Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Poslední příspěvky

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Obecná poradna / Re:Hotovostní výběr v EUR bez poplatkové procentáže
« Poslední příspěvek od Pedro kdy 14. 10. 2023, 03:44:42 »
Nemám to vyzkoušené, ale mělo by to fungovat.
Účet v eurech u Fio a vybírat z bankomatu Euronet (to jsou bankomaty, kde si mlžete zvolit, zda chcete vybrat CZK nebo EUR). Vybíral jsem z těchto bankomatů CZK z účtu v CZK a žádný poplatek tam není. Euronet nejspíš rýžuje na kurzech a možná i koverzní poplatky. Proto by mělo jít bez poplatku vybrat EUR z účtu vedeného v EUR, ale jak píšu, mám to jen takto naplánované, ale ještě jsem to reálně nepotřeboval.

Jo a Euronet vymyslel další fintu, jak bírat lidi - poplatky za zobrazení zůstatku. Po vložení karty bankomat nabídne:
- Výběr hotovosti a zůstatek
- Jiné

Je nutno kliknout na Jiné a pak se zobrazí i jen samotný výběr hotovosti (bez zobrazení zůstatku a tedy i bez poplatku).

IMO jediné, co můžete platit, je za výběr z cizího bankomatu (pokud nemáte v zásobě výběr zdarma).

Pokud to vyzkoušíte, dejte, prosím, vědět, zda to opravdu takto lze - sám jsem zvědavý. Díky.
12
Obecná poradna / Jaká jsou nejperspektivnější odvětví v ČR?
« Poslední příspěvek od Ivan_obivan kdy 04. 10. 2023, 10:22:17 »


Metodologie

Představená data v této analýze byla získána ze dvou hlavních zdrojů: Český statistický úřad a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Tyto data představují souhrn a průměr klíčových ukazatelů za období let 2017–2021. Ze 68 kvalifikovaných odvětví ekonomické činnosti (CZ-NACE), bez zápočtu finančních a státních institucí, bylo vybráno top 6 odvětví podle několika vlastností. Hlavními ukazateli, které byly použity pro výběr těchto odvětví, jsou EBITDA (poměr zisku na tržbách před odpisy, úroky a zdanění), Rentabilita Aktiv (ROA) a nákladovost vlastního kapitálu (WACC).

TOP 6 odvětví z vlastního průzkumu

Farmaceutický průmysl: Stabilní poptávka, vysoká ziskovost a přijatelná rentabilita. Složitý vstup na trh, ale spolehlivé firmy mají zajištěné dlouhodobé příjmy. Drahy výzkum a zařízení. Vhodné pro investory hledající stabilní odvětví s potenciálem dlouhodobého růstu.

Informační činnosti: Hodně středních a malých firem, dodávání unikátních služeb, vysoká konkurence, globální trend. Atraktivní pro investory zaměřené na technologický růst a inovace.

Výroba ostatních nekovových minerálních výrobků: Především beton a stavební materiály. Mnoho středních a lokálních firem, stabilní poptávka. Vhodné pro investory s zájmem o stavební a výrobní odvětví.

Zpracování dřeva, výroba dřevěných výrobků, kromě nábytku: Jednoduchá a různorodá výroba se stabilním trhem a poptávkou. Atraktivní pro investory hledající stabilní odvětví s vysokou rentabilitou.

Výroba pryžových a plastových výrobků: Vysoká variabilita výrobků, závislost na technologickém vývoji. Možnost konkurovat jak mezi středními, tak i mezi velkými firmami. Ideální pro investory hledající odvětví s vysokou rentabilitou a flexibilitou.

Výroba chemických látek a přípravků: Hodně velkých hráčů a složitý proces vývoje, ale zajímavý B2B trh se stálou a zvyšující poptávkou. Pro investory s odbornými znalostmi v chemickém průmyslu a schopností navigovat složitý vývojový proces.


Současné trendy v čr, analýza nejméně ziskových oborů a také rozpracované grafy a statistiky přečtete v mem odborném článku.
 
Průvodce investováním v České Republice: Analýza odvětví a trendů
https://galikin.cz/analyza-odvetvi-a-trendu-v-cr/


Obecné trendy

Ekologické požadavky, globalizace a technologické změny: Přechod k zelené ekonomice, přísné ekologické normy, otevřené trhy, levná pracovní síla v jiných zemích a nové technologie způsobují to, že některá odvětví v České republice stávají méně konkurenceschopnými nebo zastaralými.

Růst zaměstnanosti v IT: Digitalizace zvyšuje poptávku po odbornících v IT, podporuje inovace a konkurenceschopnost. České firmy mají díky tomu přístup k globálním trhům. Rychlý růst odvětví vede k nedostatku kvalifikovaných pracovníků, což způsobuje zvýšení mezd zkušených odborníků.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků a stárnutí obyvatelstva: V některých odvětvích, jako je zdravotnictví a vzdělávání, je pozorován deficit kvalifikovaných pracovníků.

Migrace pracovní síly: Zahraniční pracovníci, včetně uprchlíků, přicházejí do České republiky a stimulují ekonomický růst. Přinášejí nové dovednosti, ale zároveň zvyšují náklady na sociální služby a infrastrukturu.
13
Obecná poradna / Hotovostní výběr v EUR bez poplatkové procentáže
« Poslední příspěvek od annamaria66 kdy 01. 10. 2023, 11:27:51 »
Dobrý den, ahoj...
Potřebuji vybírat větší částky v eur (příchozí ze Švýcar) a narážím na problémy s cashgrab přístupem českých bank.
Jak to udělat?
FIO si bere za výběr v hotovosti 0.5 procent + 0.1 za ohlášení.. to je pro mě nesmyslný.. radši pojedu za ten jejich "poplateček" na dovolenou a ty peníze vyberu tam.
Slyšel jsem o lidech, co is dělaj slovenský eur účty?

Má otázka tedy jednoduše zní:
Je v ČR banka, co nemá procentážní poplatky za příchozí platby ze Švýcarska a zároveň nemá procentážní poplatek za výběr v hotovosti?
Pokud ne, Je taková banka třeba na Slovensku? Fio nemůžu, už mám v ČR.
Děkuji.
14
Obecná poradna / Alagenex - vaše zkušenosti, postřehy, názory
« Poslední příspěvek od Tyrande kdy 14. 09. 2023, 15:08:00 »
Zdravím,

ráda bych se zeptala na váš názor ohledně firmy Alagenex, nikde člověk nenajde normální recenze nebo zkušenosti. Nebo případně, kam se obrátit, abych získala věrohodné informace ohledně produktu a zázračném Alaptidu?
Zároveň se skrz tuto firmu chci zeptat na jméno Josef Lahoda, jestli s ním taky nemáte nějaké zkušenosti. Ten člověk na mě působí jako šmejd, ale třeba jsem jen nedůvěřivá.

Děkuji za vaše příspěvky, které mi snad umožní si na to udělat konečně správný názor :)
15
Obecná poradna / Zdanění prodeje firemních podílů a akcií v roce 2024
« Poslední příspěvek od Ivan_obivan kdy 13. 09. 2023, 12:22:59 »
Nabízím k zvažování téma zdanění v roce 2024, po přijetí konsolidačního baličku změní se několik podstatných věci. A rozvinutých podnikatelů nebo investorů to se dotkne hlavně při prodeje svých podílů a akcii. Hlavně je to že budete zdanit i když časový limit splníte.
Zajímavý a podrobný článek s příklady doporučuji https://galikin.cz/zdaneni-prijmu-z-prodeje-podilu-ve-firme-2024/

Přiklad:

Prodej společnosti za 60 mil. Kč – s časovým testem 5 let
Pan Novotný je jediným vlastníkem společnosti ABC s.r.o. od roku 2010. V roce 2024 se mu podařilo tuto společnost prodat za 60 milionů Kč, přičemž splnil časový test 5 let. Základní kapitál společnosti činí 5 milionů Kč. Příjem z prodeje činí tedy 55 milionů Kč, z čehož 40 milionů Kč je osvobozeno od daně (díky splnění časového testu) a 15 milionů Kč tvoří daňový základ. Pan Novotný v roce 2024 žádné jiné příjmy neměl.Pan Novotný bude muset zaplatit 15 % z 1,5 milionu Kč a 23 % z 13,5 milionu Kč. Celková částka daně činí 3,3 milionu Kč (225 tis. Kč + 3 105 tis. Kč – 30 tis. Kč). Pokud by stejný prodej provedl v roce 2023, neplatil by žádnou daň
16
Obecná poradna / Re:Daň z příjmů a sběrné suroviny
« Poslední příspěvek od Patrik Chrz kdy 11. 09. 2023, 12:33:10 »
teď mě napadla jedna věc - ono to lze chápat dvěma způsoby.

1) tak jsem dotaz pochopil já - někdo chodí a po okolí sbírá železný šrot a ten prodá do sběrných surovin. To lze považovat za výdělečnou činnost (zejména, pokud tak během roku učiní opakovaně) a osvobozena je pouze v případě, že výnos z ní je pod zákonnými limity - aktuálně 30 000 Kč ročně, od dalšího roku 50 000 Kč ročně.

2) takto chápe dotaz daňový poradce v odkazovaném článku -  do sběrných surovin prodám věc, kterou jsem vlastnil (tj. dříve koupil, ať jako novou, nebo použitou) a tržba za ní je nižší, než mě věc původně stála. Tj. např. staré auto dám ekologicky zlikvidovat a dostanu za něj nějaké peníze. Zde nerealizuji zisk, ale de facto ztrátu (řekněme, že auto jsem původně koupil za třeba i statisíce a nyní dostanu za jeho vrak třeba 20 000 Kč), takže není co danit.
17
Obecná poradna / Re:Daň z příjmů a sběrné suroviny
« Poslední příspěvek od Pavelpnd kdy 11. 09. 2023, 10:12:04 »
Nekde na podobny dotaz pise danovy poradce toto. https://www.penize.cz/poradna/dane/7985-dan-z-prodeje-kovosrotu
18
Obecná poradna / Platba srážkové daně OSVČ v režimu paušální daně
« Poslední příspěvek od kovarp95 kdy 09. 09. 2023, 12:57:05 »
Dobrý den, podnikám jako OSVČ a jsem v režimu paušální daně. Rád bych vyplácel odměnu za články na mé webové stránky formou autorského honoráře, u kterého (např. oproti DPP, DPČ apod.) nemusím být registrován jako zaměstnavatel a řešit spoustu povinností s tím spojených. Autorský honorář bych měsíčně danil formou srážkové daně 15% z výše odměny, výslednou částku bych zasílal vždy při vyplácení odměny na účet mého finančního úřadu. Četl jsem ale, že celkový úhrn zaplacené srážkové daně za celý rok se má uvádět na daňovém přiznání. Nicméně jako OSVČ v režimu paušální daně daňově přiznání nepodávám. Chci se tedy zeptat, zda to takto můžu dělat s tím, že bych prostě celkový úhrn zaplacené daně nikde neuváděl a nebo jako OSVČ v režimu paušální daně autorský honorář nemůžu vyplácet a musel bych ukončit režim paušální daně a podávat klasicky daňové přiznání? Děkuji za moc za odpověď.
19
Obecná poradna / Re:Daň z příjmů a sběrné suroviny
« Poslední příspěvek od Patrik Chrz kdy 08. 09. 2023, 14:42:31 »
V obchodě při nákupu zboží taky platíte DPH a přesto podnikatel platí daň ze zisku.

Prostě pokud si nějakou činností vyděláváte, platíte z toho daň ze zisku, nic zvláštního.
20
Obecná poradna / Re:Daň z příjmů a sběrné suroviny
« Poslední příspěvek od Pavelpnd kdy 07. 09. 2023, 13:29:29 »
Při výkupu sběrných surovin se platí dph 21%. To jim nestačí? To se to daní 2x?
Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
Platby GoPay