reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Jak se počítá fixace u hypotéky  (Přečteno 6242 krát)

herr

• Host
Jak se počítá fixace u hypotéky
« kdy: 25. 05. 2018, 00:11:05 »
Studuji návrh smlouvy o hypotečním úvěru u Sberbank a mám tu toto ustanovení:

"Po celou dobu trvání této smlouvy běží jednotlivá bezprostředně po sobě jdoucí období fixace s pevnou zápůjční úrokovou sazbou. Délka prvního období fixace je 3 roky."

Nikde ve smlouvě ale není vysvětleno, kdy začíná běžet období fixace, popř. kdy končí - obvykle ve smlouvách bývá, že úrokové období počíná dnem uzavření smlouvy a končí posledním dnem následujícího měsíce po uplynutí období, a podobně. Ale ve smlouvě Sberbank nic takového není.

Pokud smlouva mlčí, mohl by platit zákon, ale koukal jsem do zákona o spotřebitelském úvěru, ale v něm také nemohu návod najít.

Reklama

• Stálý člen

reklama

anna

• Host
Re:Jak se počítá fixace u hypotéky
« Odpověď #1 kdy: 25. 05. 2018, 11:59:53 »
Tu úvěrovou smlouvu vám někdo zaslal  k prostudování, pokud něčemu nerozumím, tak kontaktuji banku či zprostředkovatele.
Pokud nemáte v úvěrové smlouvě datum fixace, bude v doprovodných dokumentech. Každá banka to může mít trochu jinak.
Ale, pokud podepíšete úvěrovou smlouvu ještě teď v květnu, tak by vám fixace měla končit v 6/2021.

herr

• Host
« Odpověď #2 kdy: 25. 05. 2018, 13:26:19 »
Vím, že to má každá banka jinak, už hypotéku mám v jiné bance a ve smlouvě je způsob určení počátku běhu fixace a jeho konec popsaný. Ve smlouvě Sberbank to nevidím a hledal jsem v zákoně o spotřebitelském úvěru nějaké obecné principy, kde také nic nevidím.

Rada "zeptat se" je fajn, ale jsem zvyklý si informace dopředu ověřit pokud možno právě z právních předpisů. Ústní odpověď bankéře bude skvělá, pokud problematice bankéř rozumí. Občas tomu tak nebývá, což víme všichni z vlastní praxe, a je dobré být vybaven znalostmi dopředu, aby klient mohl odborně oponovat.

Googlil jsem, ale k těmto právním otázkám jsem nic nevygooglil, jen obecné ekonomické články.

Pokud by někdo věděl, budu rád. Jinak mi nezbude, než se spokojit s ústní odpovědí bankéře.

Napadla mě i varianta, že to banka dělá schválně, že právě přesně do smlouvy nespecifikuje počátek běhu a konec lhůty, protože pokud si to spočítám špatně, nemusím pak po 3 letech stihnout reagovat s refinancováním.

Např. Raiffeisenbank fixaci počítá tak, že když jsem smlouvu uzavřel kdykoli v říjnu 2017, končí fixace přesně 31.10.2022 (u 5leté). Nelze ale vyloučit, že jiná banka konec fixace počítá přesně k dni uzavření smlouvy, tedy např. při uzavření dne 8.10.2017 by fixace skončila 8.10.2022, popř. 7.10.2022 (předcházející den), a u jiné banky může fixace končit 30.9.2022 (předcházející měsíc) nebo 31.10.2022....

Obecná pravidla, jak jsem pochopil, asi neexistují a zákon k tomu také mlčí.

anna

• Host
« Odpověď #3 kdy: 25. 05. 2018, 14:53:26 »
Termín, kdy vám skončí fixní úroková sazba pro konkrétní HU, vám banka musí dopředu sdělit, nemusíte se tedy obávat pouze ústního sdělení. Jen možná nebude v úvěrové smlouvě ale v dalších doprovodných dokumentech.Stačí se informovat, v kterém dokumentu ho máte hledat.

Platby GoPay

reklama