reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Obecní cesta přes soukromý pozemek  (Přečteno 2586 krát)

Veronika

  • Host
Obecní cesta přes soukromý pozemek
« kdy: 09. 08. 2018, 09:48:31 »
Získala jsem (dědictví  :)) pozemek, který vlastně tvoří jen asf.cesta + 1m po každé straně.
Dle notářky a odhadce je pozemek můj a cesta (tedy asfalt) obecní (postaveno za komunismu - vše je všech).
Na katastru není věcné břemeno. Chci nabídnout obci k prodeji. Když odmítnou, můžu dělat problémy a cestu třeba zatarasit?
Podotýkám, že je to jediný přístup k MŠ.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaKarelVlk

  • Host
Re:Obecní cesta přes soukromý pozemek
« Odpověď #1 kdy: 14. 08. 2018, 08:01:59 »
Tak především doporučuju být realista - nevím, na kolik je odhad, který zmiňujete, ale spíš se moc netěšte na vejvar, ale jen si říkejte, že to prostě chcete vyřešit. Všechny obce v ČR nakupují, směňují a prodávají pozemky, jednak kvůli řadě podobných případů a také, protože staví kanalizace, cesty, cyklostezky ... Vždy tu operaci musí schválit zastupitelstvo. Samozřejmě bude hlavně záležet, jak to podá předkladatel, takže to může být jen formalita, která prostě jen trvá (zastupitelstva zasedají jen někdy). Proto doporučuju poslat žádost písemně, ale také se obrátit na úřad, zdůraznit, že chcete oboustranně výhodně vyřešit, poptat se, kdyby to tak reálně mohlo zastupitelstvo schválit a po avizovaném termínu případně urgovat. Usnesení se zveřejňují, což souvisí s první větou mít rozumné požadavky - starosta fakt nestojí o to, aby za ním chodily babky a vykřikovali "proč ta čůza dostala za metr dvakrát tolik co náš Lojza vloni na horním konci při stavbě kanalizace" (protože argumentovat blokací v takové situaci není ideální, lidé vidí hlavně peníze). Možná by pro vás nebylo marné si prolustrovat usnesení zastupitelstev v minulosti, abyste věděla, za jakých podmínek obec s pozemky nakládá ...
Závorou vyhrožovat hned na začástku nedoporučuju, jen prostě konstatovat, že je to příjezd a je v zájmu obce to vyřešit. Znám jeden případ, kdy to do fáze zahrazení "obecní cesty na soukromém pozemku" dospělo, ale přineslo to hlavně hodně zlé krve, policajty atd. a pokud vím, tak už je projekt na most a cestu z druhé strany i když "to není možné" (prostě mimořádná situce - nemožnost příjezdu - "umožní i nemožné").
Ještě poslední poznámka: píšete, že cesta není na celém pozemku - teoreticky může obec chtít odměřit jen samotnou cestu. Pokud je ale k ní jen příkop, tak samozřejmě trvejte na prodeji celého pozemku, protože zbytek je nepoužitelný (pokud nejde připojit k jinému přilehlému pozemku, jehož majitel má o něj větší zájem, než obec - doporučuju si pořádně prohlédnout mapu, jestli někdo takový může být).


 
Platby GoPay

reklama