reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Dluhy - pronájem či prodej bytu?  (Přečteno 3211 krát)

Anonym

 • Host
Dluhy - pronájem či prodej bytu?
« kdy: 09. 08. 2018, 04:30:30 »
Dobré ráno finančně zdatní lidé.
V mládí jsem si nasekal nemalý dluh - více bych se nevyjadřoval. Hloupost a ač jsem se změnil, dluhy se táhnou více než smrad.
Naučil jsem se úspornému žití, dokonce i něco málo ušetřím. Finanční rezervu zas tak velkou ale nemám. Přesto vás prosím o radu.

Mým nynějším hlavním cílem je změna oboru práce, kde je větší možnost kariéry, ale jak to tak bývá při změna oboru - budu muset začít s menším platem a mám plán i odcestovat za prací kamkoliv v ČR, kde mi nabídnou největší mzdu.

Jedinou překážkou je mi v tom momentálně ještě navíc hypotéka.
Tedy k hlavnímu dotazu. Možnosti:
1) byt prodat. Hypotéka je ještě ve fixaci, přesto je pravděpodobné byt prodat s momentálním výdělkem cca 200 000,-. Ulehčilo by mi to jak měsíční výdaje, tak celkovou "vázanost" a vznikla by mi vetší finanční rezerva, tudíž bych se nemusel tolik stresovat při cestování za prací, nenadálých situacích a po ustálení bych o něco ponížil zbylý dluh.
2) byt pronajmout. Nicméně byt je původní a pro pronajmutí je třeba investovat nějakých 100 000,-, které nemám a musel bych si je půjčit (to se mi příčí - mám tendence se teď dluhů spíše zbavovat). Dle přibližných kalkulací bych doplácel měsičně cca 2 000,- (bez nečekaných událostí), ale na úvěru se uplatí cca 4000,-, tj. de facto 2000,- v plusu. Byt by mi ale zůstal - pokud se cena nemovitostí výrazně nepropadne, při prodeji po fixaci by byl výdělek mnohem mnohem větší. Také bych měl jistotu bydlení - současná situace prodejů a pronájmu mi přijde dost hektická. I přesto je tato možnost trošku riskantní.

Tak co myslíte?
Prognóza trhu nemovitostí za x let? Je rozumnější se stáhnou a mít menší výdaje (potažmo dluh) nebo je nemovitost opravdu tak výhodná investice? Co jsem teď začal řešit prodej, nestačím se divit její síle.
Připomínám jen, že mým hlavním cílem je realizace v jiném oboru, možnost kariéry. Nerad bych se v tomhle ohledu omezoval mojí současnou situací.
Budu moc rád za jakoukoliv odpověď, myšlenku, pošťouchnutí dle čeho se rozhodovat.
Díky.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Patrik Chrz

 • Moderátor
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 3 055
  • Zobrazit profil
Re:Dluhy - pronájem či prodej bytu?
« Odpověď #1 kdy: 10. 08. 2018, 06:40:56 »
Ten pronájem má rizika, může se stát, že ti nájemce přestane platit - byl bys schopen to ustát? Je to blbé, když nemáš rezervy a v případě problémů nemáš kam sáhnout. Pokud nemáš v rukávu spolehlivého nájemce, asi bych šel spíše do toho prodeje. Je pravda, že ceny nemovitostí porostou, ale pokud se domníváš, že ti volnost umožní nastartovat pracovní kariéru, i tak se to může vyplatit.


Anonym

 • Host
Re:Dluhy - pronájem či prodej bytu?
« Odpověď #2 kdy: 15. 08. 2018, 09:34:26 »
Rozhodnou se ve finale nakonec budu muset sam.
Zatim byt nabizim k prodeji, ale cas me tlaci, tak pokud se do urciteho data nenajde kupec, pronajmu. Nakonec se nasel i spolehlivy najemce.
Takze tak nejak vyreseno, dekuji za reakci.
Pripadne pohledy na vec ale nebudou od veci.


 
Platby GoPay

reklama