reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Ošetřování člena rodiny  (Přečteno 5139 krát)

Kristýna

  • Host
Ošetřování člena rodiny
« kdy: 08. 06. 2018, 14:40:52 »
Dobrý den,
kdo vlastně vyplácí náhradu za ošetřování člena rodiny, jde to celé z kapsa státu, nebo to hradí zaměstnavatel? Jsem malý živnostník a potřebuji jednu zaměstnankyni, ale ta má tři děti a bojím se, abych to případně vůbec utáhla... Děkuji za případnou odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:Ošetřování člena rodiny
« Odpověď #1 kdy: 11. 06. 2018, 09:36:50 »
Ošetřování člena rodiny platí místně příslušná "sociálka" - Okresní správa sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel neplatí nic.

Doktor vystaví příslušný tiskopis (jsou to 2 papíry - jeden na začátek OČR a druhý na ukončení OČR), do kterého musíte na zadní stranu doplnit požadované údaje. Vy k tomu vystavíte přílohu, do které se uvádí příjmy zaměstnance za posledních 12 měsíců (nebo pokud u vás ještě nepracuje tak dlouho, pak za tolik měsíců, po které u vás pracoval). Řádně vyplněné oba tiskopisy + přílohu pošlete po ukončení ošetřování na místně příslušnou OSSZ a ta vyplatí zaměstnanci peníze.

Pokud by ale onemocněl sám zaměstnanec, nikoli jeho dítě, pak bude v pracovní neschopnosti a zde zaměstnavatel po dobu prvních 14 kalendářních dnů vyplácí náhradu mzdy. Z těchto 14 dnů zaměstnavatel ve skutečnosti platí pouze 7 dnů, protože se proplácí pouze pracovní dny (tj. neplatíte 4 víkendové dny) a z nich první 3 pracovní dny se neproplácí. Od 15. dne již zaměstnanci vyplácí peníze OSSZ, a to za kalendářní dny.


 
Platby GoPay

reklama