Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Převzetí hypotéky  (Přečteno 366558 krát)

Atilius

  • Host
Převzetí hypotéky
« kdy: 28. 07. 2023, 09:07:06 »
Ahoj, vím, že to bude vždycky na konkrétní bance atp. Ale potřeboval bych získat aspoň nějaký nástřel.

Jde o to, že se kamarádka rozvádí a mají společný byt na hypo. Hypo je na 30 let, fix na 10 let, super úrok 2,38%. A za sebou dva roky splácení.
Po rozvodu nebude mít bonitu pro banku. Takže jí chci pomoct. Minimálně přes nějaké odbdobí.

Samozřejmě banka musí posoudit mojí bonitu. Ale jde o to, že mně je 45, takže pochybuju, že může zůstat na 30 let. Znamená to pak refix a dnešní úroky?
Je tam i nějaké další řešení?  Kromě prodat byt, samozřejmě.

Díky, Martin

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


tommy

  • Host
Re:Převzetí hypotéky
« Odpověď #1 kdy: 28. 07. 2023, 23:40:03 »
Tohle nedělejte, vubec nevite jak se "kamaradka" může "vybarvit".

Řešením neznám, ale třeba bance bude stačit, že se hypotéka bude v pořádku splácet. Je třeba se zeptat.
Další (asi lepší) řešení je, že se stanete spoluvlastníkem a ručitelem pro banku.
Je se potřeba zeptat v bance, každá bude mít jiné podmínky.

Také po rozvodu bude muset vyplatit manžela (minimálně polovinu splacené hypotéky asi i s úroky a polovinu vlastních prostředků, spíš ale víc, pokud došlo ke zhodnocení bytu).


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 227
    • Zobrazit profil
Re:Převzetí hypotéky
« Odpověď #2 kdy: 29. 07. 2023, 00:01:37 »
Jsem si na 99 % jist, že banka využije příležitosti a provede refixaci za aktuální sazby.

Každopádně důrazně nedoporučuji se za někoho uvazovat k takto velkému a vysokému dluhu, vyvázání se se může ukázat dlouhodobě nemožné, kamarádku nebude nic motivovat a můžete si tím zlikvidovat doživotně bonitu


Jarmila

  • Host
Re:Převzetí hypotéky
« Odpověď #3 kdy: 01. 08. 2023, 12:10:16 »
Podívejte se na to z hlediska banky: vy se chcete uvázat na "nějaký čas", abyste pomohl kamarádce. Proč by ale banka po čase pouštěla bonitního ručitele? Vždyť by byla sama proti sobě. A chcete se uvázat do ručení bance na nějakých 20-25 let? To bych nikomu nedoporučila ani ve vlastní rodině, natož pak  kamarádů.


Atilius

  • Host
Re:Převzetí hypotéky
« Odpověď #4 kdy: 06. 08. 2023, 12:37:33 »
Díky všem za rady a stejně tak za varování. Když všechno půjde dobře, časem se z kamarádky stane manželka ;) Ale jsme teprve na začátku dlouhé cesty, jenže tohle je potřeba vyřešit. Hypotéka nečeká a manžel ji logicky dál splácet nechce a nebude. Ani nechce být vázaný k té hypotéce, aby si mohl pořídit svoje nové bydlení.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 227
    • Zobrazit profil
Re:Převzetí hypotéky
« Odpověď #5 kdy: 07. 08. 2023, 13:45:11 »
Držím palce, ať to vyjde. Bohužel moje "sociální bublina" je "strašná", samé zrady, podvody, finanční krachy,... takže já bych navrhoval následující postup.

Byt koupíte Vy na svojí hypotéku (kdo bude fyzicky splácet, jestli přítelkyně nebo napůl už je jedno). Pokud se s přítelkyní rozejdete, zůstane Vám sice na krku hypotéka, ale i byt. Zároveň bude přítelkyně motivována co nejrychleji hledat řešení, aby mohla hypotéku na sebe přepsat (zvýšení příjmů např. ), nebo si Vás vzít, kdy to pak bude jedno.

Protože varianta, kdy budete jen ručitel na cizí hypotéce je opravdu totálně na prd. Nemáte žádná práva (ani nezjistíte, zda je hypotéka řádně splácena) a když nebude přítelkyně spolupracovat, tak nemáte ani jak se z té hypotéky vyvázat. Bohužel na něco takového dojela moje babička, kdy jedna z jejích dcer si nechala jejím domem ručit za úvěr a babička se to, že nesplácí, dozvěděla, až když po ní banka začala vymáhat zesplatněný dluh.

Navíc i jako ručitel klasifikovaného úvěru máte negativní záznam v úvěrových registrech.


 

Platby GoPay