reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Poslední příspěvky

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
31
Obecná poradna / Odpisy DHM - pásové minirypadlo
« Poslední příspěvek od LenkaV07 kdy 08. 02. 2020, 19:04:59 »
Dobrý den, chtěla bych Vás opravdu moc poprosit o radu.
Manželovi 10 let vedu daňovou evidenci, do loňského roku jsme uplatňovali výdaje procentem z příjmu, má vedlejší činnost (je zaměstnaný).
U letošního přiznání (za rok 2019) ale vážně tápu. Manžel v září 2019 koupil do firmy nové pásové minirypadlo za 790 tis. Před jeho koupí se přihlásil do dotačního programu, podmínky splnil a letos (někdy na jaře) nám vrátí 40% z pořizovací ceny.
Otázky:
1. Musím tento stroj dát do odpisování? Bude to OS 2 (2-73, 30.99.10, Ostatní dopravní prostředky a zařízení j. n.)?
2. S jakou pořizovací cenou mám počítat, když nám část bude proplacena?
3. Chápu zákon správně, že se u výdajů paušálem nemusí majetek dávat do odpisování? Platí to i u nákupů na dotace? Mohla bych tím pádem neřešit odpisy a pokračovat v původním vedení, tj. uplatňovat výdaje % z příjmů?

4. Poslední otázkou bych se chtěla zeptat - pokud by nastal případ, že bych kvůli odpisům musela začít uplatňovat skutečné výdaje, bude se nás týkat dodatečné DP? Četla jsem, že při změně způsobu vedení účetnictví z uplatňování skutečných výdajů na paušál je potřeba změnit základ daně a toto vyřešit dodatečným DP. V opačném (tedy v našem) případě se to neřeší? Tuto část zákona jsem nějak nepochopila...

Předem Vám moc děkuji za odpovědi!
S pozdravem, Lenka
32
Obecná poradna / Daň z darování nemovitosti
« Poslední příspěvek od josary kdy 08. 02. 2020, 13:40:13 »
Věc se má tak, že dům vlastním na čtvrt já, na čtvrt sestra a půlku má děda. Potřebuji to dostat pod své vlastnictví. S nimi jsem domluvený. Od sestry se, dle mých informací, žádná daň platit nebude. Ale děda není můj děda na papíře. Rozvedenou babičku (s otcem mého otce) si vzal v sedmdesátých letech, já se narodil v osmdesátých. Od začátku to byl "děda". Koukal jsem, že se platí dokonce 15%, protože to nově spadá pod daň z příjmu, což by bylo z dědovy části (750 000) celých 112 500. To je šílené.
Osvobozené jsou ale prý:
"A také osoba, která s obdarovaným žila nejméně jeden rok před darováním ve společné domácnosti."
Neměli jsme bydliště na stejné adrese a nespal jsem tam. Ale o dědu jsem se staral a nosil mu obědy a chodil nakupovat, kontroloval ho atd. Každý den. Kdybych to neudělal, tak nejí. Respektive by to musel dělat někdo jiný. Můžu na to sesbírat klidně sto i víc podpisů, že je to pravda, protože hned vedle podnikám (o tu nemovitost se právě jedná) a chodí tam spousta lidí.
Teď je v domově důchodců, protože vyžaduje 24h péči.
Dá se ta výjimka aplikovat? Nebo napadá někoho něco?
Díky moc za váš čas a případnou radu.
33
Obecná poradna / Re:Safefuture.cz
« Poslední příspěvek od Romana Šichtová kdy 08. 02. 2020, 11:28:41 »
Dve zeny, co se zajimaji o pocitace, na jednom miste.

Ale no taaak ... pane, který jste zůstal názorově v minulém století.
Copak je divného na tom, že se ženy zajímají o své peníze, investují a dokonce se orientují v technologiích?
Já jsem produktová manažerka v IT firmě a tento typ investice je mi blízký. I proto jsem první server koupila skoro před rokem a od té doby i další. Nájmy normálně chodí, co víc k tomu říct.
34
Obecná poradna / Zonky a Akcie
« Poslední příspěvek od JirkaKratas kdy 08. 02. 2020, 10:28:37 »
Dobrý den.
Sčítá se prodej podílových lisů z akciového fondu a příjmy ze Zonky participací?
Pro pochopení: Jde mi o to zda nemusím danit, protože jsem prodal fondy do 100 000 Kč a nebo zda musím danit, protože se přičítají i vrácené prostředky (příjmy, né zisk) od Zonky, tedy bych byl již přes 100 000 Kč. Děkuji za odpověď
35
Obecná poradna / Prodej podílu ve firmě a daně
« Poslední příspěvek od kolibrik01 kdy 05. 02. 2020, 15:33:08 »
Dobrý den,
prosím Vás o radu ohledně prodeje podílu ve firmě. Situace je taková, že firma xy má momentálně 2 jednatele z nichž jeden odprodá svůj podíl ve firmě druhému za úplatu 1 000 000 Kč. Odkupující společník tuto částku ale nemá a bude si brát od 3 osoby bezúročnou půjčku 1 000 000 Kč. 3 osoba se díky této půjčce a na základě smlouvy stane tichým společníkem firmy. Peníze budou odcházet z účtu 3 osoby na účet vyplácejícího společníka a následně na účet vyplaceného společníka. Zajímá mě, jestli vyplácejícímu společníkovi vzniká nějaká daňová povinnost.
Předem díky za odpověď.
36
Obecná poradna / Daň z nemovitosti: Prodej bytu + obdarování bytem
« Poslední příspěvek od aneta.vi kdy 02. 02. 2020, 19:23:01 »
Dobrý den, zajímá mě, jak to chodí s daní z nemovitosti, když se teď v únoru na katastru přepíše prodej bytu na nové majitele (tj. já prodávám) a ještě řeším obdarování bytem (já dostávám), kde opět očekáváme přepis teď v únoru, co je potřeba udělat v těchto situacích v kontextu této daně? Děkuji moc za rady.
37
Obecná poradna / Odpisy nemovitosti při pronájmu
« Poslední příspěvek od atech kdy 02. 02. 2020, 18:52:59 »
Dobrý den.
V minulosti jsem pronajímal svépomocí postavený rodinný domek. V daňovém přiznání jsem uplatňoval paušální výdaje 30%. Nejsem si jist, jestli to bylo nejekonomičtější řešení. Jestli nebylo lepší vykazovat skutečné náklady, hlavně kvůli odepisování pronajímané nemovitosti. Co by tato varianta dále obnášela? Stanovení hodnoty nemovitosti odhadem? Nutnost založit si na pronajímání živnost, nebo společnost do které by se nemovitost vložila? Jsou s tím spojené další výdaje, hrazení povinných pojištění apod.? Domek se odepisuje patrně 30 let, pronájem trval 10 let. Co s neodepsanou hodnotou při ukončení pronájmu? Zbytková hodnota se dá poslední rok do nákladů?
Dále žena dostala od rodičů byt, který také pronajímá. Dočetl jsem se, že darované nemovitosti nelze odepisovat. Je to pravda?
Děkuji za odpověď.
38
Obecná poradna / Re:Safefuture.cz
« Poslední příspěvek od Monika Kolmanová kdy 01. 02. 2020, 12:36:49 »
Jestli se tam těží bitcoiny, nebo ne, to se asi nikdo nedozví. :-) Každopádně v tuto chvíli mám server přes rok a nájem chodí tak, jak je definovaný ve smlouvě. A ikdyž je firma sice nová (teprve bude "slavit" 2. narozeniny), tak se nenašel žádný majitel servru, který by psal negativní zkušenost. Zatím tady píšou jen pochybovači, kteří tomu nevěří. A to je v pohodě. Jen mě přišlo škoda, číst si na netu negativní recenze, když já mám s tím pozitivní zkušenost.

PS: A článek na blogu opravdu není PR článek. To je tam koneckonců i napsané. Prostě mám dobrou zkušenost, tak proč bych se o ní nepodělila? Klidně i zadarmo.

Hezký den,

Monika
39
Obecná poradna / Re:Závodní stravování -- stravenky
« Poslední příspěvek od Patrik Chrz kdy 01. 02. 2020, 06:50:28 »
Zaměstnavatel musí stravování zaměstnanců pouze umožnit, není povinností ho zajistit nebo finančně podpořit.

V jednom z minulých zaměstnání jsme to měli podobně, dostávali jsme kredit do závodní jídelny "ber nebo nech být" , zaměstnavatel si tak zajistil její využití. Pouze těm, kdo přinesli potvrzení od lékaře, že vzhledem k potravinovému omezení nemohou využít závodní jídelny, poskytoval stravenky. Ani to ale nebyla jeho povinnost, ale jen dobrá vůle.
40
Obecná poradna / Závodní stravování -- stravenky
« Poslední příspěvek od bartimaeus kdy 31. 01. 2020, 21:54:19 »
Zdravím, chci se zeptat na následující.

Zaměstnavatel mi poskytuje možnost závodního stravování, která mi ale nevyhovuje a tento benefit je tak pro mě nevyužitý, bezpředmětný. Chci se zeptat, jestli si mohu zvolit, že bych místo toho využíval stravenky.

(Případně jestli nevíte, jak tuto situaci ořeší plánovaný stravenkový paušál.)

Díky za případné odpovědi a zkušenosti
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
Platby GoPay

reklama