reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daň z příjmu FO  (Přečteno 2896 krát)

Ivan

• Host
Daň z příjmu FO
« kdy: 25. 06. 2018, 15:49:32 »
Dobrý den,
jsem důchodce v exekuci na starobní důchod a chtěl bych si přivydělat na dohodu o provedení práce. Stanu se plátcem měsíčních záloh na daň z příjmu FO, pokud má měsíční odměna nepřekročí 10.000,- Kč měsíčně ?
Předem děkuji za případnou odpověď.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Daň z příjmu FO
« Odpověď #1 kdy: 26. 06. 2018, 09:24:01 »
"Měsíční zálohy na daň" platí akorát podnikatelé, nikoli zaměstnanci. Zaměstnancům se sráží ze mzdy tzv. zálohová daň, ale tu jim strhává zaměstnavatel ze mzdy a odvádí ji na finanční úřad, ti zaměstnanci sami nic nikam neposílají.

Pokud měsíční odměna skutečně nikdy nebude vyšší než 10.000 Kč hrubého, tak vám nebude zaměstnavatel z odměny strhávat zálohovou daň, ale tzv. daň srážkovou (obě jsou ve stejné výši 15%). Ale pouze za předpokladu, že u něj nepodepíšete Prohlášení poplatníka daně z příjmu. Jakmile ho podepíšete a uplatníte si u zaměstnavatele základní slevu na poplatníka, bude váš příjem podléhat zálohové dani, nikoli srážkové. Ale u příjmu do 10.000 Kč při uplatnění základní slevy na poplatníka bude daň nulová - vy byste tím pádem měl dostat vyplacenou v čistém tu samou částku, co budete mít v hrubém (tj. např. při 10.000 Kč hrubého budete mít 10.000 Kč čistého).

Musím vás ale upozornit na to, že dohoda o provedení práce rovněž podléhá exekučním srážkám. Správně byste měl svému zaměstnavateli nahlásit, že máte exekuci, on by vám ji měl srážet a peníze posílat exekutorovi. A protože nezabavitelnou částku vám pravděpodobně již v celé výši uplatňuje sociálka při srážkách z důchodu, tak zaměstnavateli již tu samou nezabavitelnou částku uplatnit nemůže a bude vám tím pádem na exekuci strhávat více peněz.

Ivan

• Host
« Odpověď #2 kdy: 26. 06. 2018, 15:33:54 »
Přeji pěkný den,
mnohokrát děkuji za Vaši laskavou odpověď.
Ivan

Ivan

• Host
« Odpověď #3 kdy: 26. 06. 2018, 15:49:14 »
Dovolte, abych ještě rozšířil svůj dotaz. Skutečně žiji pouze z nezabavitelné částky. Bude tedy případná odměna z DPP zabavena exekutorem v celé výši, nebo mi nechají alespoň něco nad nezabavitelnou částku ? Můj dluh činí cca 600.000,- a měsíčně mi zůstává nezabavitelná částka ve výši cca 9.300,- Kč.
Přivítám Vaši odpověď a předem za ni děkuji.
Ivan

Platby GoPay

reklama