reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Jak nakoupit akcie?  (Přečteno 5396 krát)

Bohumil

• Host
Jak nakoupit akcie?
« kdy: 08. 01. 2018, 12:56:00 »
Dobrý den, potřeboval bych poradit jak nakoupit akcie? Plánuji se zajistit na stáří (mimo jiné investice) nákupem bluechips nebo titulů které mají charakter bluechips. Nehodlám s akciemi nijak zvlášť obchodovat, jen držet a pobírat dividendy, jednou ročně nakoupit nějaké další (v hodnotě desítek až stovky tisíc Kč).
U jaké instituce / banky to lze zařídit? Z předběžného průzkumu mi vylezla Fio banka, ale zatím jsem nikde nic nevyřizoval.
Zajímá mne hlavně jak nakoupit bez velkých poplatků a pak jak získám dividendy, ideálně opět s minimálními náklady
Nakupovat bych chtěl na pražské a NY burze.
Děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Karel

• Host
Re:Jak nakoupit akcie?
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2018, 14:38:52 »
A jak ty akcie budeš vybírat? Budeš házet šipkou do terče jako ta pověstná opice nebo budeš svůj drahocenný čas trávit amatérskou fundamentální analýzou? Navíc s dividendami je jenom opruz. Lepší je koupit celý trh, tedy nějaký fond kopírující index MSCI World, který reinvestuje dividendy. Na výběr jsou buď podílové fondy nebo ETF.

Podílový fond je nákladově dražší, ale bývá zajištěný do koruny. Investování je jednoduché. V bance se uzavře smlouva a pak se posílají peníze na účet fondu.

ETF je levnější, ale není zajištěn do koruny. Investuje se přes brokera (FIO, Degiro)

Offline Luky

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2018, 18:52:26 »
Pokud chcete obchodovat sám, tak si musíte otevřít účet u brokera či banky, která obchodování s akciema umožňuje. Mezi nejlepší a nejlevnější patří:

Lynx (zprostředkovatel Interactive Brokers s vlastními poplatky)  - české akcie: nepodporuje, zahraniční: $5 za obchod, 100 Kč ($4,7) za konverzi, velmi výhodné kurzy (nízký spread), velmi dobrá česká podpora

Fio banka - poplatky - české akcie: 0,35% za obchod, zahraniční: $7,95, 0 za konverzi, ale mají dost nevýhodné kurzy, okolo 2% z převáděné částky, česká podpora

Degiro - české akcie: 20 Kč+0.10% za obchod, zahraniční: $0.6 + 0,004$ za akcii, za auto konverzi 0,10%, za manual konverzy 10€ + 0,02 %, výhodné kurzy, česká podpora

Interactive Brokers - české akcie: nepodporuje, zahraniční: $1 za obchod a $2 za konverzi, $10 měsíčně za neaktivitu (první 3 měsíce se neplatí, příp. pokud hodnota účtu přesahuje $100 000

Osobně využívám Fio na české akcie a Lynx na zahraniční. Pokud byste si vybral Lynx, tak vás můžu doporučit, dostanete $50 bonus na poplatky pro první 3 měsíce.

Jak píše Karel, s výběrem individuálních akcií vyplácejících dividendu jsou určité starosti a práce, musí vás to trochu bavit. Odměnou vám bude to, že se naučíte a dozvíte hodně věcí o světě i o sobě, nakouknete do hospodaření světových firem, sestavíte si vlastní portfolio podle vašich cílů včetně dividendového výnosu a budete mít nulové roční náklady. Je potřeba si udělat předtím nějakou přípravu, plán, 1. kolik peněz budete potřebovat na stáří, 2. kdy je budete potřebovat a 3. jaké typy firem vás k tomu nejpravděpodobněji dovedou.
Uvažujete o založení účtu u Lynx? Nabízím $50 bonus na poplatky za obchody. Piště do zpráv.

Krtek

• Host
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2018, 19:05:56 »
Tohle mně vždycky iritovalo, nejde kupovat akcie tak aby to mohli dělat i normální lidi. Já třeba vim že bych chtěl (a měl na to) koupit třeba za 0,5 mega akcie Škoda auto nebo Apple a pobírat dividendy. A můžu je někde nějak rozumně bez poplatků a provizí zlodějum koupit ? Nemůžu :-(
Na druhou starnu tyhle kšefty s penězi a neexistující hodnotou čehokoliv jsou mi proti mysli takže vlastně dobře tak.

Jonas

• Host
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2018, 22:33:49 »
Tohle mně vždycky iritovalo, nejde kupovat akcie tak aby to mohli dělat i normální lidi. Já třeba vim že bych chtěl (a měl na to) koupit třeba za 0,5 mega akcie Škoda auto nebo Apple a pobírat dividendy. A můžu je někde nějak rozumně bez poplatků a provizí zlodějum koupit ? Nemůžu :-(

Píšete hlouposti. Fio má pobočku v každém větším městě a za půl hodiny můžete být majitelem akcií třeba ČEZ nebo Phillip Morris a každý rok inkasovat dividendy. Co se týká poplatků: pokud do akcií vrazíte 10 tis., tak bude poplatek 40 Kč, tj. 0,4%!

Reklama

• Stálý člen

Karel

• Host
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2018, 23:09:34 »
Tady jsou krásně vidět tři způsoby, jak investovat. Já dávám přednost investováním do akciových indexů, Luky dává přednost investováním do jednotlivých akcií a Krtek nejradši neinvestuje a jen nadává, jako stará bába. Každý z nás si myslí, že jeho metoda je nejlepší. Hold každý si musí najít tu svojí pěšinku. :)

Bohumil

• Host
« Odpověď #6 kdy: 09. 01. 2018, 12:41:39 »
Ok, díky moc za přehled.
Jsem IT v jedné investiční zahraniční bance a z povahy mé práce jsem se musel naučit nějaké ty základy a pojmy, nicméně fondům nerozumím, nevidím do nich a bluechips mi přijdou relativně nenáročné, protože je prostě budu držet. Na nějaké divočiny nemám čas, navíc prostě z byznysu znám jen jeden konkrétní výsek. Nastuduju ty fondy, třeba z toho budu moudrý. Hezký den.

Platby GoPay

reklama