Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Patrik Chrz

Stran: [1] 2 3 4
1
Obecná poradna / Re:Nulový zůstatek na účtu
« kdy: 30. 06. 2021, 06:32:39 »
ničemu to nevadí

2
Obecná poradna / Re:Životní pojištění
« kdy: 30. 06. 2021, 06:32:10 »
Hlavně je potřeba si uvědomit, že u životního pojištění jdou první dva až tři roky na náklady smlouvy, tj. jestli po 3 letech u současného zaměstnavatele skončíš, z pojištění nevybereš téměř nic a ještě budeš případně dodaňovat (podle toho, jak velkou splátku zvolíš).

Pojištění není spoření a nemá šanci si svým zhodnocením na svoje náklady vydělat.

3
Obecná poradna / Re:Uložení peněz v zahraniční bance
« kdy: 20. 03. 2021, 08:24:11 »
Jen doplním, že na našem území jsme měnovou reformu zažili celkem 3 krát - 1918, 1945 a 1953 i když je pravda, že ty první dvě byly "omluvitelné", protože přišly po válce, kdy bylo hospodářství značně rozvráceno a bylo potřeba ho nějak spustit.

Založit účet si můžeš kde chceš, není pro to potřeba žádné povolení, ani svolení, jen bys neměl zapomenout uvést úroky v daňovém přiznání, minimálně z evropských zemích, které tyto informace aktivně nahlašují.

O jak velké částce uvažuješ? Vzhledem k mizivým úrokům možná bude výhodnější si peníze na dané cizí měny směnit a dát do slamníku, pokud tedy nehodláš směnit miliony. Také bych nedoporučoval cizoměnový účet v jiné měně, než je měna země, kde budeš mít peníze uloženy, protože tím sčítáš rizika (měny i země) a navíc přidáváš riziko, že daná země cizoměnové vklady nějak postihne - viz případ v Argentině, kdy byly prakticky zabaveny dolarové vklady, resp. byly nuceně směněny 1:1 na argentinské peso (dnešní kurz 1:90), tedy ještě horší, než byla měnová reforma v roce 1953 u nás (to se měnilo 1:5 až 1:50, průměrně za celé hospodářství to bylo 1:10).

Vzhledem k AML nejsou banky moc ochotné otevírat účty na dálku, jsou tu fintechy jako N26, Revolut a podobně, ale i ty mají svá úskalí (konkrétně Revolut je známý tím, že má AML udělané fakt bídně a náhodně blokuje různé účty). V USA si bez čísla sociálního pojištění prý účet neotevřeš vůbec a na dálku teprve ne.

Na eurový účet bych doporučil si (až situace dovolí) zajet do Německa a otevřít účet tam. Počítej ale s tím, že většinou nejsou zdarma (pokud nesplníš podmínky, jako např obrat). Čechům je vstřícná VR Bank Zittau, která prý má mobilní bankéře, kteří jezdí i na některá místa v ČR a je schopna komunikovat i česky. Vybírat peníze můžeš přes bankomat, vkládat jedině převodem nebo osobně na pobočce v Německu

4
Obecná poradna / Re:Prevod penez do Nemecka
« kdy: 04. 03. 2021, 18:18:54 »
Osobně nemám špatnou zkušenost, ale ve vlánku na Finexpertu je "blokovaných" víc. Bohužel částka není jediným kritériem. Prostě někdy člověk "vypadne" a pak může trvat i měsíce, než podpora uzná doložené doklady za dostatečné.

5
Obecná poradna / Re:Prevod do Nemecka
« kdy: 04. 03. 2021, 06:24:31 »
Řešením by mohly být instantní SEPA platby, zde je ale omezení na 15 000 EUR a nevím o bance v ČR, která by je podporovala. V ceníku je má Oberbank (za 4-6 Kč), ale když jsem se o ně zajímal naposledy, reálně nefungovaly.
Obejít limit by snad šlo více účty na více různých osob, ale jak píši výše, v ČR to asi žádná banka umět nebude. Jestli je umí Revolut nevím, navíc tak velkou částku bych jim nesvěřil, kvůli zprasenému AML hrozí i několikaměsíční blokace prostředků.

Napadají mě dvě schůdné možnosti:
1) pokud jde o důvěryhodný bazar, poslat peníze předem jako zálohu/kredit, když bude auto vyhovovat, peníze si ponechá, když ne vrátí
2) zeptat se jakou mají banku, založit si účet u stejné, v rámci banky by pak převod snad mohl být okamžitý - opět ověřit s danou bankou

pak jsou varianty jako složení peněz v hotovosti na účet autobazaru (ale zde nejspíše narazíš na AML a budeš muset bance sdělovat důvod platby a kdo ví, jestli peníze neblokne), nebo platba platební kartou, pokud bazar umožní.

6
Obecná poradna / Re:Studentdká půjčka
« kdy: 16. 02. 2021, 18:03:29 »
Aktuální právní úprava říká, "že věřitel poskytne spotřebitelský úvěr jen tehdy, pokud je po posouzení úvěruschopnosti spotřebitele s odbornou péčí zřejmé, že spotřebitel bude schopen spotřebitelský úvěr splácet". Pokud toto nedodrží, tak může být dlužník zbaven povinnosti splácet úrok a v některých případech i jistinu nebo její část.

A teď si nastiňme situaci - 42 let, svobodná matka bez stabilního příjmu, studující. Podle mne po posouzení úvěryschopnosti s odbornou péčí nemůže žádnému věřiteli vyjít spotřebitel, který bude schopen úvěr splácet. Navíc na život na 1,5 roku, to budeš potřebovat kolik? Čtvrt milionu? Možná i víc? Bez zajištění? Podle mého názoru jediný, kdo je ochoten jít do takového rizika je (jak jinak) stát. Tedy pokud náhodou není nějaká státní podpora, dávka, záruka,... pro tyto případy, nevidím moc šanci. Možná ještě nějaké neziskové organizace.

Pak je ještě jedna možnost - zkusit si najít práci v budoucím oboru (i když třeba s náplní, která nevyžaduje dokončené vzdělání) s tím, že by mohl pomoci zaměstnavatel s tím, že za rok a půl bude mít kvalifikovaného zaměstnance, který u něj bude muset pár let zůstat, než mu splatí dluh. Ve výsledku to může být win-win situace.

7
Obecná poradna / Re:náklady za právníka
« kdy: 16. 02. 2021, 17:50:34 »
Daňově uznatelný náklad to není. Je ale možné uplatnit nárok na náhradu nákladů vůči německému státu, pokud vazba byla neoprávněná. Tyhle věci by ale měl vědět ten právník.

8
Obecná poradna / Re:Prodej osobních věcí na Ebay vs daně
« kdy: 28. 01. 2021, 05:35:06 »
Pokud to nemáš jako podnikatelskou činnost, nemůžeš proti sobě započítat ziskové a ztrátové obchody. Zkrátka vem věci, které jsi vlastnil méně, než 3 roky a z nich vyber ty, kde jsi měl vyšší prodejní cenu, než nákupní. Zisky sečti a přihlaš ke zdanění.
Co se týče limitů, tak snad jsou osvobozeny příležitostné příjmy do 30 tisíc za rok. Pozor, příjmy, ne zisky, já to tady chápu tak, že pokud objem prodaných věcí (a teď si nejsem jist, jestli všech, nebo těch nad 3 roky, nebo těch nad 3 roky a zároveň ziskových) nepřesáhl 30.000 Kč. A pokud to chceš dělat ve velkém, asi bych si zařídil živnost, už jen proto, abys mohl proti sobě započítat ziskové a ztrátové obchody, případně uplatnit další náklady. A řešil bych to s daňovým poradcem.

9
Obecná poradna / Re:Prodej osobních věcí na Ebay vs daně
« kdy: 26. 01. 2021, 17:35:27 »
Zásadní dotaz - na věcech jsi vydělal (prodal jsi je dráže, než si je koupil), nebo ne? Pokud jsi nevydělal, nic neřeš.
Pokud jsi vydělal - jak dlouho jsi je měl? Tuším, že je zde "časový test" 3 roky, pokud jsi je měl déle, opět nic neřeš.

Pokud jsi je měl méně, než 3 roky a někdo by to mohl chápat jako prodej v objemu vyšším, než je běžná obměna zařízení v domácnosti, můžeš přihlásit ke zdanění rozdíl mezi tím, za kolik jsi je nakoupil a za kolik jsi je prodal, v případě, že jsi na prodeji vydělal.

10
Obecná poradna / Re:Výpověď po mateřské dovolene
« kdy: 18. 01. 2021, 05:40:03 »
Pokud se stejně nechceš do práce vracet, není to řešit. Obecně bys musela prokázat, že výpověď (kterou jsi ale ještě nedostala) je ryze účelová a odvolat se k soudu do 2 měsíců od podání výpovědi.
Čistě teoreticky - ty nyní nejsi pro práci k dispozici  a zaměstnavatel nové pracovníky potřebuje teď, proto vyhlašuje výběrové řízení a přijímá nová. Něco jiného by bylo, kdyby je přijímal až poté, co jsi tu výpověď dostala i ta v některých případech na to má nárok.

Co se týče podpory, zcela jistě nemáš nárok po dobu, co bude vypláceno odstupné (tedy 1 až 3 měsíce, případně déle, pokud existuje nějaká jiná dohoda), zbytek nevím. Tohle by ale měli vědět na úřadě práce.

11
Obecná poradna / Re:Platby do zahraničí
« kdy: 03. 01. 2021, 07:15:27 »
Tak to je ovšem značný rozdíl, platby v USD jsou výrazně dražší:
V ČSOB je to 1 %, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč za typ platby SHA, příplatek 700 Kč pokud chceš OUR
u Unicredit je to 0,9 %, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč, příplatek 800 Kč, pokud chceš OUR

V obou případech tedy velmi drahé, to u jiných bank pořídíš levněji, např. FIO má za SHA paušál 200 Kč a za OUR 500 Kč (celkem, ne příplatek)

Opět jsou zde různé alternativy, které ovšem vyžadují buď spolupráci na straně příjemce platby (např. aby měl účet u PayPal a podobně), nebo založení a zprovoznění nějaké služby.
U malých částek se někdy vyplatí dát hotovost do obálky doporučeného dopisu či cenného psaní a poslat v tom, vyjde to levněji, než převod.

12
Obecná poradna / Re:Platby do zahraničí
« kdy: 30. 12. 2020, 08:08:44 »
Do jaké země a v jaké měně? Pokud půjde o SEPA platbu (tj. v EUR a do země evropského hospodářského prostoru (=EU + některé další země)), tak již více než rok nesmí naše banky účtovat za SEPA platbu vyšší poplatek, než za korunovou platbu, tj. to bude buď zdarma, nebo za několik korun (u zmíněných bank to bude kolem pětikoruny).
Co se kurzu týče, stačí se podívat na kurzovní listek, kurz deviza-prodej, kdo má lepší (tedy nižší) kurz. Peníze není nutné předem převádět na měnu platby, cizoměnovou platbu lze přímo odeslat z korunového účtu, banka to přepočte kurzem ke dni platby.

Jsou i výhodnější způsoby, ale všechny vyžadují nějaký čas na "přípravu" (např. zřízení účtu u banky s výhodnějším kurzem, uzavření smlouvy s devizovou společností,..). Já sám mám smlouvu se třemi devizovkami - Easychange, Akcenta a Fortissimo (devizy.cz).

Pro platbu v EUR bych vzhledem k časové tísni doporučil www.europlatba.cz. Je to web provozovaný Easychange, kurz je sice mírně horší, než při uzavření "velké" smlouvy s Easychange, ale pořád výrazně lepší, než u jakékoliv banky. Obchod uzavírej v pracovní době, mimo ni je tam kurzová přirážka.

Pokud bys chtěl platit v jiné měně než EUR a/nebo mimo země EHS/EU, napiš bližší údaje, pokusím se vybrat vhodný způsob.

13
Obecná poradna / Re:Safefuture.cz
« kdy: 28. 11. 2020, 06:30:40 »
Díky za snahu, kterou sis s tím dal, bohužel mám obavu, že typ lidí, kteří do těchto "černých děr" "investují" to neocení. A zbytku je jasné, že je to podvod už od začátku

14
Obecná poradna / Re:Stravenkový paušál
« kdy: 22. 11. 2020, 09:41:49 »
Dokud byly pouze papírové stravenky, nebylo povinností zaměstnavatele přispívat svým zaměstnancům na stravování. V jedné z "mých" bývalých firem také bylo závodní stravování a zaměstnavatel přispíval pouze na něj, dělalo to sice zlou krev, neboť jídlo tam bylo velmi nedobré a poměrně drahé, ale zaměstnavatel chtěl závodní jídelnu udržet a tímto "donutil" většinu pracovníků se tam stravovat.
Výjimku dostali pouze ti, kdo přinesli od lékaře potvrzení, že z důvodu potravinové alergie nemohou využívat závodní stravování, ti pak dostali běžné stravenky, které mohli uplatnit v obchodech.

Podle mého názoru i nadále bude přetrvávat stávající praxe, tedy že není povinností přispívat na stravování a když se rozhodne přispět, je na něm jakým způsobem.

15
Obecná poradna / Re:Schůze SVJ
« kdy: 05. 11. 2020, 04:56:24 »
My (SVJ o 24 bytech) jsme ji zrušili a hlasování o důležitých věcech vyřešili "per rollam".

Stran: [1] 2 3 4
Platby GoPay