Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daň z pronájmu nemovitosti  (Přečteno 2020 krát)

Offline Valley

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Daň z pronájmu nemovitosti
« kdy: 05. 01. 2024, 09:07:50 »
Dobrý den, chtěl bych se poradit ohledně podání daňového přiznání a osvobození od daně z pronájmu.
Jsem zaměstnanec a jiné příjmy kromě pronájmu jednoho bytu nemám. Byt je koupený v roce 2023 na hypotéku a měsíční náklady na úroky jsou kolem 10 tis. Čisté nájemné je 12 tis. Pokud připočtu fond oprav a paušál na dopravu, tak už jsem ve ztrátě. Byt se i částečně rekonstruoval, takže jsou tam i náklady na údržbu.

Na internetu jsem se dočetl, že od roku 2023 platí osvobození od daně z pronájmu do 20 tis.

K tomu mám 3 otázky.
1) Musím podávat daňové přiznání i když splňuji podmínku pro osvobození?
2) Pokud ho budu muset podat, tak mám tam uvést ztrátu, nebo napsat do políčka daně jenom nulu?
3) Případně je nutné se zaobírat i odpisy, nebo to můžu případně začít dělat i později?

Prosím vynechte komentáře o tom, že to není zrovna rentabilní investice, jsem si toho vědom a zvažuji prodej. Nicméně teď musím vyřešit daňové přiznání.
Děkuji za relevantní odpovědi.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Karel N.

  • Host
Re:Daň z pronájmu nemovitosti
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2024, 00:06:40 »
Zdanitelný příjem je 144 tis. Kč (12 x 12000), takže přiznání je nutné podat.
Náklady je možné uplatnit jen do výše příjmů.
Náklady je možné uplatnit skutečné nebo paušálem. Mezi daňově uznatelné výdaje související s pronájmem patří typicky následující položky: daňové odpisy pronajímané nemovitosti (s výjimkou pozemku), úroky z hypotéky na danou nemovitost, náklady na opravy a údržbu nemovitosti, daň z nemovitosti, pojištění nemovitosti

Dobrý den, chtěl bych se poradit ohledně podání daňového přiznání a osvobození od daně z pronájmu.
Jsem zaměstnanec a jiné příjmy kromě pronájmu jednoho bytu nemám. Byt je koupený v roce 2023 na hypotéku a měsíční náklady na úroky jsou kolem 10 tis. Čisté nájemné je 12 tis. Pokud připočtu fond oprav a paušál na dopravu, tak už jsem ve ztrátě. Byt se i částečně rekonstruoval, takže jsou tam i náklady na údržbu.

Na internetu jsem se dočetl, že od roku 2023 platí osvobození od daně z pronájmu do 20 tis.

K tomu mám 3 otázky.
1) Musím podávat daňové přiznání i když splňuji podmínku pro osvobození?
2) Pokud ho budu muset podat, tak mám tam uvést ztrátu, nebo napsat do políčka daně jenom nulu?
3) Případně je nutné se zaobírat i odpisy, nebo to můžu případně začít dělat i později?

Prosím vynechte komentáře o tom, že to není zrovna rentabilní investice, jsem si toho vědom a zvažuji prodej. Nicméně teď musím vyřešit daňové přiznání.
Děkuji za relevantní odpovědi.


 

Platby GoPay