reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Daň z nemovitosti  (Přečteno 7508 krát)

Lukáš

  • Host
Daň z nemovitosti
« kdy: 04. 07. 2018, 14:07:48 »
Dobrý den,
prosím poraďte.
Finanční úřad mi poslal výzvu ohledně změny výměry pozemků v mém vlastnictví.
Jak jsem zjistil, je to na základě digitalizace KN. Obnova operátu proběhla již v roce 2014. Místní šetření se nekonalo, bylo provedeno "od stolu".
U mých pozemků byly překročeny přípustné odchylky a to několikanásobně. Dle platné legislativy (z.č. 256/2013 Sb., § 36 odst. 3) mne měl KÚ obeznámit s provedenou změnou požadovat odsouhlasení. Což neučinil.
Jak se tedy bránit?

Dle dalších paragarfů není výměra pozemku právně směrodatný údaj, ovšem daň z nemovitosti je na tom závislá.


Lukáš Střížek

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



KarelVlk

  • Host
Re:Daň z nemovitosti
« Odpověď #1 kdy: 04. 07. 2018, 20:38:31 »
Pletete se - Katastrální úřad po vás nemusel chtít nic odsouhlasovat, digitalizace není oprava chyby, přečtěte si prosím §§ 40 - 46 katastrálního zákona. Jako vlastník jste byl obeslán s informací o digitalizaci s tím, že tehdy a tehdy můžete nahlédnout do pokladů. Probíhá to tak, že obvykle někde na OÚ jsou lidi s KÚ a procházejí se zájemci jejich parcely a ukazují, co se změní (hlavně číslování v případě původních PK). Také jsem se zúčastnil (přece jen jsem jesen z největších soukromých vlastníků pozemků v jistém k.ú.), upozornil jsem je na chybku v číslování, ale do výměr si KÚ pokud vím nikdy nenechá mluvit - je to jejich odborný výpočet, někomu m2 přidaly, někomu ubrali (pro vaše kú existuje "srovnávací sestavení" - je to v Nahlížení do KN u jednotlivých k.ú. - a tam je celkový přehled).
Takže změnu výměry můžete akorát vzít na vědomí. Samozřejmě to působí potíže - např. se mi podařila taková věc, že jsem podepsal smlouvu těsně před rozhodným datem, pak běžela 20 denní lhůta, pak byl stop-stav kvůli digitalizaci a pak mě KÚ oslovil, jestli na smlouvě trvám, že m2 už neplatí. Tak to už bylo i na mě moc, pěkně jsem jim vynadal, že vím, co jsem podepsal. Měl jsem problém i u daně z nabytí: chtěli po mě aktulizovat posudek, resp. si sami dopočetli metry a chtěli doplatek. S tím jsem také nic neudělal, pro daň je rozhodné, co je v KN. Takže ve vašem případě po vás pouze nemůžou chtít žádné sankce, když se na FÚ probrali až po 4 letech (ale vyšší daň mohli samozřejmě chtít už podle stavu k 1.1. roku po dokončení digitalizace)...


Lukáš

  • Host
Re:Daň z nemovitosti
« Odpověď #2 kdy: 08. 07. 2018, 21:33:31 »
Děkuji za info,
ale dle Vámi uvedených paragrafů obnova operátu neproběhla. Použili pouze satelitní snímky.
Žádné místní šetření se nekonalo, vše udělali od stolu. V katastru, kde mám chalupu, tak tam místní šetření proběhlo dle Vámi uvedených paragrafů, ovšem v místě bydliště nikoliv. § 36 hovoří jasně, změna výměry mimo povolené odchylky musí být ze strany KÚ oznámena vlastníkovi, odstavec 3 a vyjádření vlastníka odst. 4. Že to provedli v rámci digitalizace je věc druhořadá.
Povolená odchylka výměry byla překročena několikanásobně.
Takže obráceně, pokud je nová výměra menší než původní, tak mohu po FÚ požadovat vrácení přeplatku na dani.
Tak to sorrrrry, to je sci-fí.


KarelVlk

  • Host
Re:Daň z nemovitosti
« Odpověď #3 kdy: 22. 07. 2018, 00:04:57 »
Nejprve píšete, že proběhla obnova operátu, teď že ne. Prosím ujasněte si to. Je to velmi jednoduché: jděte do Nahlížení do KN (zde: http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberParcelu.aspx ) zadejte tam vaše k.ú. a číslo parcely a pokud v části "jiné zápisy" budete mít "Změna výměr obnovou operátu", tak je jasné, že změna výměry vznikla na základě obnovy operátu podle §§ 40-46 katastrálního zákona. Znovu opakuju, že § 36 s tím nemá nic společného, je přece jasně nadepsaný "Oprava chyby v katastrálním operátu"! (mimochodem i tuto taškařici jsem jednou absolvoval, KÚ se sice tváří neomylně, ale řešil jsem duplicitní záznam jednoho kousku půdy na základě ne příliš povedeného geometráku a ještě horší smlouvy).
Možná jste si měl úplně na počátku přečíst http://www.cuzk.cz/Katastr-nemovitosti/Obnova-katastralniho-operatu-a-povinnosti-vlastnik.aspx, kde byste se dověděl, že změna výměr se při digitalizaci týkala min. 10% vlastníků, ale někdy téměř všech ...
A k poslední větě: samozřejmě, někomu se výměra snížila, proto od digitalizace platí menší daň, i když mu neubyla ani hrouda půdy nebo strom. Daňové přiznání podávali všichni se změnou, z praxe vím, že to řešila snad půlka obce, potřeba podávat daňové přiznání byla příslušný leden hlavní zpráva na obecní vývěsce atd. Ale chápu, že někdo bydlí na druhém konci republiky a o své nemovitosti se nestará nebo o nich dokonce ani pořádně neví ...


 
Platby GoPay

reklama