Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Prechod z OSVC-platce DPH na HPP  (Přečteno 364245 krát)

McLovin

  • Host
Prechod z OSVC-platce DPH na HPP
« kdy: 10. 08. 2023, 11:28:45 »
Dobrý den,
Mám 2 dotazy:
1) V současné době jsem OSVČ a platím DPH. Uplatňoval jsem odpočet DPH na věci, které využívám při podnikání - počítač, monitor, telefon a z 80% auto. Může se stát, že od příštího roku budu zaměstnancem na HPP a podnikání pozastavím. Budu muset doplácet DPH na všechny věci nebo jen na auto? V jaké výši?
2) Pronajímám byt od ledna 2023, a když mi nájemník zaplatí v prosinci 2022, jedná se o příjem roku 2022 nebo 2023?

Předem děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lada

  • Host
Re:Prechod z OSVC-platce DPH na HPP
« Odpověď #1 kdy: 11. 08. 2023, 10:18:14 »
1) DPH na počítač ani telefon vracet nemusíte. Co se týče auta, záleží na tom, jak dlouho ho vlastníte. DPH je nutné finančnímu úřadu zaplatit v případě, že auto, které máte v obchodním majetku, z tohoto obchodního majetku vyřadíte -to se však týká jen případů, kdy to auto vlastníte méně než 5 let. Pokud si coby OSVČ převedete auto vlastněné víc než 5 let z obchodního majetku do svého soukromého vlastnictví, nic finančnímu úřadu neplatíte. Pokud byste však toto auto do 5 let od jeho vyřazení z obchodního majetku někomu prodal, bylo by to zase jinak.

2) Příjem z pronájmu je příjmem v tom roce, kdy jste ho obdržel. Tj. pokud vám zaplatí v roce 2022, měl byste ho přiznat a zdanit v daňovém přiznání za rok 2022.


Lubo

  • Host
Re:Prechod z OSVC-platce DPH na HPP
« Odpověď #2 kdy: 14. 08. 2023, 16:37:46 »
- ako dlho tieto veci vlastníte?
- máte ich v obchodnom majetku (tj. uplatňujete si odpisy), alebo si náklady uplatňujete výdajovým paušálom (napr. 60%).


McLovin

  • Host
Re:Prechod z OSVC-platce DPH na HPP
« Odpověď #3 kdy: 20. 08. 2023, 14:06:12 »
Auto vlastním od 4.2022 a uplatnil jsem 80% odpočet. Takže bych musel doplatit 80% DPH, ale z jaké částky? Z kupní ceny nebo z aktuální?
Je zapsané na moje IČ, náklady uplatňuji paušálně- 60%.


McLovin

  • Host
Re:Prechod z OSVC-platce DPH na HPP
« Odpověď #4 kdy: 31. 08. 2023, 22:44:53 »
Z jake castky musim doplatit DPH?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay