reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Poslední příspěvky

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Obecná poradna / Re:Dlouhodobý pobyt v zahraničí s otevřenou živností
« Poslední příspěvek od ludekhasnik kdy 15. 10. 2019, 16:37:30 »
No tak po nekonečném obvolávání a obcházení všemožných i vše"NE"možných úřadů a poboček jsem dospěl ke dvou možným variantám:

1. Ponechat živnost aktivní i v zahraničí a řádně platit soc. a zdrav. - při dlouhodobém pobytu v zahraničí (déle jak 6 měsíců) mimo Evropskou Unii je možno mít otevřený živnostenský list a platit soc. a zdrav. v ČR. V podstatě budete fungovat úplně stejně, jako byste byli na území ČR. Stejně tak je potom nutno provést roční přiznání příjmů a řádně zdanit.

2. Živnost pozastavit a odhlásit se ze zdravotního pojištění - při dlouhodobém pobytu v zahraničí je možno se ze zdravotního pojištění odhlásit. V případě živnostníků tím však automaticky zaniká i živnostenská činnost.

Suma Sumárum, je tedy na zváženou, která z možností se vám vyplatí. Zda si vyděláte (v mém případě na Upworku) tolik, že se vám placení zdrav. a soc. vyplatí, nebo zda živnost pozastavíte a budete si vydělávat "normální" prací.

Jako třetí potencionální možnost ještě vidím si pozastavit živnost, a přesto si na Upworku přivydělávat. Upwork není nijak propojen s Českým Živnostenským Úřadem, takže ho stačí nakrmit vašim TAX Number (IČO), poté živnost pozastavit a na Upworku vesele vydělávat a modlit se, že si vás nikdo nevšimne  8) Tohle ovšem nedoporučuji a já osobně bych do toho nešel.

Snad tímto příspěvkem pomůžu aspoň pár lidem objasnit zdánlivě neobjasnitelné  ;)

12
Obecná poradna / Re:Uplatnění úroků - budova s číslem evidenčním
« Poslední příspěvek od Lada kdy 15. 10. 2019, 08:53:19 »
Zdravím.

Jak se bránit proti rozhodnutí FÚ, to je dotaz spíš pro právníka.

Třeba váš známý finančáku dostatečně neprokázal, že objekt skutečně používá k trvalému bydlení. Nebo je v tom nějaký jiný chyták, ale to by spíš dokázal zodpovědět právník nebo daňový poradce, což bohužel ani jedno nejsem.
13
Daňová poradna / Daň z prodeje zděděné nemovitosti
« Poslední příspěvek od huby kdy 14. 10. 2019, 11:10:42 »
v dubnu 2019 jsme zdělili nemovitost za 1,6 milionu dle znaleckého posudku (nepřímá skupina). Prodávat ji budeme v lednu 2020 za cenu 2,2 milionu i s vybavením.
Makléřovi který stanovil posudek jsme řekli, že vybavení je ale naše (bydlíme tam 30 let) proto byla cena stanovena na 1,6 milionu za nemovitost.

Zajímá mě, když budeme prodávat byt v jaké výší bude určena daň, a zda můžeme požádat o nový znalecký posudek jelikož tam bude započítáno i naše vybavení. Hodnota je vlastně tedy vyšší při prodeji než při dědictví jelikož to prodáváme s našim vybavením.
Prodej leden 2020, původní znalecký posudek duben 2019

normálně se to stanovuje jako 2,2-1,6=0,6*15% tj. 90 000
my ale byt prodáváme s vybavením a jeho hodnota je určitě 2 miliony. Můžeme požádat o nový znalecký posudek?
Kdyby ano a stanovil by cenu třeba 2,1 tak daň by byla jen 15 000?

zároveň veškeré peníze z prodeje zděděného bytu budou účelně vynaložené na rekonstrukci zděděného RD se zajištěním bytových potřeb zděděného RD
14
Obecná poradna / Re:Uplatnění úroků - budova s číslem evidenčním
« Poslední příspěvek od Lucie kdy 10. 10. 2019, 14:40:10 »
Děkuji moc. Jste velmi hodný. Ano bydlím tu už 5-6 let a je to zděná chata již přizpůsobená k celoročnímu pobytu. A právě je tu případ toho mého známého, kterému to vrátily po třech letech ať to doplatí zpátky a ještě s penálem. Užívá to také k trvalému pobytu-celoročně. Dá se proti tomu nějak bránit, když se FÚ takto rozhodne? Člověk z toho má teď akorát divný pocit. Pořídí si "levné" bydlení, protože na dnešní dobu na více nedosáhne (pokud tedy nemá příjem ředitele), svépomocí si to upraví, popřípadě dostaví a pak má za zády finanční úřad.
S pozdravem
Lucie
15
Obecná poradna / Re:Varování před podvody
« Poslední příspěvek od Ambasador-investoru kdy 10. 10. 2019, 12:48:45 »
Máte na mysli takzvanou Profesní komoru finančníků (pkfcr.cz), která obvolává klienty brokerů s nabídkou vymáhání ztracených zisků?
Nechceme se vyjadřovat ke konkrétním osobám, ale nabádáme k obezřetnosti, zejména ve spojitosti s poskytováním osobních dat komukoli.
16
Obecná poradna / Re:Uplatnění úroků - budova s číslem evidenčním
« Poslední příspěvek od Lada kdy 10. 10. 2019, 09:44:46 »
Nárok na odečet úroků z úvěru ze základu daně máte podle zákona pouze tehdy, pokud ten úvěr použijete na "financování bytových potřeb".

Co konkrétně se považuje za bytovou potřebu, to upravuje Zákon o dani z příjmů, § 15, odstavce (3) a (4). Je to např. koupě domu, přestavba bytu apod. pro účely bydlení svého vlastního nebo svých rodinných příslušníků. V podstatě se jedná o to, že ten objekt, na který jste si vzala úvěr a uplatňujete si z něj odečet úroků, musíte používat k trvalému bydlení (tj. nikoli bydlení jen občasnému, příležitostnému). Nemůže to tedy být rekreační chata, kterou používáte pouze k občasné rekreaci (třeba tam jezdíte jen na víkend nebo v létě na dovolenou) nebo třeba byt, které pronajímáte cizí osobě.

Kromě rodinných domů a bytů jsou v § 15 odst. (3) uvedené i "jednotky, které nezahrnují nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru". Přijde mi, že pod tuto definici by se měla vejít jakákoli stavba používaná k trvalému bydlení. O tom, jestli daný objekt musí mít číslo popisné, nebo stačí číslo evidenční, se v daném § nic nepíše. Trvalé bydliště v tom objektu opravdu nahlášené mít nemusíte, hlavní je skutečný stav věci - tedy zda tam skutečně fyzicky bydlíte.

Pokud tedy objekt, který běžně druzí lidé využívají pouze k rekreaci, vy používáte ke svému trvalému bydlení (namísto domu či bytu), přijde mi, že by to mělo být v pořádku a zákonná podmínka by měla být splněna. Ovšem nejsem studovaný právník ani zaměstnanec finančáku.
17
Obecná poradna / Uplatnění úroků - budova s číslem evidenčním
« Poslední příspěvek od Liucinka kdy 10. 10. 2019, 07:06:56 »
Dobrý den,

chtěla bych se jen zeptat na jednu věc. Uplatňuji již pátým rokem slevu na dani z hypotečního úvěru - úvěr se týká rekreačního objektu s číslem evidenčním. No a teď mi jeden známý řekl že musí vrátit finančnímu úřadu zpět peníze, že se nejedná o objekt s číslem popisným. Objekt celoročně využívám k bydlení. Mám obavu aby na mě nenastoupili. Nemohu se dohledat přímých informací. Pouze jsem pochopila, že nemusím mít trvalé bydliště hlášené na této adrese i když tu slevu uplatňuji na tento objekt. Budu moc ráda když mi poradíte jak to s tím je. Zda se mám ozvat sama nebo se poradit co popřípadě jim doložit nebo tak.Neměl jste s tím někdo zkušenosti? Moc děkuji.Lucie
18
Obecná poradna / Re:Varování před podvody
« Poslední příspěvek od Rudolf kdy 09. 10. 2019, 15:22:36 »
Máte na mysli takzvanou Profesní komoru finančníků (pkfcr.cz), která obvolává klienty brokerů s nabídkou vymáhání ztracených zisků?
19
Obecná poradna / Re:Dlouhodobý pobyt v zahraničí s otevřenou živností
« Poslední příspěvek od franta vomacka kdy 06. 10. 2019, 14:37:54 »
Preju hodne stesti. Ja jsem pred nedavnem resil stejnou situaci a po komunikaci se zdravotni pojistovnou, cssz, financnim uradem a zivnostenskym uradem jsem dospel k nazoru, ze bude jednoduzsi se zbytecne ekonomicky nijak neangazovat (privydelavanim si na upworku, zatimco byt dlohodobe fyzicky mimo CR), protoze to za ten voser s urednikama opravdu nestoji a je to naprosta ztrata casu. Tahle konkretni situace je totiz neco cemu vubec nerozumi (vypadavate totiz z jejich zabehlych skatulek), na kazdym urade vam budou rikat bud protichudne informace nebo ze zrovna to a to je mimo jejich kompetenci, plus ohaneni se ruznyma paragrafama, u kterych jsem casto zjistil, ze s mym puvodnim dotazem vlastne vubec nesouvisely. Taky si dejte pozor na danovy priznani a hlavne si ujasnete, kde mate danovou rezidenci (zadrhel je totiz v tom, ze financni rok pro fyzicke osoby je na novym zelandu od 1. dubna, zatimco u nas od 1. ledna). Uz jenom s timhle zamotate ceskymu financnimu uradu hlavu). A taky vezte, ze probiha komunikce mezi financnimy urady CR a NZ, a oni si mezi sebou vymenuji informace, tim jsem si 100% jistej.
Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
Platby GoPay

reklama