reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: 26-letý student prezenčního studia  (Přečteno 2179 krát)

pavlína

  • Host
26-letý student prezenčního studia
« kdy: 17. 06. 2018, 08:04:20 »
Dobrý den, nemáte zkušenost s touto situací? Synovi bude v září 26 let a bude pokračovat v prezenční formě studia na VŠ. Je možnost v tomto případě zaregistrovat se na Úřadu práce (placení zdravotního a sociálního pojištění) a přivydělat si něco brigádně, když by dodržel povolenou hranici přivýdělku maxiálně do 4000,- Kč měsíčně v hrubém? Za info děkuji:-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:26-letý student prezenčního studia
« Odpověď #1 kdy: 18. 06. 2018, 12:28:33 »
Podle toho, co jsem si teď vyhledala na internetu, tak pokud syn studuje prezenčně, nemůže se zaregistrovat na Úřadu práce. Kdyby studoval dálkově, tak by to asi šlo. Ale raději se zkuste zeptat přímo na úřadu práce, krátký telefonický dotaz vám jistě zodpoví.

Kdyby na Úřadu práce byl zaregistrovaný, tak hranice pro přivýdělek není 4000 Kč, ale polovina aktuálně platné minimální mzdy (což se každý rok mění). Zároveň od loňského roku platí, že tento přivýdělek nesmí být vykonáván na dohodu o provedení práce (ze které se neplatí odvody). Musel by tedy mít na ten přivýdělek uzavřenou buď normální pracovní smlouvu (na částečný úvazek) nebo dohodu o pracovní činnosti. Což může být problém sehnat, protože zaměstnavatel bude brigádu nejčastěji nabízet právě formou dohody o provedení práce - ty další dva způsoby totiž nejsou pro zaměstnavatele tak výhodné.

Pokud syna na Úřadu práce nezaregistrují, tak z pohledu zdravotní pojišťovny bude považován za tzv. OBZP (osobu bez zdanitelných příjmů) a bude mít povinnost platit si sám za sebe zdravotní pojištění v předepsané výši (v letošním roce to dělá 1647 Kč měsíčně). Pokud nebude platit, zdravotní pojišťovna mu může napařit exekuci. Sociální pojištění naopak syn není povinen si platit, ale ty měsíce, po které si je nebude platit, se mu nebudou započítávat do nároku na důchod.


 
Platby GoPay

reklama