reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: krácení dovolené  (Přečteno 5852 krát)

Marcela Hrabalová

  • Host
krácení dovolené
« kdy: 30. 05. 2018, 22:37:47 »
Dobrý den.Marodím od 13.12.2017.Nemocenská mi bude ukončena 29.6.2018.V zaměstnání chci dát 30.6. výpověď ,která bude s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Chtěla bych se proto zeptat jestli a o kolik dní mi bude krácena dovolená. Podle pracovní smlovy mám 25 dní za rok.
                           Děkuji za odpověď   

                                                     Marcela

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



vojtisek

  • Host
Re:krácení dovolené
« Odpověď #1 kdy: 31. 05. 2018, 06:52:39 »
jj
(25/12)*4


Lada

  • Host
Re:krácení dovolené
« Odpověď #2 kdy: 31. 05. 2018, 13:58:57 »
Koukám, že 30.6. je sobota - takže zvažte, zda v tento nepracovní den skutečně dokážete výpověď svému zaměstnavateli oficiálně předat. Protože rozhodující je den doručení, takže výpověď musí zaměstnavatel obdržet v písemné formě nejpozději toho 30.6. Pokud bude mít firma zavřeno a vy tu výpověď jen tak hodíte do poštovní schránky, ze které ji zaměstnavatel vytáhne až v pondělí 2.7., začne vám výpovědní lhůta běžet až od srpna namísto od července, jak si plánujete.

Jinak stará dovolená za rok 2017 (pokud vám nějaká zbyla) se vám krátit nebude. Ohledně roku 2018 se nemá smysl bavit o nějakém krácení dovolené kvůli nemoci - na dovolenou za rok 2018 vám totiž dosud nevznikl nárok, protože jste letos dosud neodpracovala 60 pracovních dnů. Během výpovědní lhůty těch 60 pracovních dnů (nikoli kalendářních) ani nestihnete odpracovat, takže vám může vzniknout nárok leda za tzv. "dovolenou za odpracované dny", což je 1/12 z celkového ročního nároku za každých 21 odpracovaných dnů. Teoreticky byste mohla během výpovědní lhůty odpracovat až 45 dnů, takže byste pak měla nárok na 2/12 z ročního nároku (tj. u vás je to 2/12 z 25). Pokud dobře čtu zákoník práce § 223 (který pojednává o krácení dovolené), tak dovolená za odpracované dny by se vám krátit už neměla, protože tento § se vztahuje jen na "normální" dovolenou za kalendářní rok, nikoli na tu za odpracované dny.



 
Platby GoPay

reklama