Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Spořící účet  (Přečteno 370514 krát)

Pavel58694

  • Host
Spořící účet
« kdy: 01. 02. 2023, 21:24:25 »
Dobrý den,

měl bych dotaz, se kterým se pravděpodobně setká větší množství lidí, ale nepodařilo se mi najít relevantní informace.

Jsem zaměstnaný a podnikám na živnostenský list jako vedlejší činnost (uplatňuji paušální výdaje). Chtěl bych si volné prostředky vložit na spořící účet. Vím, že banka v případě úroků automaticky strhává 15% daň, ale je potřeba tyto příjmy někde uvádět v daňovém přiznání a pokud ano tak kde? Započítávají se úroky do mých celkových příjmů a podléhají také sociálnímu a zdravotnímu pojištění?

Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 227
    • Zobrazit profil
Re:Spořící účet
« Odpověď #1 kdy: 02. 02. 2023, 05:51:56 »
Záleží na tom, jestli jsou to prostředky z podnikání, nebo osobní. U osobních se založí "občanský" spořící účet, kde je úrok zdaněn srážkovou daní 15 %. U podnikatelských se založí podnikatelský účet, kde srážková daň není a je potřeba výnosy uvést mezi ostatními příjmy v daňovém přiznání.

Vzhledem k tomu, že podnikatelské spořící účty mají mizerný úrok, je lepší si zřídit ten občanský. Kdyby to byly peníze "vytažené" z firmy, asi bych to řešil fiktivním výběrem do pokladny a následně vložení na spořící účet.

Pak je tu spořák u VÚB, kde prohlášením o dańovém domicilu banka nestrhává srážkovou daň ani u "občanského" účtu a je následně potřeba příjem uvést v dańovém přiznání.


Pavel58694

  • Host
Re:Spořící účet
« Odpověď #2 kdy: 03. 02. 2023, 12:07:18 »
Děkuji mi za odpověď.

Mohou si vůbec podnikatelé založit "občanský účet" nebo je u nich podmínkou nemít živnostenské oprávnění? Pokud ano, pak mi nedává smysl, proč banky podnikatelské spořící účty vůbec nabízejí, když mají nižší úrok ze kterého je ještě nutné odvést sociální a zdravotní pojištění. Koukal jsem ale že některé banky toto nerozlišují vůbec.

 Pokud tedy chápu správně:

- Když uložím peníze v MaxBance s úrokem 6,01%, banka automaticky strhne 15%, nejedná se o mé výnosy z podnikání, nemusím tyto úroky nikde uvádět v daňovém přiznání a tedy nepodléhají sociálnímu a zdravotnímu pojištění

- Když uložím peníze u VUB s úrokem 6,15% a vyřídím daňový domicil, musím úroky uvést v daňovém přiznání, odvést 15% daň a zároveň úroky podléhají sociálnímu a zdravotnímu pojištění
Pak se zdá být MaxBanka jako jednodušší i lepší řešení. Prosím o potvrzení, zda jsem to pochopil správně :)

Děkuji.


Pavel58694

  • Host
Re:Spořící účet
« Odpověď #3 kdy: 03. 02. 2023, 12:35:58 »
Omlouvám se, přečetl jsem si to znovu a na první pokus jsem to pochopil špatně,

Rozlišuje se tedy jestli jde o prostředky z podnikání, nebo osobní (tedy ze zaměstnání). Prostředky z podnikání by měly jít na podnikatelský spořící účet a ze zaměstnání na osobní spořící účet. Co ale dělat v případě, že mám tyto prostředky již smíchané na jednom účtě a historie transakcí je několik let dlouhá?

V případě, že bych tyto prostředky poslal na spořící účet MaxBanky, která podnikatelský/osobní nerozlišuje, je z pohledu legislativy v pořádku, když banka strhne 15%, nebudu tyto příjmy nikde uvádět a nemusím nic dále řešit?

Děkuji.


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 227
    • Zobrazit profil
Re:Spořící účet
« Odpověď #4 kdy: 06. 02. 2023, 22:05:33 »
Takhle, co se banky týče, pro tu je rozhodující typ produktu. Tj. pokud půjde o "občanský účet" (tedy na rodné číslo), bude strhávat 15 % srážkovou daň a o nic se nebude zajímat. Pokud půjde o "podnikatelský účet" (tj. na IČ), srážkovou daň strhávat nebude a je povinností podnikatele peníze zdanit. Víc jí nezajímá.

Čistě teoreticky by se o to mohl začít zajímat finanční úřad, ale to snad asi jen na udání. Každopádně podnikatel by měl vědět, jaký má majetek, a tedy kolik peněz má v hotovosti a kolik na účtu - pokud má společný účet pro soukromé použití i na podnikání (oficiálně to lze, ale je to jen "poukázka na problémy", až bude chtít finančák v rámci kontroli dokládat všechny příjmy, že jsou či nejsou z podnikání), tak by se v tom měl vyznat :D.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pavel58694

  • Host
Re:Spořící účet
« Odpověď #5 kdy: 07. 02. 2023, 20:35:47 »
První odstavec je mi jasný :)

Šlo mi právě o to, co popisujete v druhém odstavci, jestli je to v pořádku z pohledu legislativy, případně jestli s tím může mít finančák nebo jiný úřad problém. Mám samozřejmě samostatný účet pro podnikání, na který mi chodí peníze z vystavených faktur, takže případně doložit příjmy finančáku nebude problém, ale to co mi z toho po odečtení nákladů, daní a soc./zdrav. zbyde, si přeposílám na druhý účet, na který mi zároveň chodí i výplata ze zaměstnání (peníze na tomto účtu beru jako "čisté zdaněné" peníze, se kterými můžu naložit jak chci), a právě peníze z tohoto účtu bych chtěl vložit na spořící účet. Podnikám na živnostenský list a uplatňuji paušální výdaje, tzn. nemusím si vést účetnictví.

Jde mi tedy o to, zda mohu převést peníze, které jsou z části ze zaměstnání a z části z toho, co mi zbylo z podnikání, na "občanský" spořící účet, a zda je to legislativně v pořádku - pokud k tomu nějaká legislativa vůbec existuje, nepodařilo se mi nic dohledat :)


Lada

  • Host
Re:Spořící účet
« Odpověď #6 kdy: 17. 02. 2023, 16:00:22 »
Chápu to tak, že máte dva různé účty. Jeden je účet osobní, který jste si založil jako soukromá osoba, a používáte ho výhradně pro soukromé účely - chodí vám tam výplata a platíte z něj veškeré své soukromé výdaje (na dovolenou, na  nákup potravin aj.). Druhý váš účet je firemní, který jste si založil jako podnikatel na IČO, tento používáte výhradně pro účely svého podnikání (zákazníci vám tam platí faktury a vy z něj platíte výdaje související s podnikáním). Na soukromý účet vám nechodí platby od zákazníků, ani z něj neplatíte firemní faktury, z firemního účtu zase neplatíte své soukromé výdaje. Vaše soukromé a podnikatelské příjmy a výdaje jsou oddělené - takto je to ideální, tak to má být.

Když vám na podnikatelském účtu zbývají nějaké peníze, převedete si je na svůj soukromý účet a využíváte je pro svou soukromou potřebu (třeba si za ně jdete koupit do supermarketu jídlo a pití do své domácnosti). S těmito penězi si skutečně můžete dělat co chcete  a zákon vám v tom nijak nebrání. Toto je u podnikatele-živnostníka zcela v pořádku a dělají to tak všichni. Říká se tomu výdaj na osobní spotřebu nebo podnikatelská odměna apod. Z hlediska vašeho daňového přiznání je to nedaňový výdaj, což vás ale nemusí zajímat, protože si uplatňujete paušální výdaje. 

Takže pokud si jako soukromá osoba založíte nějaký spořící účet na své rodné číslo (tj. bude to účet osobní, soukromý, nikoli podnikatelský) a pošlete si na něj nějaké své peníze, aby se vám tam zhodnocovaly vysokým úrokem, je to zcela v pořádku, není to nic špatného či protizákonného. Je úplně jedno, jakým způsobem jste si tyto peníze vydělal, jestli v zaměstnání nebo v podnikání. Ve standardních případech vám coby soukromé osobě (ne podnikateli) banka úroky zdaní srážkovou daní 15% a vy je tím pádem už znovu danit nemusíte, neuvádíte je do vašeho daňového přiznání (výjimkou je ten spořící účet u slovenské VUB, který se již probíral výše). 


 

Platby GoPay