolat se k soudu do 2 měsíců od podání výpovědi.
Čistě teoreticky - ty nyní nejsi pro práci k dispozici  a zaměstnavatel nové pracovníky potřebuje teď, proto vyhlašuje výběrové řízení a přijímá nová. Něco jiného by bylo, kdyby je přijímal až poté, co jsi tu výpověď dostala i ta v některých případech na to má nárok.

Co se týče podpory, zcela jistě nemáš nárok po dobu, co bude vypláceno odstupné (tedy 1 až 3 měsíce, případně déle, pokud existuje nějaká jiná dohoda), zbytek nevím. Tohle by ale měli vědět na úřadě práce.

2
Obecná poradna / Re:Platby do zahraničí
« kdy: 03. 01. 2021, 07:15:27 »
Tak to je ovšem značný rozdíl, platby v USD jsou výrazně dražší:
V ČSOB je to 1 %, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč za typ platby SHA, příplatek 700 Kč pokud chceš OUR
u Unicredit je to 0,9 %, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč, příplatek 800 Kč, pokud chceš OUR

V obou případech tedy velmi drahé, to u jiných bank pořídíš levněji, např. FIO má za SHA paušál 200 Kč a za OUR 500 Kč (celkem, ne příplatek)

Opět jsou zde různé alternativy, které ovšem vyžadují buď spolupráci na straně příjemce platby (např. aby měl účet u PayPal a podobně), nebo založení a zprovoznění nějaké služby.
U malých částek se někdy vyplatí dát hotovost do obálky doporučeného dopisu či cenného psaní a poslat v tom, vyjde to levněji, než převod.

3
Obecná poradna / Re:Platby do zahraničí
« kdy: 30. 12. 2020, 08:08:44 »
Do jaké země a v jaké měně? Pokud půjde o SEPA platbu (tj. v EUR a do země evropského hospodářského prostoru (=EU + některé další země)), tak již více než rok nesmí naše banky účtovat za SEPA platbu vyšší poplatek, než za korunovou platbu, tj. to bude buď zdarma, nebo za několik korun (u zmíněných bank to bude kolem pětikoruny).
Co se kurzu týče, stačí se podívat na kurzovní listek, kurz deviza-prodej, kdo má lepší (tedy nižší) kurz. Peníze není nutné předem převádět na měnu platby, cizoměnovou platbu lze přímo odeslat z korunového účtu, banka to přepočte kurzem ke dni platby.

Jsou i výhodnější způsoby, ale všechny vyžadují nějaký čas na "přípravu" (např. zřízení účtu u banky s výhodnějším kurzem, uzavření smlouvy s devizovou společností,..). Já sám mám smlouvu se třemi devizovkami - Easychange, Akcenta a Fortissimo (devizy.cz).

Pro platbu v EUR bych vzhledem k časové tísni doporučil www.europlatba.cz. Je to web provozovaný Easychange, kurz je sice mírně horší, než při uzavření "velké" smlouvy s Easychange, ale pořád výrazně lepší, než u jakékoliv banky. Obchod uzavírej v pracovní době, mimo ni je tam kurzová přirážka.

Pokud bys chtěl platit v jiné měně než EUR a/nebo mimo země EHS/EU, napiš bližší údaje, pokusím se vybrat vhodný způsob.

4
Obecná poradna / Re:Safefuture.cz
« kdy: 28. 11. 2020, 06:30:40 »
Díky za snahu, kterou sis s tím dal, bohužel mám obavu, že typ lidí, kteří do těchto "černých děr" "investují" to neocení. A zbytku je jasné, že je to podvod už od začátku

5
Obecná poradna / Re:Stravenkový paušál
« kdy: 22. 11. 2020, 09:41:49 »
Dokud byly pouze papírové stravenky, nebylo povinností zaměstnavatele přispívat svým zaměstnancům na stravování. V jedné z "mých" bývalých firem také bylo závodní stravování a zaměstnavatel přispíval pouze na něj, dělalo to sice zlou krev, neboť jídlo tam bylo velmi nedobré a poměrně drahé, ale zaměstnavatel chtěl závodní jídelnu udržet a tímto "donutil" většinu pracovníků se tam stravovat.
Výjimku dostali pouze ti, kdo přinesli od lékaře potvrzení, že z důvodu potravinové alergie nemohou využívat závodní stravování, ti pak dostali běžné stravenky, které mohli uplatnit v obchodech.

Podle mého názoru i nadále bude přetrvávat stávající praxe, tedy že není povinností přispívat na stravování a když se rozhodne přispět, je na něm jakým způsobem.

6
Obecná poradna / Re:Schůze SVJ
« kdy: 05. 11. 2020, 04:56:24 »
My (SVJ o 24 bytech) jsme ji zrušili a hlasování o důležitých věcech vyřešili "per rollam".

7
Obecná poradna / Re:Vyhazov po více jak třech letech.
« kdy: 27. 10. 2020, 15:29:44 »
Nejsem odborník na pracovní právo, tady bych asi doporučil nechat to jít "samospádem" a řešit až když nastane nějaký konflikt. Vytýkací dopis/y (a při splnění podmínek následná výpověď) lze dát skoro za cokoliv, je potřeba se bránit, pokud vytýkaný důvod nebude pravdivý. Samozřejmě zaměstnavatel může vytknout i něco, co je sice v rozporu s pracovními směrnicemi, ale dosud bylo tolerováno.

8
Obecná poradna / Re:Dobrý bankovní účet. Máte tip?
« kdy: 27. 10. 2020, 15:26:19 »
Ty tři platební karty mají být na 1 osobu, nebo na různé osoby? Třeba FIO má zdarma platební kartu pro disponenta a jestli jejich podmínku chápu správně, tak 2 disponenti + majitel = 3 platební karty zdarma.

AirBank má 2 platební karty zdarma (jedno jestli obě pro majitele, nebo nějaká pro disponenta) a 1 nálepku k tomu zdarma. Další karta je za 100 Kč (tuším má platnost 2 roky?)

Jaké vlastnosti by měl být ten podúčet? Stačil by normální spořák? Mezi spořákem a běžným lze převádět okamžitě. Spořák mají všechny níže zmíněné banky.

Jen s podporou Apple pay neporadím, nemám, nevyužívám.

Každopádně účet s alespoň základními službami zdarma poskytují - Air, Fio, Equa, Moneta, Creditas, Hello, mBank. Ze zmíněných mají alespoň 2 výběry měsíčně z cizích bankomatů Fio, Equa, Creditas, Hello a mBank (u mBank je ale podmínka, že výběr musí být minimálně ve výši 1500 Kč).

9
Obecná poradna / Re:Vyhazov po více jak třech letech.
« kdy: 22. 10. 2020, 11:08:09 »
Nárok na odstupné je pouze při výpovědi z organizačních důvodů, tj. ne za porušení směrnice, tam je to bez jakéhokoliv odstupného.

Ten úraz je pracovní? Pak může být nárok na odstupné ze zdravotních důvodů.

10
Obecná poradna / Re:Nemecky IBAN
« kdy: 01. 10. 2020, 08:28:30 »
Není lepší si založit plnohodnotý německý účet? Třeba VR Bank Zittau je mimořádně vstřícná vůči Čechům.

Internetové peněženky mají zásadný vadu a to, že používají sběrný účet a odesilatel musí zadat "variabilní symbol" nebo obdobnou identifikaci, aby byla platba přiřazena konkrétnímu podúčtu. Co mám zkušenosti, tak méně než polovina odesilatelů je schopna dodržet jakékoliv požadavky ohledně poznámek k platbě. Využívat internetové peněženky je tak velkým rizikem.

11
Obecná poradna / Re:Podvodnicek
« kdy: 27. 08. 2020, 08:13:20 »
Všechno lze, ale obvykle to s sebou nese nějaké náklady. Základ a nejjednodušší je podat soudu žádost o platební rozkaz, pokud se proti němu neodvolá je pravomocný a exekučně vymahatelný. Snad to jde i bez právníka (nevím, já to jednou řešil, ale přes právníka).

Pokud se odvolá, následuje klasické soudní řízení, opět neřeknu, jestli se lze zde obejít bez právníka.

No a když to všechno vyhraješ, následuje exekuční vymáhání - ale když není kde brát, je to těžké, nakonec můžeš náklady exekuce zaplatit ty.

Naše zákony jsou, bohužel, vůči dlužníkům velmi vstřícné a připravuje se ještě další změkčení, kdy bude stačit, když se úspěšnému uhrazení dluhu vyhýbá 3 roky a de facto bude zbaven povinnosti dluh splatit - návrh zákona z dílny Pirátů.

Za mne osobně - já bych se snažil dluh vymoci i s vědomím toho, že nakonec budu platit. Těch pár tisícovek by mi za znepříjemnění žívota takovému zmetkovi stálo, je otázkou, jestli si kvůli 1300 Kč chceš risknout, že nakonec zaplatíš třeba 20 tisíc. Já bych do toho šel, ale s vědomím toho, že si můžu dovolit to "na celé čáře projet".

12
Obecná poradna / Re:prodej auta
« kdy: 23. 07. 2020, 15:37:58 »
V žádném případě nepsat cena + DPH, když nejsi plátce.

Ohledně té ceny - napadá mě, jestli to nechce dát hned do daní, aby auto nemusel klasicky odepisovat.

13
Obecná poradna / Re:advokátní uschova
« kdy: 14. 07. 2020, 09:38:02 »
Zvolil bych raději bankovní nebo notářskou úschovu.

14
V diskusním fóru je běžné tykání, ale můžeme si klidně i vykat.

Snažím se ten problém nějak pochopit. Takže, pokud to chápu správně, rozpor je v tom, že jste stornoval zájezd u Invie,ale ne u cestovní kanceláře. Co je uvedeno v cestovní smlouvě? S kým byla pravomocně uzavřena? S Invií, nebo s cestovní kanceláří? Protože v tomhle bude nejspíše zakopaný pes. Pokud jste storno zájezdu oznámil chybné společnosti, tak k němu pravomocně nedošlo a ten, kdo poskytl půjčku (nebo záruku za platbu) ji stále může požadovat.

15
Bez toho, abychom viděli smlouvu, je to jen hádání.

Jak víš, že Invia za tebe nic nezaplatila? Ptal jsi se cestovky? Co řekli?

Je možné, že Invia poskytla cestovce záruku a ta je nyní splatná. Každopádně co vlastně rozporuješ? Zavázal jsi se ve smlouvě něco zaplatit a pak je celkem jedno, jestli to budeš platit Invii, nebo cestovce.

Co tu vlastně řešíme? Kde máš problém, že jsi byl podveden?

Stran: [1] 2 3 4
Platby GoPay