reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Přeplatek daně z příjmu  (Přečteno 36566 krát)

Standa

  • Host
Přeplatek daně z příjmu
« kdy: 17. 04. 2018, 22:12:49 »
Dobrý den, žena začala v srpnu loňského pracovat v nemocnici, vznikl ji tedy přeplatek na dani z příjmů z důvodu nevyčerpají celé slevy na poplatníka - předchozí část roku byla stále studentkou. O roční zúčtování požádala, v březnové výplatě ji však přeplatek vrácen nebyl. Může zaměstnavatel vrátit přeplatek i v dalším měsíci? Je případně nějaká možnost podat opravné daňové přiznání?
Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:Přeplatek daně z příjmu
« Odpověď #1 kdy: 18. 04. 2018, 10:23:21 »
Přeplatek daně by měl zaměstnavatel vyplatit nejpozději ve výplatě za březen. Manželka by se měla ve mzdové účtárně zeptat, co se stalo, zda nebylo roční zúčtování provedeno a pokud ne, tak proč (třeba jim nedodala všechny potřebné podklady?).

Otázkou ale je, jestli jí bylo co vracet. Pokud loni v těch měsících, kdy byla zaměstnaná, měla tak nízkou mzdu, že jí po uplatnění daňových slev nebyla sražena žádná daň, tak by jí zaměstnavatel samozřejmě nemohl už nic vrátit. Zaměstnanci se při ročním zúčtování daně nemůže vrátit vyšší částka než ta, která mu byla sražena ze mzdy. Leda by vaše paní měla ještě i bonusy na děti, ale o těch se nezmiňujete, takže předpokládám, že neměla. Podívejte se na její výplatní pásky za loňský rok, na těch by mělo být uvedeno, jestli jí byla sražena daň z příjmu a pokud ano, tak v jaké výši. Pokud byla sražená daň 0 Kč, pak je úplně jedno, že si nevyčerpala celou roční slevu na poplatníka - žádný přeplatek jí nevznikl ("přeplatek" je to, co je zaplaceno navíc, takže když nezaplatíte nic, tak nemůžete mít přeplatek).

Pokud však vaší manželce nárok na vrácení daně opravdu vznikl a zaměstnavatel roční zúčtování neprovedl, nebo ho spočítal špatně, tak samozřejmě má vaše žena možnost podat si sama přiznání na finančním úřadě. Nebude to opravné přiznání, ale řádné přiznání (protože jiné přiznání za loňský rok dosud nepodala - roční zúčtování daně není přiznání). Bude k tomu potřebovat vyplněný formulář potvrzení o výši příjmu ode všech zaměstnavatelů, které v roce 2017 měla, a dále doklady, kterými doloží daňové slevy a odčitatelné položky, které si chce uplatnit (sleva na studenta = potvrzení ze školy o studiu).


nova

  • Host
Re:Přeplatek daně z příjmu
« Odpověď #2 kdy: 18. 04. 2018, 16:51:57 »
Musí se zeptat ve mzdové účtárně, proč jí nebyla vrácen přeplatek na dani - zde Vám to nikdo nesdělí. Mzdová účetní jí pak je povinna sdělit důvody, proč. Buď nedodala Vaše manželka všechny podklady k RZD a nebo měla tak nízkou mzdu, že neplatila žádnou zálohu na dani. O tom všem již psala p. Lada.


 
Platby GoPay

reklama