reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Registrace identifikované osoby - FÚ vyžaduje přiložit fakturu  (Přečteno 39044 krát)

Petr

  • Host
Dobrý den,

jsem OSVČ neplátce DPH. Budu fakturovat poskytování služby do jiné země EU, firmě - plátci DPH. Jedná se tedy o přenesenou daňovou povinnost (reverse charge). Původně jsem myslel, že se nejdříve zaregistruji jako identifikovaná osoba, tím dostanu oficiálně přidělené DIČ (to už samozřejmě mám teď, ale pouze pro komunikaci s úřadem) a vystavím do zahraničí fakturu se všemi "DPH" náležitostmi jako DIČ, datum zdanitelného plnění atd.

Jenže, finanční úřad chce k registraci přidat jako přílohu právě tuto první fakturu! V té době ale ještě oficiálně nejsem (polovičním) plátcem DPH, tím se stanu až po potvrzení této registrace. Bylo mi na úřadě řečeno, že tato první registrační faktura má být raději na nižší částku. Jak má ale vypadat?

a) jako moje dosavadní faktura neplátce DPH, tedy bez DIČ, bez (nulové) DPH, bez data zdanitelného plnění atd?

b) už jako (poloviční) plátce DPH, tedy s DIČ které dokážu odhadnout, ale oficiálně jej ještě nemám, s nulovým vyčíslením DPH (reverse charge), s datem zdanitelného plnění atd?

Celý ten proces se zpětnou registrací nedává vůbec smysl a otvírá možnosti k chybám a pokutám. Jinak na mém FÚ mi ústně sdělili, že první faktura má být ta a), lze tomu ale opravdu věřit?

Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Jestli vám to váš fakturační software umožňuje, tak finančáku pošlete fakturu ve variantě a) a Vašemu zahraničnímu odběrateli ji pošlete ve variantě b), protože pokud je odběratel usídlen v některém státě EU, tak mu podle mě určitě ta první varianta stačit nebude.

Nebo ji odběrateli neprve pošlete ve variantě a), a až bude vyžadovat variantu s DIČ a s reverse charge, tak mezitím vám to třeba už finančák posvětí, zaregistruje vás, a vy budete původní fakturu moci odběrateli opravit a zaslat se všemi předepsanými náležitostmi.


Petr

  • Host
Uf, děkuji. To už je třetí varianta odpovědi kterou jsem dostal :-[ Opravdu na to neexistuje nějaký jednoznačný postup? Přijde mi, že ve všech případech vždy něco poruším.


Ivan

  • Host
Být Vámi, zeptal bych se spíše daňového poradce, a of FÚ raději písemně.
Případně, některé účetní systémy umožňují vystavovat faktury do ciziny podle všech náležitostí.


 
Platby GoPay

reklama