reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Doplňkové penzijní spoření + změna banky  (Přečteno 4541 krát)

Michal

• Host
Doplňkové penzijní spoření + změna banky
« kdy: 06. 09. 2018, 00:29:59 »
Zdravim lidi :) potreboval bych poradit ohledne zmeny banky + ve 25 letech si chci zalozit doplnkove penzijni sporeni... hodne jsem cetl a listoval ale ve finale je asi jedno kde clovek sve penize ma protoze kazda banka ma svoje + a - :-X ve firme mame moznost zalozit si bezny ucet u ČSOB bez zadnych poplatku (nebo minimalniho) takze uvazuji ze po x letech u ČS zmenim banku na ČSOB + si tam zalozim penzijko.
Takze bych poprosil o radu jestli ČSOB ano/ne na zakladni ucet a jestli je vubec vhodne si tam zakladat taky penzijko pripadne jakou jinou banku/pojistovnu na penzijko? Uvazoval jsem taky o beznem uctu u Air Bank ale tomu 1% na beznem uctu do budoucna moc neverim.
Jeste bych poprosil ohledne toho penzijka jakou investicni strategii bych mel zvolit? Mam pred sebou x let do duchodu ktereho se mozna ani nedockam... za sebe budu davat smesnou 100,- do budoucna mozna pridam ale firma mi bude prispivat 1500,- vsude ctu ze pro me co budu dlouhodobe prispivat je nejvhodnejsi dynamicka strategie ale celkem se toho bojim.. udajne na na penzijko neni spatna Allianz ale kdo vi...

Dekuji vsem co mi aspon na neco odpovi  ;)

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
Re:Doplňkové penzijní spoření + změna banky
« Odpověď #1 kdy: 06. 09. 2018, 07:40:48 »
No, osobně spíše věřím stabilitě podmínek u AirBank než u ČSOB.

V zásadě máš tři možnosti:
1) založit i účet u některé z bank, kde máš základní služby (vedení účtu, tuzemské transakce, platební kartu a výběry z bankomatu - u některých z všech u některých jen z vlastní sítě) zdarma. Tady se nespálíš, pokud budeš vybírat z pětice:
Fio, Creditas, Equa, Hello, Airbank
Každá má něco, čím vyčnívá (v dobrém i zlém)

2) založit si účet se speciálními podmínkami - tady bych si zjistil, jak to bude v případě, že od zaměstnavatele odejdeš, jestli si budeš moci účet i podmínky ponechat

3) založit si účet, který je bezplatný při splnění podmínek a ty podmínky za to stojí. Takový účet nabízí jak tvoje stávající Česká spořitelna - Erste Premier https://www.erstepremier.cz/, tak zmiňovaná ČSOB - ČSOB Premium https://www.csobpremium.cz/portal/
V obou případech stačí splňovat podmínku obratu na účtu, v prvním případě 70 000 Kč měsíčně v tom druhém 50 000 Kč měsíčně. Pak jsou účty vedeny zdarma, včetně základních služeb viz výše. Výběry kartou jsou zdarma i v zahraničí (u ČS nevýhodným, valutovým, kurzem), u ČSOB i ze všech bankomatů v ČR (u ČS jen z vlastních). K oběma službám je cestovní pojištění (lepší u ČS - na 10 milionů včetně některých rizikových sportů, pro mne má význam třeba potápění), vstupy do salonků na letištích (o něco lepší podmínky má ČS, ta má v Ruzyni vlastní salonek na nonschengen terminálu s privátním odbavením), concierge a další.

Já mám zřízeny všechny zmíněné účty (i některé další), v bodě 1) bych malinko upřednostnil FIO a to zejména kvůli jejich internetovému bankovnictví a opravdu dlouhodobé poplatkové stabilitě (od roku 2006 došlo jen k jedné významné změně - při změně poskytovatele platebních karet), za pozornost stojí i Creditas kvůli výhodnějším kurzům při platbě kartou i výběru z bankomatu.

Co se penzijka týče - to není můj šálek kávy. Vysoká nákladovost, rizikovost, když ti na to bude přispívat zaměstnavatel proč ne, vlastní prostředky bych tam moc netlačil. Strategii si vyber dle svého rizikového profilu, já tíhnu spíše ke konzervativní části.

anna

• Host
« Odpověď #2 kdy: 06. 09. 2018, 09:00:43 »
Penzijko jsou v podstatě investice, ale pokud srovnáte nákladovost u investic a penzijka-dnes DPS, tak penzijko vyhrává.
Ano to nejdůležitější je vybrat strategii. Doporučuji vyváženou strategii. Ikdyž vyvážená strategie u jedné PS, má úplně jiné složení než u druhé PS. Některé PS nabízejí u vyvážené strategie i tkz garanci,(vkladu, příspěvků zaměstnavatele,státních příspěvků) některé ji mají zpoplatněnou, některé nabízejí jen jednu garanci.
Není to až tak jednoduché vám radit, bez dalších informací. Na druhou stranu, můžete každých 5 let přecházet mezi PS(penzijní společnost) bez poplatku. Dle jejich výsledků. 
Zatím mě vychází  PS CP vyvážená strategie. (má všechny garance)

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 06. 09. 2018, 11:48:39 »
Naopak - penzijní fondy je jeden z nejdražších způsobů investování a může za to regulace poplatků, která je nastavena na max 1 % a tím pádem si všechny penzijní fondy účtují to 1 %. Řada z nich si nevydělá ani na ty poplatky a jde o ztrátovou investici.

https://ekonomika.idnes.cz/penzijni-fondy-dostanou-vyssi-poplatky-za-spravu-penez-pkp-/ekonomika.aspx?c=A151115_175453_ekonomika_jvl

Michal

• Host
« Odpověď #4 kdy: 06. 09. 2018, 13:36:18 »
Děkuji za odpovědi  ;) mě celkem láká založit si běžný účet u Air bank.. 1% když zaplatím 5x měsíčně kartou + celkově mi je sympatická :) Na posílání vyplaty, placení přes internet a nějaké platby v obchodě mi bude asi bohat stačit nejsem nějak náročný klient.Tady na webu jsme taky četl že všechny bankovní účty jsou pojištěny na 2,5 milionů takže v podstatě se není čeho bát pokud to dobře chápu :)
Penzijko si vyloženě chci pořídit kvůli příspěvků zamestnavatele jinak v tom nic moc nehledam :) Naše paní na finančním oddělení v práci říkala že ohledně penzijka si všechny banky/pojišťovny vedou celkem dobře ale zmínila především Allianz .

Reklama

• Stálý člen

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 06. 09. 2018, 13:43:00 »
Jak jsem psal výše, když si vybereš kteroukoliv z "bezplatné pětky" - Fio, Creditas, Equa, Hello, Airbank, tak se nespálíš.

Naopak u těch penzijek se spálíš prakticky vždy
https://zpravy.aktualne.cz/finance/vynos-penzijnich-fondu-2017-zhodnoceni-penzijni-pripojisteni/r~36f38f280c4b11e8bacfac1f6b220ee8/

Většina z nich si nevydělá ani na poplatky, tak polovina jich je ve ztrátě. Třeba za rok 2017 byl fond Allianz ve ztrátě 0,72 %.
Každopádně jestli jsou to peníze, které jinak nedostaneš (nemáte kaffeterii, aby sis místo příspěvku na penzijko mohl vybrat např. příspěvek na dovolenou, multisportku nebo cokoliv smysluplného), tak proč do toho nejít.

Michal

• Host
« Odpověď #6 kdy: 06. 09. 2018, 13:46:45 »
Ano Ano přesně tak to je.. když to nepoužiji na penzijko tak nedostanu nic :-) děkuji moc za vyčerpávající odpovědi a váš čas  ;)

anna

• Host
« Odpověď #7 kdy: 06. 09. 2018, 13:47:16 »
Poplatky u penzijka jsou odstupňování dle rizikovosti investice, pokud klient nejde do akcií, je poplatek nižší než 1%.Pokud se podíváte do historie výkonnosti PS-vyvážené strategie, najdete 2-3% zhodnocení/rok .nemáte vstupní ani výstupní poplatky. Pokud mluvíte o investicích, máte tam vstupní poplatky 3,5-5%, roční vedení cca 1-1,5%. Nemáte pravdu že penzijko je nejdražší způsob investování.

Offline Patrik Chrz

• Moderátor
  • Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 06. 09. 2018, 14:29:14 »
Tady nemáte zase pravdu vy. Naprostá většina penzijních fondů má 1 % poplatek z objemu spravovaného majetku u všech svých produktů. Výjimkou jsou nově zaváděné produkty, kde jsou poplatky na krátkou dobu odpuštěny, protože vědí, že toho člověka mají téměř jistého na desítky let a že se "zahojí" v následujících letech, kdy osvobození od poplatků zruší.

Naproti tomu je spoustu investičních fondů, kde nejsou poplatky žádné (ani vstupní, ani roční) i když je pravdou, že většinou jsou schované v zhodnocení. Navíc pokud člověk investuje vlastní prostředky, nemusí jít cestou investičních fondů, hodně populární jsou nízkonákladové ETF.

Fond s poplatky 3,5 až 5 % za vstup a 1-1,5 % za vedení by na trhu opravdu dlouho nevydržel (můžete z těch mnoha set fondů, co jsou na trhu jmenovat alespoň pět?). Jak jsem psal výše, poplatky za vstup jsou často odpouštěny (prakticky každý prodejce má pravidelně akce, stačí si jen chvilku počkat). Pokud už má vyšší poplatky je to "za něco", tedy fond se speciálním zaměřením a potenciálně vysokým výnosem.

anna

• Host
« Odpověď #9 kdy: 06. 09. 2018, 15:47:13 »
Myslím, že nemá cenu tu dělat přestřelku, kdo z koho. Nevím zda se bavíme o jednorázových nákupech investic, či pravidelných investicích. Pokud nakupuji jednorázové investice za např. 100 tis a více a držím, či pravidelně investuji za 500-či více měsíčně, tak je v tom rozdíl. Pak ano sleva na poplatku je možná, ale poplatek za správu i 1,75%/rok tam bude.
Myslím že dotaz zněl na penzijko, a pokud chce vkládat sám jen 100/měs,( za mně 300) ostatní přispívá zaměstnavatel, tak bych hledala strategii, která mu aspoň něco vydělá-vyvážená.Pokud bude občas sledovat výkonnost PS, tak i přes poplatek 0,3-0,5%(mám já u své PS, nemám akciový fond)mu to vydělá, a je rozhodně nižší než u klasických investic.

Platby GoPay

reklama