Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Patrik Chrz

Stran: 1 [2] 3
16
Obecná poradna / Re:Sp. uver ci stavebko na dokonceni stavby?
« kdy: 31. 08. 2023, 08:56:26 »
Ta sazba je na spotřebák nezvykle nízká, jestli to za tuto cenu opravdu dají, tak se to nejspíše vyplatí, je to méně, než kolik jsou aktuální běžné sazby hypoték. Jestli v tom není nějaký zakopaný pes.

Spše jsem měl obavu z toho, jestli utáhnete zároveň hypotéku a pak ještě ten spotřebák. Právě kvůli tomu, že ten spotřebák je jen na 10 let, bude vyšší splátka, než třeba u 20, 30 leté hypotéky, kde by se to roztáhlo na delší dobu. Jestli nebudete mít příliš napjatý rozpočet a pak stačí třeba výpadek jednoho příjmu a může nastat problém.

17
Obecná poradna / Re:Sp. uver ci stavebko na dokonceni stavby?
« kdy: 30. 08. 2023, 05:06:21 »
Potom zkusit u ČSOB zažádat o další hypotéku, nebo s tou současnou utéci jinam, kde ji budou schopni navýšit

18
Obecná poradna / Re:Sp. uver ci stavebko na dokonceni stavby?
« kdy: 28. 08. 2023, 07:57:50 »
Úplně nejdříve zkuste s bankou vyjednat navýšení hypotéky. Je to nejlevnější cesta.

Milion na spotřebitelský úvěr opravdu velmi mnoho a s největší pravděpodobností neprojde (pokud nemáte skutečně velmi vysoké příjmy). Pokud už stavební spoření máte, může to být cesta i když asi dražší, než ta hypotéka, zejména, pokud by šlo o překlenovací úvěr.

Navýšení hypotéky má kromě nižší úrokové sazby výhodu i v tom, že lze celou navýšenou částku rozložit do všech splátek po celou dobu, kdežto spotřebáky a i úvěry ze stavebka mívají kratší dobu splácení, tj. ze začátku byste k hypotéce měli ještě splátku toho spotřebáku a to už byste nemuseli utáhnout.

19
Obecná poradna / Re:Převzetí hypotéky
« kdy: 07. 08. 2023, 13:45:11 »
Držím palce, ať to vyjde. Bohužel moje "sociální bublina" je "strašná", samé zrady, podvody, finanční krachy,... takže já bych navrhoval následující postup.

Byt koupíte Vy na svojí hypotéku (kdo bude fyzicky splácet, jestli přítelkyně nebo napůl už je jedno). Pokud se s přítelkyní rozejdete, zůstane Vám sice na krku hypotéka, ale i byt. Zároveň bude přítelkyně motivována co nejrychleji hledat řešení, aby mohla hypotéku na sebe přepsat (zvýšení příjmů např. ), nebo si Vás vzít, kdy to pak bude jedno.

Protože varianta, kdy budete jen ručitel na cizí hypotéce je opravdu totálně na prd. Nemáte žádná práva (ani nezjistíte, zda je hypotéka řádně splácena) a když nebude přítelkyně spolupracovat, tak nemáte ani jak se z té hypotéky vyvázat. Bohužel na něco takového dojela moje babička, kdy jedna z jejích dcer si nechala jejím domem ručit za úvěr a babička se to, že nesplácí, dozvěděla, až když po ní banka začala vymáhat zesplatněný dluh.

Navíc i jako ručitel klasifikovaného úvěru máte negativní záznam v úvěrových registrech.

20
Obecná poradna / Re:Převzetí hypotéky
« kdy: 29. 07. 2023, 00:01:37 »
Jsem si na 99 % jist, že banka využije příležitosti a provede refixaci za aktuální sazby.

Každopádně důrazně nedoporučuji se za někoho uvazovat k takto velkému a vysokému dluhu, vyvázání se se může ukázat dlouhodobě nemožné, kamarádku nebude nic motivovat a můžete si tím zlikvidovat doživotně bonitu

21
Tohle bych určitě řešil s daňovým poradcem. Je sice pravda, že u nahodilých příjmů do 30 000 Kč ročně (od dalšího roku 50 000 Kč) není nutné podávat daňové přiznání, nicméně, dle mého názoru, bude záležet i na druhu "obchodního vztahu".

Pokud jste podnikatel a v rámci své podnikatelské činnosti poskytnete službu do zahraničí, tak se stáváte tzv. identifikovanou osobou (tj. plátcem DPH) bez ohledu na výši částky. Z toho mi vychází, že by muselo jít o nějaký typ "zaměstnaneckého poměru" (nebo nějaké jednorázové "nepodnikatelské" smlouvy). Jak vystavíte normální fakturu, tak už na částce nezáleží.

22
Obecná poradna / Re:Invalidní důchod třetího stupně
« kdy: 11. 07. 2023, 14:50:02 »
Přesný způsob výpočtu invalidního důchodu neznám, tam hraje roli spoustu věcí (myslím, že je to jako u starobního, kde je nějaká pevná a nějaká procentní částka), ale vždy se u všech náhrad počítá se skutečným příjmem, nikoliv tím ve smlouvě.
Pokud tedy byl celý příjem vyplácen jako mzda (a ne třeba ve formě nějakých náhrad, jako jsou diety, náhrad na používání osobního vozidla a všelijaké jiné "odklony") a tedy z něj bylo řádně odváděno sociální pojištění, použije se tento příjem pro výpočet i invalidního důchodu (což ale nemusí znamenat, že výsledně vypočtený důchod bude ve výši předešlých příjmů - jak jsem psal výše, výpočet je složitější).

23
Obecná poradna / Re:Brooker na dlouhou dobu
« kdy: 16. 06. 2023, 10:09:23 »
co se týče té závěti, tam je to složitější, existují neopomenutelní dědicové a jejich zákonné podíly.
Potom, takhle dopředu nelze vůbec říct, jak se bude dědické právo vyvíjet. Např. nyní lze obejít přes svěřenecké fondy. Je otázkou jak to bude s dědickou daní u zahraničního brokera (zejména v USA) a vůbec s dědickým právem.

Svět se mění a co platí dnes, nemusí platit za pár let, natož za 30, 40, 50,... I jen existence našeho státu - za posledních 200 let jsme tu měli císařství, republiku, protektorát, okupaci různými armádami, během necelých 40 let 3 měnové reformy (1918, 1945 a 1953), nyní vysokou inflaci,... Nevím, jestli je to vhodné prostředí na jednou vyber a zapomeň.

24
Obecná poradna / Re:Dům vs byt
« kdy: 10. 05. 2023, 05:56:03 »
Teoreticky zajímavá možnost, jen kdy sehnat bezproblémové nájemníky. Zákony na ochranu nájemníků jsou čím dál přísnější a chystá se ještě další zpřísnění, kdy se často stávají "nevystěhovatelnými". Výsledkem by mohlo být, že nebudete mít ani byt, ani dům.

Jak píše Honza, s největší pravděpodobností vystřízlivíte a budete se chtít vrátit zpět do města.

Pokud byste ten dům přece jen chtěli, doporučil bych zkusit dát inzeráty do několika regionálních novin "vyměním byt v xx za dům v okolí xx". Jak se zdražují energie, můžou se najít lidé, kteří by to uvítali.

25
Obecná poradna / Re:Stavební spoření být či nebýt
« kdy: 03. 05. 2023, 20:25:46 »
počítáte s (měsíčními / čtvrtletními) poplatky za vedení smlouvy? To je totiž velmi dobře ukrytý "ujídač".

26
Obecná poradna / Re:Stavební spoření být či nebýt
« kdy: 02. 05. 2023, 13:24:17 »
Spíše ne. Očekává se snížení nebo dokonce úplné zrušení státní podpory a bez ní stavebko nedává smysl (poměrně velkou část výnosů z úroků, které ani nejsou valné, pohltí poplatky za uzavření a vedení smlouvy).

Pokud bych měl vybírat ve stejně rizikové oblasti, tak spořící účty, přes 6 % mají aktuálně 3 banky - VÚB, Trinity a Maxbanka.

27
Obecná poradna / Re:OSVČ nebo HPP
« kdy: 20. 02. 2023, 13:17:20 »
Já bych vzal v úvahu ještě jedu věc - doložitelnost praxe. Kamarád takhle při škole chodil na pár hodin týdně "pracovat" (no, spíš flákat se). Po skončení školy si pak napsal do životopisu "5 let praxe", což na pohovorech vypadá zajímavěji. Záleží na oboru, ale třeba v mé bývalé firmě šéf velmi "neupřednostňoval" takovéhle drobné podnikatele coby potenciální zaměstnance.

28
Obecná poradna / Re:Neplacený přesčas v práci
« kdy: 15. 02. 2023, 10:44:13 »
Tak obecně - na začátku pracovní doby má být zaměstnanec v pracovním oblečení a na pracovišti, stejně tak pracovat má do konce pracovní doby. Ta neslouží k tomu, aby se např. oblékal, připravoval si pracovní místo nebo ho po sobě uklízel, atd. Snad tady na Měšci jsem četl stesky nějaké pracovnice, která musela cca 20 minut přijít před začátkem pracovní doby, aby si připravila podklady pro jednání se zákazníky a názor právníka byl, že je to v pořádku. Úklid prodejny, "vyhánění zákazníků", atd by tak měl být považován za "úklid pracovního místa" a nepočítat se do pracovní doby.

To, že to v řadě firem vypadá tak, že čtvrt hodiny před koncem pracovní doby už stojí fronta lidí v kabátech u píchaček je věc druhá.

Půl hodiny po té, co "udeří celá" odcházet z pracoviště nepovažuji za úplný exces, i když tedy ta spuštěná mříž - neodporuje to náhodou požárním předpisům, že zaměstnanci jsou tam takto uvězněni?
Samozřejmě je na přítelkyni, aby si zvážila, jestli ji v tomto místě platí dost na to, aby měla "virtuálně" zaplacenou i tu půlhodinu, nebo jestli to zkusí raději jinde. Může, se také zkusit se obrátit na úřad práce, který může provést kontrolu, ale aby jí to tam zbytečně nedělalo zle.

Co se mne týče, spíše bych řešil ostatní věci - výši mzdy, kolektiv, náplň práce,.. než tu půlhodinu. Pokud i to ostatní stojí za starou bačkoru, asi bych doporučil zvolit jiné působiště, jestli je negativum jen ta půlhodina, bral bych to jako v pohodě. Jak to má s příchodem do práce? To také musí o půl hodiny dříve?

29
Obecná poradna / Re:Půjčka na inzerát
« kdy: 06. 02. 2023, 22:08:01 »
v první řadě bych řešil, proč si nevezmeš půjčku přímo (ideálně od své) banky? Je ta "z inzerátu" výhodnější? Nebo ti banka nepůjčí vůbec? Pokud ne, má k tomu nějaký důvod (asi zhodnotila tvoji schopnost půjčku splácet jako nedostatečnou) a jestli je někdo ochoten ti půjčit, může mít různé "postranní" úmysly. Od prostého podvodu (shrábnu poplatek, půjčku nedám), po snahu získat záruku (např. nemovitost). Pokud si půjčuji nestandardním způsobem, měl bych vědět, proč tak činím.

30
Obecná poradna / Re:Spořící účet
« kdy: 06. 02. 2023, 22:05:33 »
Takhle, co se banky týče, pro tu je rozhodující typ produktu. Tj. pokud půjde o "občanský účet" (tedy na rodné číslo), bude strhávat 15 % srážkovou daň a o nic se nebude zajímat. Pokud půjde o "podnikatelský účet" (tj. na IČ), srážkovou daň strhávat nebude a je povinností podnikatele peníze zdanit. Víc jí nezajímá.

Čistě teoreticky by se o to mohl začít zajímat finanční úřad, ale to snad asi jen na udání. Každopádně podnikatel by měl vědět, jaký má majetek, a tedy kolik peněz má v hotovosti a kolik na účtu - pokud má společný účet pro soukromé použití i na podnikání (oficiálně to lze, ale je to jen "poukázka na problémy", až bude chtít finančák v rámci kontroli dokládat všechny příjmy, že jsou či nejsou z podnikání), tak by se v tom měl vyznat :D.

Stran: 1 [2] 3
Platby GoPay