Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daň z příjmů a sběrné suroviny  (Přečteno 364656 krát)

Offline Pavelpnd

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Daň z příjmů a sběrné suroviny
« kdy: 06. 09. 2023, 13:30:58 »
Dobrý den. Chci se zeptat jestli se do daní z příjmů počítá příjem ze sběrných surovin. Za rok mám příjem ze sběru cca 40 000. Jsem zaměstnanec. Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 227
    • Zobrazit profil
Re:Daň z příjmů a sběrné suroviny
« Odpověď #1 kdy: 07. 09. 2023, 09:10:02 »
podle mne ano. Škoda, že se nevejdete do 30 000 Kč, to by bylo bez daně. Kdybyste to věděl dopredu, tak se lze s kamarádem domluvit, že část odevzdá on "na sebe", tak, abyste ani jeden nepřesáhl mimořádné vedlejší příjmy 30 000 Kč. Od dalšího roku má být tato částka snad 50 000 Kč.


Offline Pavelpnd

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Daň z příjmů a sběrné suroviny
« Odpověď #2 kdy: 07. 09. 2023, 13:29:29 »
Při výkupu sběrných surovin se platí dph 21%. To jim nestačí? To se to daní 2x?


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 227
    • Zobrazit profil
Re:Daň z příjmů a sběrné suroviny
« Odpověď #3 kdy: 08. 09. 2023, 14:42:31 »
V obchodě při nákupu zboží taky platíte DPH a přesto podnikatel platí daň ze zisku.

Prostě pokud si nějakou činností vyděláváte, platíte z toho daň ze zisku, nic zvláštního.


Offline Pavelpnd

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Daň z příjmů a sběrné suroviny
« Odpověď #4 kdy: 11. 09. 2023, 10:12:04 »
Nekde na podobny dotaz pise danovy poradce toto. https://www.penize.cz/poradna/dane/7985-dan-z-prodeje-kovosrotu

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 227
    • Zobrazit profil
Re:Daň z příjmů a sběrné suroviny
« Odpověď #5 kdy: 11. 09. 2023, 12:33:10 »
teď mě napadla jedna věc - ono to lze chápat dvěma způsoby.

1) tak jsem dotaz pochopil já - někdo chodí a po okolí sbírá železný šrot a ten prodá do sběrných surovin. To lze považovat za výdělečnou činnost (zejména, pokud tak během roku učiní opakovaně) a osvobozena je pouze v případě, že výnos z ní je pod zákonnými limity - aktuálně 30 000 Kč ročně, od dalšího roku 50 000 Kč ročně.

2) takto chápe dotaz daňový poradce v odkazovaném článku -  do sběrných surovin prodám věc, kterou jsem vlastnil (tj. dříve koupil, ať jako novou, nebo použitou) a tržba za ní je nižší, než mě věc původně stála. Tj. např. staré auto dám ekologicky zlikvidovat a dostanu za něj nějaké peníze. Zde nerealizuji zisk, ale de facto ztrátu (řekněme, že auto jsem původně koupil za třeba i statisíce a nyní dostanu za jeho vrak třeba 20 000 Kč), takže není co danit.


 

Platby GoPay