reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Ukončení prac poměru na dobu určitou  (Přečteno 2496 krát)

Petra

• Host
Ukončení prac poměru na dobu určitou
« kdy: 17. 05. 2018, 08:11:57 »
Dobrý den,
k poslednímu květnu tohoto roku mi vyprší smlouva na dobu určitou. Bylo mi řečeno, že se mnou počítají, ale zbývají dva týdny do konce měsíce a nová smlouva stále nikde. Ve firmě chci opravdu skončit ke stanovenému datumu a zbývají mi ještě 2 dny dovolené. Ještě jsem nikomu také neřekla že končím, ale mohu si vybrat ty dva dny dovolené? Prostě ty dva poslední dny nepřijít do práce? Hrozí mi nějaký postih. Nový nástup mám ihned od 1. v jiné firmě. Děkuji předem za odpověď.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Ukončení prac poměru na dobu určitou
« Odpověď #1 kdy: 17. 05. 2018, 12:18:53 »
Termín čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, nemůže si ho svévolně určit zaměstnanec. Takže ne, nemůžete si prostě jen tak nepřijít do práce a teprve zpětně říct "čerpala jsem dovolenou". Minimálně byste to měla zaměstnavateli nahlásit pár dnů předem, že si v tyto dny chcete vzít dovolenou, aby měl čas si to nějak zorganizovat a na příslušný termín si za vás zajistit náhradu. Zaměstnavatel může, ale taky nemusí, s tím souhlasit. Pokud byste si nestihla do konce pracovního poměru vybrat veškeré dny dovolené, na které máte nárok, musí vám je zaměstnavatel proplatit.

Pokud vám zaměstnavatel výslovně sdělil, že chce ve vašem pracovním poměru pokračovat i po ukončení doby sjednané v pracovní smlouvě, je nezbytné, abyste mu vy dala na vědomí (stačí ústně), že naopak s pokračováním tohoto pracovního poměru nepočítáte a opravdu chcete skončit v dohodnutém termínu. Jestliže to neuděláte, může váš zaměstnavatel až do konce května žít v domnění, že chcete stejně jako on v pracovním poměru pokračovat, a pak bude nemile překvapen, až 1. června nepřijdete do práce.

To, že vám dosud zaměstnavatel nenabídl novou pracovní smlouvu, nic neznamená - nová smlouva totiž není vždy potřeba. Například pokud zaměstnanec po termínu sjednaném v pracovní smlouvě pokračuje se souhlasem zaměstnavatele i nadále ve vykonávání práce ve firmě, tak se jeho pracovní poměr automaticky ze zákona změní na pracovní poměr na dobu neurčitou. Není k tomu potřeba podepisovat žádný dodatek nebo dokonce novou smlouvu (i když některé firmy to pro jistotu dělají).

Petra

• Host
Re:Ukončení prac poměru na dobu určitou
« Odpověď #2 kdy: 17. 05. 2018, 12:29:32 »
Mockrát děkuji za odpověď, v předešlém zaměstnání mi právě také tvrdili, že se mnou počítají a smlouvu kterou jsem měla již 3x prodlouženou na rok a měla být na neurčito mi ovšem prodloužili, ale pouze na dva týdny a DPP. Takže slovům zaměstnavatele již nevěřím.

Platby GoPay

reklama