Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Obecná poradna / Celý rok nemocenská + OSVČ vedlejší činnost
« Poslední příspěvek od Terez097 kdy Dnes v 22:08:53 »
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je, když jsem celý rok 2020 byla na nemocenské a od června mám živnost jako vedlejší činnost, kdy jsem měla příjmy 10.000,-?
Co mám v daňovém přiznání vyplnit jako dílčí zaklad daně?
Děkuji za odpověď
2
Obecná poradna / Dotaz k placení daně z příjmu
« Poslední příspěvek od ee1963 kdy Dnes v 10:32:16 »
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na daň z příjmu při nákupu a prodeji nemovitosti. Dne 7.8.2019 jsem koupila chatu za 190 tis - následně 21.5.2020 jsem tuto chatu prodala za 390 tis. V roce 2020 jsem za utržené peníze koupila chatu. Co přesně znamená v dańovém zákonu - uspokojení bytové potřeby - abych nemusela platit 15 procentní daň z rozdílu. Kdybych i utržených 200 tis dala do zvelebení svého bytu / malování, udělání jádra bytu, okna a např. podlahy / - co vlastně můžu zahrnout do odpočtu od těch 200 tis.
Děkuji
3
Obecná poradna / Re:Výpověď po mateřské dovolene
« Poslední příspěvek od Patrik Chrz kdy Včera v 05:40:03 »
Pokud se stejně nechceš do práce vracet, není to řešit. Obecně bys musela prokázat, že výpověď (kterou jsi ale ještě nedostala) je ryze účelová a odvolat se k soudu do 2 měsíců od podání výpovědi.
Čistě teoreticky - ty nyní nejsi pro práci k dispozici  a zaměstnavatel nové pracovníky potřebuje teď, proto vyhlašuje výběrové řízení a přijímá nová. Něco jiného by bylo, kdyby je přijímal až poté, co jsi tu výpověď dostala i ta v některých případech na to má nárok.

Co se týče podpory, zcela jistě nemáš nárok po dobu, co bude vypláceno odstupné (tedy 1 až 3 měsíce, případně déle, pokud existuje nějaká jiná dohoda), zbytek nevím. Tohle by ale měli vědět na úřadě práce.
4
Obecná poradna / DPH
« Poslední příspěvek od zdenek68 kdy 13. 01. 2021, 19:26:49 »
Dobrý den.
Mám možnost nakoupit ovoce v Maroku od marocké společnosti na paritě FOB Maroko. Zde bych rád celou zásilku prodal, též na paritě FOB Maroko, české společnosti. Je to možné? Moje faktura by byla s nulovým DPH, nebo s běžným 15% DPH na toto zboží?
5
Obecná poradna / Výpověď po mateřské dovolene
« Poslední příspěvek od Zsedova kdy 11. 01. 2021, 17:50:28 »
Dobry den, dne 28.5.2021 bude mit dcera 3. narozeniny a měla bych nastoupit do zaměstnání. Po telefonátu s personalistikou mi bylo naznačeno, ze muzu očekávat výpověď z organizačních důvodu s vyplácenym odstupnym.
Můj první dotaz zní, jestli mohu dostat výpověď z organizačních důvodu nebo pro nadbytecnost, kdyz vim, ze na stejnou pozici, kterou jsem vykonávala se vypisují výběrová řízení a byli přijati nový zaměstnanci. Například kolegyně bude odcházet na mateřskou dovolenou a místo, aby zavolali mne, přijali nového zaměstnance a ja dostanu výpověď pro nadbytecnost? To by mne zajímalo spis informativne, do této práce se již vrátit nechci.
Druhy dotaz spočívá v tom, jak postupovat s dalšími institucemi jako je úřad práce atd. Budu totiž až do prosince 2021 pobírat jeste rodičovský příspěvek. Nevim tedy, jestli se mam ihned po výpovědi hlásit na úřadu práce nebo u zdravotní pojišťovny, kdyz i po skončení pracovního poměru budu pobírat rodičovský příspěvek?
Dekuji za odpověď a radu
6
Obecná poradna / Podat DPFO elektronicky, když mám přeplatek?
« Poslední příspěvek od Vít Šesták kdy 05. 01. 2021, 12:09:18 »
V minulosti byl problém s příliš brzkým podáním daňového přiznání: https://www.podnikatel.cz/clanky/maji-vam-vratit-na-danich-s-priznanim-pockejte-do-unora/

Teď už na to mají workaround: https://www.financnisprava.cz/cs/dane/novinky/2019/informace-o-vraceni-preplatku-na-dani-9644

Jenze teď při podání DPFO elektronicky prodloužili lhůtu: https://money.cz/dane-a-ucetnictvi/2021-danove-priznani-muzete-podat-az-do-1-kvetna-ale-jen-elektronicky/

Má to vliv na vznik přeplatku? Pokud ano, týká se to každého podání (protože BÚ předem neví, jakou formu zvolím), nebo jen elektronického? Mám kvůli rychlejšímu vrácení přeplatku na chvíli deaktivovat datovou schránku a podat přiznání papírově?

EDIT: Nějaký technický šotek mi to místo do daňové poradny hodil do obecné poradny, bohužel to nemohu přesunout. Sorry jako.
7
Obecná poradna / Přepis garáže
« Poslední příspěvek od AdelaTereza kdy 04. 01. 2021, 13:44:05 »
Dobrý den.
Můj zemřelý tchán měl v družstvu garáž, tedy členský podíl, neměl ji odkoupenou. Jeho žena, poté co před lety zemřel, platí ten členský podíl nadále, a chtěla by garáž přepsat na svého syna, mého manžela. On má ale dvě sestry, se kterými bychom se chtěli vyrovnat, aby to bylo spravedlivé. A teď nevím, co přesně a jak udělat? Potřebuji znalecký odhad té garáže, a podle něj pak sestry vyplatíme, nebo potřebuji tržní odhad nemovitosti? Nebo je lepší garáž odkoupit od družstva, a podle toho jim (sestrám )pak zaplatit dvě třetiny? My bychom ji zatím od družstva asi neodkupovali, poněvadž jsme mladá rodina s malými dětmi, hypotékou, a na odkoupení a ještě následné vyplácení sester bychom neměli. . Hledáme nejlevnější řešení. Děkuji za odpověď
8
Obecná poradna / Re:Platby do zahraničí
« Poslední příspěvek od Patrik Chrz kdy 03. 01. 2021, 07:15:27 »
Tak to je ovšem značný rozdíl, platby v USD jsou výrazně dražší:
V ČSOB je to 1 %, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč za typ platby SHA, příplatek 700 Kč pokud chceš OUR
u Unicredit je to 0,9 %, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč, příplatek 800 Kč, pokud chceš OUR

V obou případech tedy velmi drahé, to u jiných bank pořídíš levněji, např. FIO má za SHA paušál 200 Kč a za OUR 500 Kč (celkem, ne příplatek)

Opět jsou zde různé alternativy, které ovšem vyžadují buď spolupráci na straně příjemce platby (např. aby měl účet u PayPal a podobně), nebo založení a zprovoznění nějaké služby.
U malých částek se někdy vyplatí dát hotovost do obálky doporučeného dopisu či cenného psaní a poslat v tom, vyjde to levněji, než převod.
9
Obecná poradna / Re:Platby do zahraničí
« Poslední příspěvek od Shadow2000 kdy 03. 01. 2021, 00:52:29 »
Zdravím, platbu bych měl posílat do USA, konkrétně Kalifornie.
10
Obecná poradna / Re:Platby do zahraničí
« Poslední příspěvek od Patrik Chrz kdy 30. 12. 2020, 08:08:44 »
Do jaké země a v jaké měně? Pokud půjde o SEPA platbu (tj. v EUR a do země evropského hospodářského prostoru (=EU + některé další země)), tak již více než rok nesmí naše banky účtovat za SEPA platbu vyšší poplatek, než za korunovou platbu, tj. to bude buď zdarma, nebo za několik korun (u zmíněných bank to bude kolem pětikoruny).
Co se kurzu týče, stačí se podívat na kurzovní listek, kurz deviza-prodej, kdo má lepší (tedy nižší) kurz. Peníze není nutné předem převádět na měnu platby, cizoměnovou platbu lze přímo odeslat z korunového účtu, banka to přepočte kurzem ke dni platby.

Jsou i výhodnější způsoby, ale všechny vyžadují nějaký čas na "přípravu" (např. zřízení účtu u banky s výhodnějším kurzem, uzavření smlouvy s devizovou společností,..). Já sám mám smlouvu se třemi devizovkami - Easychange, Akcenta a Fortissimo (devizy.cz).

Pro platbu v EUR bych vzhledem k časové tísni doporučil www.europlatba.cz. Je to web provozovaný Easychange, kurz je sice mírně horší, než při uzavření "velké" smlouvy s Easychange, ale pořád výrazně lepší, než u jakékoliv banky. Obchod uzavírej v pracovní době, mimo ni je tam kurzová přirážka.

Pokud bys chtěl platit v jiné měně než EUR a/nebo mimo země EHS/EU, napiš bližší údaje, pokusím se vybrat vhodný způsob.
Stran: [1] 2 3 ... 10
Platby GoPay