Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Pavel58694

Stran: [1]
1
Obecná poradna / Re:Spořící účet
« kdy: 07. 02. 2023, 20:35:47 »
První odstavec je mi jasný :)

Šlo mi právě o to, co popisujete v druhém odstavci, jestli je to v pořádku z pohledu legislativy, případně jestli s tím může mít finančák nebo jiný úřad problém. Mám samozřejmě samostatný účet pro podnikání, na který mi chodí peníze z vystavených faktur, takže případně doložit příjmy finančáku nebude problém, ale to co mi z toho po odečtení nákladů, daní a soc./zdrav. zbyde, si přeposílám na druhý účet, na který mi zároveň chodí i výplata ze zaměstnání (peníze na tomto účtu beru jako "čisté zdaněné" peníze, se kterými můžu naložit jak chci), a právě peníze z tohoto účtu bych chtěl vložit na spořící účet. Podnikám na živnostenský list a uplatňuji paušální výdaje, tzn. nemusím si vést účetnictví.

Jde mi tedy o to, zda mohu převést peníze, které jsou z části ze zaměstnání a z části z toho, co mi zbylo z podnikání, na "občanský" spořící účet, a zda je to legislativně v pořádku - pokud k tomu nějaká legislativa vůbec existuje, nepodařilo se mi nic dohledat :)

2
Obecná poradna / Re:Spořící účet
« kdy: 03. 02. 2023, 12:35:58 »
Omlouvám se, přečetl jsem si to znovu a na první pokus jsem to pochopil špatně,

Rozlišuje se tedy jestli jde o prostředky z podnikání, nebo osobní (tedy ze zaměstnání). Prostředky z podnikání by měly jít na podnikatelský spořící účet a ze zaměstnání na osobní spořící účet. Co ale dělat v případě, že mám tyto prostředky již smíchané na jednom účtě a historie transakcí je několik let dlouhá?

V případě, že bych tyto prostředky poslal na spořící účet MaxBanky, která podnikatelský/osobní nerozlišuje, je z pohledu legislativy v pořádku, když banka strhne 15%, nebudu tyto příjmy nikde uvádět a nemusím nic dále řešit?

Děkuji.

3
Obecná poradna / Re:Spořící účet
« kdy: 03. 02. 2023, 12:07:18 »
Děkuji mi za odpověď.

Mohou si vůbec podnikatelé založit "občanský účet" nebo je u nich podmínkou nemít živnostenské oprávnění? Pokud ano, pak mi nedává smysl, proč banky podnikatelské spořící účty vůbec nabízejí, když mají nižší úrok ze kterého je ještě nutné odvést sociální a zdravotní pojištění. Koukal jsem ale že některé banky toto nerozlišují vůbec.

 Pokud tedy chápu správně:

- Když uložím peníze v MaxBance s úrokem 6,01%, banka automaticky strhne 15%, nejedná se o mé výnosy z podnikání, nemusím tyto úroky nikde uvádět v daňovém přiznání a tedy nepodléhají sociálnímu a zdravotnímu pojištění

- Když uložím peníze u VUB s úrokem 6,15% a vyřídím daňový domicil, musím úroky uvést v daňovém přiznání, odvést 15% daň a zároveň úroky podléhají sociálnímu a zdravotnímu pojištění
Pak se zdá být MaxBanka jako jednodušší i lepší řešení. Prosím o potvrzení, zda jsem to pochopil správně :)

Děkuji.

4
Obecná poradna / Spořící účet
« kdy: 01. 02. 2023, 21:24:25 »
Dobrý den,

měl bych dotaz, se kterým se pravděpodobně setká větší množství lidí, ale nepodařilo se mi najít relevantní informace.

Jsem zaměstnaný a podnikám na živnostenský list jako vedlejší činnost (uplatňuji paušální výdaje). Chtěl bych si volné prostředky vložit na spořící účet. Vím, že banka v případě úroků automaticky strhává 15% daň, ale je potřeba tyto příjmy někde uvádět v daňovém přiznání a pokud ano tak kde? Započítávají se úroky do mých celkových příjmů a podléhají také sociálnímu a zdravotnímu pojištění?

Děkuji.

Stran: [1]
Platby GoPay