reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Jak budovat bankovní skóre  (Přečteno 8790 krát)

masiton

• Host
Jak budovat bankovní skóre
« kdy: 14. 07. 2018, 16:01:30 »
Zdravím fórum, mám asi trochu neobvyklý problém. Níže chronologicky:

• Od 18 jsem si budoval skoro 10 let dobré bankovní skóre. Měl jsem různé kreditky, všechno jsem splácel včas. Auto na úvěr, rovněž splaceno včas. Předschválené hypotéky s nízkým úrokem, nadstandardní doložené příjmy. Všechno OSVČ.
  • 2015 jsem se odstěhoval za prací do Anglie. Tam jsem žil přes 2 roky a pracoval na plný úvazek. V ČR jsem mezitím dále platil zálohy OSVČ, ale nevyvíjel ekonomickou aktivitu.
  • Během pobytu v UK jsem několikrát poslal peníze do ČR pozdě a se spožděním se mi uhradila kreditní karta (šlo o částky do 500 Kč, tj. poplatky a různé zlužby jako Spotify apod.) Nevěděl jsem to, banka nevolala, neposlala žádný email a neukládala žádné pokuty. Ani jsem nevěděl, že dochází k pozdní úhradě, prostě jsem si neuvědomil, že mezinárodní převod peněz trvá déle.
  • Tyto pozdní platby se propsaly do nějakého registru. Přišel jsem na to až zpátky v Česku.
  • 2018 návrat do ČR. Pokračování v činnosti na OSVČ.
  • Zjišťuji, že z nějakého důvodu si nemůžu vzít auto na operák. Banka mi nedá úvěr. Hypotéka okamžitě zamítnuta. Odhaluji záznam v registru. Trochu se mi i ulevilo, protože jsem se bál, že si na mě někdo mým jménem půjčil, což se nepotvrdilo.
  • Navštívil jsem bankéřku v Raifce, kde mám účet a přes který šly moje zahraniční příjmy. Znám se s ní už dlouho. Vysvětluji situaci a zkoušíme zřídit úvěr s jejich nízkou sazbou 4.9%, který je posuzován individuálně. Slibuji si od toho, že někdo se chytne za nos, pochopí co se stalo a úvěr schválí. Zamítnuto.
  • Po dobu 6 měsíců se tedy držím své kreditky a používám jí k pravidelným platbám a poté ji pravidelně celou uhradím. Snažím se tím vybudovat nějaké bankovní skóre.

Po dlouhém bádání jsem tedy přišel na to, že bankovní i nebankovní ústavy ze mě mají hrůzu, protože jsem několik let neměl žádné dluhy, ani doložitelné české příjmy, ani nečerpal žádné bankovní produkty kromě kreditní karty, kterou jsem nepoužíval a ještě navíc jsem ji několikrát pozdě splatil. Přestože se jednalo o stokoruny, věřitelé při nahlížení do registrů tento údaj nevidí a nevědí ani, že to byla kreditka - vidí pouze, že tam byl úvěr a že jsem ho několikrát pozdě splatil.

Nyní, po půl roce, mi Home Credit nabízí "neodolatelnou nabídku" 130.000 Kč na 3 roky s celkovou splatnou částkou 200.000,- při RPSN přes 30 procent. Jako jediní na trhu se mnou vůbec chtějí něco mít.

Žádám o radu, jak si rozumně znovu vybudovat bankovní skóre. Chtěl jsem si vzít malý úvěr (který nepotřebuji) a dobře ho splácet, abych se někam dostal, ale nehodlám na 130k přeplácet 70 tisíc, to je zlodějina. Neví někdo, jak z mojí situace ven a jak si rozumně a odpovědně vybudovat dobré bankovní skóre?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Krtek

• Host
Re:Jak budovat bankovní skóre
« Odpověď #1 kdy: 15. 07. 2018, 08:57:11 »
Mě teda přijde vůbec úchylný brát si jakýkoliv úvěr, půjčku, kreditku... prostě cokoliv co doopravdy nepotřebuju, jenom proto abych to měl a někomu něco dokazoval. Za mně šetřit, spořit a nebrat si půjčky a úvěry a až bude třeba, vzít si třeba NUTNOU hypotéku nebo auto na operák. Tyhle "drobný" půjčky na věci v úrovni do 10 měsíčních platů jsou akorát zlo a zbytečnost. Ve vaší situaci bych se na všechny ty zbytečnosti vykašlal a snažil se mít nějaký rozumný přítok peněz na účet, ať banka vidí že tam pravidelně něco chodí a že tam částka zůstatku narůstá.
Já jsem si během života asi 3x našetřil cílovou částku na stavebku, pak jsem si z něj vzal překlenovák a po splacení úvěru ze stavebka, za dalších pár let hypotéku, když to bylo nutný. Ani s jednim jsem nikdy neměl problém a pořád mi banky vnucujou kreditky, úvěry, půjčky, hypotéky.

vojtisek

• Host
« Odpověď #2 kdy: 15. 07. 2018, 10:14:24 »
Pokud máš kreditku, tak výše předschváleného úvěru se počítá jako dluh. Takže pokud máš třeba předschválený úvěr 100k na kreditce, tak se to počítá ...
Aspoň mě to takhle bylo v jedné bance vysvětleno

masiton

• Host
« Odpověď #3 kdy: 16. 07. 2018, 09:59:07 »
Díky za vaše odpovědi, ani jedna není relevantní k mému problému. Vážně nikdo?

Petr

• Host
« Odpověď #4 kdy: 16. 07. 2018, 10:17:43 »
Díky za vaše odpovědi, ani jedna není relevantní k mému problému. Vážně nikdo?
Naopak, odpověď od uživatele Krtek je právě velmi relevantní.

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 16. 07. 2018, 18:43:14 »
Jestli chápu správně, tak jsi OSVČ s dobou podnikání v ČR pouze několik měsíců - to už se nedivím, že ti žádná banka nechce schválit úvěrový produkt. Po OSVČ chtějí obvykle daňové přiznání za poslední dva roky.
Řešením jsou pouze indivindi nabídky, ale jak jsi poznal v Raifce, ani to nemusí fungovat. Můžeš zkusit obíhat jiné banky, ale s každou žádostí se ti udělá záznam do Registrů o zamítnuté půjčce, takže po čase ti je odmítnou dát už jen z tohoto důvodu.
Co zkusit Zonky?

Bivoj

• Host
« Odpověď #6 kdy: 19. 07. 2018, 18:55:05 »
Jak píše Patrik Chrz, OSVČ bez viditelné historie resp. s nulovými daňovými přiznáními je problém sám o sobě, bez ohledu na to, co se najde v registrech. Zejména poté, co nový zákon o spotřebitelském úvěru zdůrazňuje nutnost podrobně zkoumat příjmy spotřebitele.
Takže bankovní úvěr, zejm. hypotéku bych viděl jako reálnou až poté, co bude podáno daňové přiznání za rok 2018, pokud v něm tedy budou vidět rozumné příjmy v ČR.

Pokud by šlo jen o ten záznam v registru, tak, jestli se dobře pamatuju, tak banky v bankovním registru vidí něco jako 12 měsíců historie. Takže poté, co tahle doba od opožděných splátek uplyne, by to už mělo být lepší.

A ještě mne napadá jedna věc: Equa bank je v médiích očerňována za to, že používá TelcoScore. Pokud tazatel používá služby českého mobilního operátora a platí mu jako hodinky, mohlo by to přinést nějaké body navrch. Ale netuším, u kterých produktů to užívají a u kterých ne. Spíš asi obyčejný úvěr než hypotéka.

Platby GoPay

reklama