Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Jak efektivně převádět peníze z Norska  (Přečteno 1947 krát)

Offline Ondřej Holeček

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Jak efektivně převádět peníze z Norska
« kdy: 18. 12. 2023, 23:17:14 »
Fakturuju firme do Norska. Posilaji mi penize na uvet v NOK ve Fio bance. Nejsem si jisty, jestli je to efektyvni zpusob prevodu. Premyslim o revolutu. Nejake zkusenosti/rady?

Dekuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 227
    • Zobrazit profil
Re:Jak efektivně převádět peníze z Norska
« Odpověď #1 kdy: 19. 12. 2023, 05:26:26 »
Revolut bych pro podnikatelské účely určitě nedoporučil, mnoho lidí (včetně šéfredaktora tohoto serveru) by mohlo vyprávět o jeho náhlých blokacích účtů a velmi obtížné až nemožné dovolatelnosti se práva.

Pokud je to možné, začal bych založením účtu v Norsku, vyhnete se zbytečným poplatkům za přeshraniční platby. Následně bych vstoupil v jednání s devizovými společnostmi, kam bych pravidelně z norského účtu převáděl platby ke směně. Já mám smlouvu s Akcenta, Easychange a Fortissimo, dobré reference mám ještě na Citfin, SAB, Roklen. Určitě bych doporučil uzavřít více smluv a následně vždy vyjednávat o směnném kurzu. Je možné, aby odběratel posílal platby přímo na účet devizové společnosti, ale klade to vyšší nároky na jeho pečlivost. Protože devizovky (kromě Citfin) používají sběrné účty, musí tak kromě čísla účtu správě uvést i variabilní symbol nebo jeho obdobu, aby devizovka správě přiřadila, že jde o Vaši platbu.

Samozřejmě jsou i zahraniční společnosti, jako třeba Wise nebo zmíněný Revolut. Ale já bych dal přednost takovým, které spadají pod české právo a v případě nějakého sporu lze řešit před českým soudem.

Vše by se ale zjednodušilo při platbě v EUR. Norsko podporuje SEPA platby, takže převod bude pro obě strany bez poplatku (a můžete tak platbu směrovat přímo do FIO). Následně můžete EUR dále používat (např. nákup zásob ze zahraničí) nebo směnit (klidně přes některou z těch deviovek). Můžete si s odběratelem dohodnout přímo cenu v EUR (a rovnou v EUR fakturovat), nebo se dohodnout na nějakém kurzu nebo jeho určení (nevím, jestli Norská centrální banka také vyhlašuje kurzy měn, jako ČNB).


smrt28repl

  • Host
Re:Jak efektivně převádět peníze z Norska
« Odpověď #2 kdy: 19. 12. 2023, 14:20:51 »
Do Osla pojedu asi v unoru, tak se po nejakem tom uctu poohlednu. Nicmene, prichozi platba v NOK do Fio stoji 100CZK, odchozi mezinarodni platba (tj. na revolut) vyjde na 200CZK. Revolut -> AirBank je bez poplatku (vyzkouseno).

I kdybych mel udelat kolecko norsko->fio->revolut->airbank, porat se znacne vyplati. Vzhledem k tomu, ze to vsechno budou ucty vedene pod mym jmenem, nemusel by to byt problem.


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 227
    • Zobrazit profil
Re:Jak efektivně převádět peníze z Norska
« Odpověď #3 kdy: 01. 01. 2024, 18:37:59 »
200 Kč stojí odchozí SHA platba z FIO, ale bez poplatků banky příjemce a bez poplatků korespondenčních bank. Stejně tak v ceně 100 Kč za příchozí platbu nejsou zahrnuty poplatky korespondenčních bank. Máte vyzkoušeno, že "po cestě" se z částky v NOK nestrhnou nějaké poplatky?

Pak záleží na částkách, u malých částek i pár stokorun udělá poměrně skok ve výsledném kurzu. A ten Revolut bych pro podnikatelské účely fakt raději nepoužíval.


 

Platby GoPay