Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: OSVČ nebo HPP  (Přečteno 7991 krát)

Vrup

  • Host
OSVČ nebo HPP
« kdy: 20. 02. 2023, 08:28:59 »
Dobrý den,
jsem student, který pracuje na DPČ na poloviční úvazek. Rozhodl jsem se k tomu ještě přibrat menší práci na pár hodin týdně kde mám na výběr zda to bude formou HPP nebo fakturací.
Slevu na studenta a slevu na poplatníka uplatňuju u svého zaměstnavatele na dpč.
Podle mého výpočtu pokud budu pracovat na DPP, zaplatím z celkového příjmu daň 15 %, tedy hypoteticky z 10000kč zaplatím 1500kč daň.
Pokud bych byl jako OSVČ tak bych měl 60 % paušální výdaje (jedná se o it služby), tedy bych měl zisk 40 % a zaplatil z 10000kč jen daň ze zisku 600 kč. K tomu bych ještě musel platit zdravotní pojištění které je 13,5 % z poloviny zakladu daně, tedy 270kč. Sociální pojištění bych neplatil protoze můj zisk je menší než 96777kč určených státem pro rok 2023. Tedy bych celkem zaplatil 870kč místo 1500kč. Je můj výpočet správný a vyplatí se mi si danou činnost fakturovat, nebo jsem někde udělal chybu případně na něco zapomněl.
Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 228
    • Zobrazit profil
Re:OSVČ nebo HPP
« Odpověď #1 kdy: 20. 02. 2023, 13:17:20 »
Já bych vzal v úvahu ještě jedu věc - doložitelnost praxe. Kamarád takhle při škole chodil na pár hodin týdně "pracovat" (no, spíš flákat se). Po skončení školy si pak napsal do životopisu "5 let praxe", což na pohovorech vypadá zajímavěji. Záleží na oboru, ale třeba v mé bývalé firmě šéf velmi "neupřednostňoval" takovéhle drobné podnikatele coby potenciální zaměstnance.


 

Platby GoPay