reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Zabavení daňového bonusu  (Přečteno 4084 krát)

Katka

• Host
Zabavení daňového bonusu
« kdy: 04. 05. 2018, 15:47:40 »
Dobrý den.
Prosím o radu v těžké situaci. Jsem zaměstnaná a neuplatňuji si daňový bonus na děti ve mzdě,ale 1x za rok podám daňové přiznání. Letos jsem také
podala,vše v pořádku,ale daňový bonus mi nebyl vyplacen a když jsem pátrala,zda je nějaký problém,bylo mi řečeno,že FU odeslal částku na ČSSZ,protože mám zde nedoplatek pojistného ještě z dob,kdy jsem podnikala. Mám nějaké exekuce,něco si strhla ČSSZ ze mzdy,změnila jsem práci,tam již ČSSZ nestrhávala nic. Mají na toto právo,jde o daňový bonus na děti.
Děkuji za radu.

Reklama

• Stálý člen

reklama

figura

• Host
Re:Zabavení daňového bonusu
« Odpověď #1 kdy: 07. 05. 2018, 09:39:25 »
Ano, právo na to mají.
Pokud v novém zaměstnání nic nestrhávají a exekuce stále není doplacena, až vás najdou opět strhávat začnou. Jen doplním, že nový zaměstnavatel je povinen si od toho předcházejícího vyžádat informace, zda exekuci nemáte, resp. pokud byl vydán zápočtový list je to v něm uvedeno.
Radím, zajděte za stávajícím zaměstnavatelem a nahlašte, že máte exekuci, vyhnete se tak možným problémům.

Lada

• Host
Re:Zabavení daňového bonusu
« Odpověď #2 kdy: 07. 05. 2018, 10:32:48 »
Při obvykle používané "exekuci srážkami ze mzdy a jiných příjmů" vám exekutor daňový bonus zabavit nemůže. Musel by vystavit jiný druh exekučního příkazu, tzv. "exekuci přikázáním jiné peněžité pohledávky". V tom druhém případě exekutor bere vše, protože na tento typ exekuce se nevztahuje nezabavitelná částka, takže vám nezůstane ani ta jedna třetina, která při exekuci srážkami ze mzdy náleží povinnému (=vám). Je přitom jedno, jestli se jedná o měsíční nebo roční bonus.

Co se týče toho, že vám bývalý zaměstnavatel prováděl exekuční srážky, zatímco ten nový to nedělá - to bude patrně tím, že jste mu "zapomněla" říci, že máte nějaké exekuce. Mějte na paměti, že změnou zaměstnání platnost exekuce rozhodně nekončí, ta platí pořád, dokud ji celou nesplatíte. Správně by informace o vašich exekucích měly být uvedeny na zápočtovém listu a zaměstnavatel by na základě těchto údajů měl dát vědět exekutorům, že jste k němu nastoupila do zaměstnání. Pokud to ale na zápočťáku uvedeno nebylo, nebo jste dokonce novému zaměstnavateli zápočťák neodevzdala, měla jste ho o svých exekucích informovat alespoň ústně. Zaměstnanci toto dost flákají (nezřídka schválně), a proto si nemálo exekutorů pro jistotu hlídá přihlášky zaměstnanců na OSSZ a posléze zaměstnavatele kontaktují sami, ale může to nějakou dobu trvat (někdy ani ne měsíc, ale v některých případech i podstatně déle).

Ale povinnost oznámit změnu zaměstnání exekutorovi má i povinný, tj. vy. Cituji přímo z exekučního příkazu:

"Přestal-li povinný pracovat u dosavadního plátce mzdy či jiného příjmu (tj. zaměstnavatele), musí to oznámit do 1 týdne soudnímu exekutorovi. Do jednoho týdne musí povinný soudnímu exekutorovi rovněž oznámit, že nastoupil práci u jiného plátce mzdy či jiného příjmu (zaměstnavatele). Za nesplnění této povinnosti může soudní exekutor uložit povinnému pořádkovou pokutu dle § 53 občanského soudního řádu."

Ještě jsem se sice nikdy nesetkala s tím, že by exekutor za tento prohřešek skutečně udělil nějakou pokutu, ale to vás povinnosti oznámit změnu zaměstnavatele nezbavuje.

Platby GoPay

reklama