reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Nárok na diety a cestovní náhrady při brigádě na dohodu  (Přečteno 4515 krát)

Matěj O.

  • Host
Zdravím, poslední 2 roky pracuji jako prázdninový brigádník u jedné nejmenované firmy která nás vysílá na všemožné stavby po čr i zahraničí. Letos jsem dostal na podpis smlouvu která mi určila výši hodinové mzdy, a maximální povolené odpracované hodiny (300). A nedávno mi bylo řečeno že když jsem někde pryč od domova, tak můžu (ale nemusím) mít nárok na diety (příspěvek na jídlo) a něco jako odškodnění za práci pryč od domova... Protože se často stává že jsme třeba pryč i měsíc vkuse... Ubytování nám sice firma platí, ale jak jídlo tak i pitný režim si musíme všichni platit z vlastních peněz. A tak se chci zeptat jestli to je zákonem dané a povinné pro každou firmu, a nebo je to pro firmy nepovinné a firmy si můžou vybrat zda přispějí či ne, a nebo to stanoví pouze smlouva...?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamanova

  • Host
Re:Nárok na diety a cestovní náhrady při brigádě na dohodu
« Odpověď #1 kdy: 10. 08. 2018, 19:30:13 »
Co vlastně máte sjednané? Píšete o dohodě, ale podepsal jste smlouvu, což jaksi nejde k sobě. Smlouva se sepisuje u prac. poměru. Také mzda se týká prac. poměru. U dohody se sjednává odměna. U dohody, co sjednáte, to dostanete zaplaceno, pokud není sjednáno, nedostanete zaplaceno. Mj. Zákoník práce nezná pojem brigádník (prázdninový brigádník).


Lada

  • Host
Re:Nárok na diety a cestovní náhrady při brigádě na dohodu
« Odpověď #2 kdy: 13. 08. 2018, 08:46:57 »
Nejprve si ujasněte, co jste vlastně podepsal - smlouvu nebo dohodu? Pokud smlouvu, pak to, co jste se svým zaměstnavatelem uzavřel, je normální pracovní poměr. Pokud dohodu, tak na dokumentu, který jste podepisoval, nemohlo být uvedeno "smlouva", muselo tam být "dohoda". Píšete o omezení 300 odpracovaných hodin na rok, což by ukazovalo na dohodu o provedení práce.

S dietami se to u dohod má tak, že pokud je v té dohodě o provedení práce, kterou jste uzavřel, vysloveně uvedeno, že máte nárok na diety, tak vám je zaměstnavatel musí vyplatit. Pokud však v dohodě o dietách žádná zmínka není, pak na ně nárok nemáte. Ale pokud byste měl uzavřený pracovní poměr (nikoli dohodu), tak na diety máte nárok v každém případě.

Cestovní náhrady, to je zase něco jiného než diety. To se vyplácí, pokud zaměstnanec jede na služební cestu svým vlastním soukromým autem - zaměstnavatel mu v takovém případě proplácí spotřebované pohonné hmoty a ještě jakousi náhradu za opotřebení vozidla, jejíž výpočet je stanovený zákonem. Pokud ale dopravu zaměstnanci zajistí zaměstnavatel (dopraví ho tam firemním vozem, nebo mu zaplatí autobusovou či vlakovou jízdenku), tak se samozřejmě žádné cestovní náhrady zaměstnanci nevyplácí. Obávám se ale, že pracovníků na dohodu se proplácení cestovních náhrad zřejmě opět týkat nebude.

"Něco jako odškodnění za práci pryč od domova" zákoník práce nezná. Žádné příplatky za práci mimo domov neexistují.


Referent

  • Host
Re:Nárok na diety a cestovní náhrady při brigádě na dohodu
« Odpověď #3 kdy: 13. 08. 2018, 13:04:01 »
Pojem cestovní náhrady používáte nepřesně. Cestovní náhrady jsou náhrady cestovních výdajů tedy: jízdné (tedy i proplacení jízdenek), stravné (diety), nocležné a jiné (např. parkování, mýto).


 
Platby GoPay

reklama