Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Zdanění příjmu ze zahraničí  (Přečteno 40590 krát)

Offline Don124

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Zdanění příjmu ze zahraničí
« kdy: 02. 03. 2024, 17:03:09 »
Zdravím,
mám dotaz ohledně dvojího zdanění.
Do konce října 2023 jsem pracoval v ČR, od listopadu 2023 pracuji v zahraničí (v rámci EU a tato země má dohodu s ČR ohledně dvojího zdanění). Daně budu přiznávat v obou zemích, ale nemohu najit přesnou odpověď na to, zda musím přiznat příjem ze zahraničí v českém daňovém přiznání.
Dočetl jsem se něco o metodě vyjmutí, kdy se příjmy nepřiznávají, pokud resident ČR žil v zahraničí méně než 183 dní, pokud to chápu správně. Měl někdo podobnou zkušenost a byl by schopný poradit?

Předem moc díky za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Re:Zdanění příjmu ze zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 12. 03. 2024, 10:06:39 »
Daňové přiznání k dani z příjmů nepodáváte za jeden rok ve více zemích. Podáváte ho v té zemi, kde jste byl v daném roce daňovým rezidentem, zjednodušeně kde jste žil po větší část roku. Ve vašem případě to v roce 2023 byla ČR, čili přiznání k dani z příjmů budete podávat pouze v ČR. Zahrnout do něj musíte všechny své celosvětové příjmy, tj. nejen ty ze zaměstnání v ČR, ale i ty z toho zahraničního zaměstnání (za listopad a prosinec).

Metoda vynětí funguje tak, že v daňovém přiznání na začátku do kolonky "Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů" zadáte příjmy ode všech zaměstnavatelů, co jste měl v roce 2023, tj. tuzemské i zahraniční. V Příloze č. 3 pak ty zahraniční příjmy zase vyjmete a zbydou vám tam jen ty české.

Záleží ale na tom, jestli s tím zahraničním státem, ve kterém pracujete, má ČR uzavřenou takovou smlouvu o zamezení dvojího zdanění, která umožňuje použít právě metodu vynětí. S každou cizí zemí totiž máme uzavřenou trochu jinou smlouvu s trochu jinými podmínkami. Musíte si tedy přečíst smlouvu uzavřenou konkrétně s tím vaším státem.


 

Platby GoPay