reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Vrácení daní  (Přečteno 1307 krát)

Tomáš P.

  • Host
Vrácení daní
« kdy: 13. 09. 2018, 09:37:25 »
Dobrý den, rád bych se zeptal když udělá přítelkyně daňové přiznání ,, je na rodičovské dovolené" tak si tam může vykázat děti když já je ve výplatě nemám a měli by ji vrátit daň za ně ? A ona jako s příjmem jen z RD má také nárok na nějaké vrácení daně ? Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:Vrácení daní
« Odpověď #1 kdy: 14. 09. 2018, 09:38:48 »
Daňové přiznání se dělá za celý kalendářní rok, podává se v únoru-březnu následujícího roku. Pokud přítelkyně v letošním roce neměla a ani ve zbylé části roku nebude mít žádný příjem, který by podléhal dani z příjmu (tj. příjem ze zaměstnání, z podnikání, z pronájmu atd.), tak nemá smysl, aby si podávala přiznání. Když jí nebyla sražena žádná daň, nemůže jí být ani žádná vrácena. Z rodičáku se žádná daň nesráží.

A daňové bonusy na děti finanční úřad vyplácí pouze v případě, že člověk, který si podává přiznání, měl v daném roce zdanitelný příjem (tj. mzdu, příjem z podnikání atd.) nejméně ve výši šestinásobku minimální mzdy. Pro rok 2018 je to částka 73.200 Kč (12.200 x 6). Kdo si v roce 2018 vydělá v hrubém méně než tuto částku, tomu žádné bonusy vráceny nebudou. Příspěvek na rodičovské dovolené ani jiné dávky se do toho nepočítají, protože nepodléhají dani, čili nejsou zdanitelným příjmem. Vaše přítelkyně by těch 73.200 Kč musela mít např. jako hrubou mzdu z pracovní smlouvy nebo z dohody, případně si je vydělat jako OSVČ. Pak by na vrácení bonusů měla nárok. Pokud bude ale jejím jediným příjmem za celý rok jen rodičák, nemá nárok na vrácení bonusů.

Jestliže jste otcem těch dětí a žijete spolu ve společné domácnosti, tak mám pro vás dobrou zprávu - daňové zvýhodnění na děti si můžete uplatnit vy. Nevadí, že si je neuplatňujete během roku ve výplatě, můžete si je bez problémů uplatnit dodatečně v daňovém přiznání na finančním úřadě. Ale musí to být vaše společné děti - pokud by ty děti měla vaše přítelkyně s předchozím partnerem, tak si je vy nemůžete uplatnit, protože nejste jejich otec.


 
Platby GoPay

reklama