reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Dane ze Zonky / Mintos: Kdy jde o podnikani?  (Přečteno 24894 krát)

lemon_brandy

 • Host
Dane ze Zonky / Mintos: Kdy jde o podnikani?
« kdy: 29. 09. 2018, 23:24:31 »
Od cloveka v FU jsem se doslechl, ze pri prijmu nad 15 000 Kc rocne nejde o prilezitostny prijem, ale o prijmy z podnikani. Nevim uplne, jak se k tomu postavit.

Na jednu stranu cekam, ze clovek z FU to bude vedet dobre.

Na druhou stranu google mi nic takoveho nenasel, a to mi prijde divne. Zvlast kdyz se takovy limit da dosahnout celkem rychle, staci na splatkach dostat mesicne na urocich 1250 Kc, coz neni tak moc. Ale nebyl jsem schopen zjistit ani, kdy musim byt na podobne veci OSVC.

Jak to tedy je?

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaLada

 • Host
Re:Dane ze Zonky / Mintos: Kdy jde o podnikani?
« Odpověď #1 kdy: 01. 10. 2018, 10:42:06 »
To jste ho asi tak úplně nepochopil. Ten limit 15.000 Kč se týká trochu něčeho jiného, konkrétně povinnosti podat na finančním úřadu přiznání k dani z příjmu (a je přitom jedno, jestli máte živnostenský list nebo ne).

Podle Zákona o daních z příjmu, § 38g, odstavec 1:
"Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně."

Výjimku z tohoto mají zaměstnanci, kteří během roku neměli ve stejnou dobu více než jednoho zaměstnavatele a zároveň neměli ani jiné zdanitelné příjmy vyšší než 6.000 Kč. Pak nemají povinnost podat přiznání a zaměstnavatel jim může udělat roční zúčtování daně.

Pokud tuto podmínku nesplňujete a vaše zdanitelné příjmy za celý rok dají dohromady částku vyšší než 15.000 Kč, tak máte povinnost podat přiznání - ať už jste podnikatel, nebo ne. Může se jednat o souběh zaměstnání (když jste měl 2 různé zaměstnavatele ve stejnou dobu), příjmy z podnikání, ale také například o příjmy z pronájmu, příležitostné příjmy nad 30.000 Kč (prodej ovoce z vlastní zahrady, posekání trávníku sousedovi), nebo taky úroky z půjček.


Lada

 • Host
Re:Dane ze Zonky / Mintos: Kdy jde o podnikani?
« Odpověď #2 kdy: 01. 10. 2018, 11:01:21 »
Jinak podnikání je, stručně řečeno, samostatná soustavná činnost provozovaná za účelem dosažení zisku.

Pojem "soustavná" si přitom mohou úřady vykládat dosti volně - například když nějakou činnost vykonáváte jen 1x měsíčně, ale děláte to tak třeba po celý rok či část roku, tak už je to bráno jako soustavná činnost. A "za účelem dosažení zisku" znamená, že tou činností byste rád vygeneroval zisk - a posuzuje se to tak, i když ve skutečnosti nakonec vygenerujete ztrátu, nebo je váš zisk trapně malý (třeba jen 10 Kč měsíčně). Takže pokud na Zonky půjčujete lidem pravidelně, splňuje to podle mě definici podnikání. Pokud jste ale půjčil jenom 1x - 2x, tak je to nejspíš v suchu.Karel

 • Host
Re:Dane ze Zonky / Mintos: Kdy jde o podnikani?
« Odpověď #3 kdy: 01. 10. 2018, 23:17:57 »
Investovat na Zonky nebo Mintos, atd. můžete jako fyzická osoba a nepotřebujete živnostenský list ani jiné oprávnění. Nejedná se o činnost prováděnou živnostenským způsobem. Zdanění je podle § 10 nebo §8.

Vysvětlené je to na finlordu: https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdaneni-vynosu-z-investic/
nebo http://navodyprolidi.blogspot.com/2018/01/zonky-dane-dulezite-nize-uvedene.html
lemon_brandy

 • Host
Re:Dane ze Zonky / Mintos: Kdy jde o podnikani?
« Odpověď #4 kdy: 02. 10. 2018, 09:03:26 »
Dekuji za odpovedi, ale moudrej z toho uplne nejsem. Jde tedy o podnikani, nebo ne? Cim by se pripadne dalo na FU argumentovat? Zisky se pohybuji v radu tisicu mesicne, prijmy jsou mnohem vyssi, protoze pochopitelne zahrnuji i splatky jistiny. I tak ale muj hlavni prijem je ze zamestnani.

Jeste me napada, jak moc je podstatne, ze je muj hlavni prijem ze zamestnani? Kdybych teoreticky dal dnes vypoved v praci a mel to nejaky cas jako jediny zdroj prijmu, zmenilo by se tim pro me neco.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaLada

 • Host
Re:Dane ze Zonky / Mintos: Kdy jde o podnikani?
« Odpověď #5 kdy: 02. 10. 2018, 10:12:05 »
Jestli to, co konkrétně vy děláte, je či není podnikání, to by vám asi měli závazně sdělit na živnostenském úřadě, a pokud chcete mít ohledně toho v ruce něco pro finančák, tak si to od nich nechte dát písemně (třeba po mailu?).

Přijde mi, že co se týče zdanění vašich příjmů, nejlepší by pro vás bylo navštívit zkušeného daňového poradce a tohle všechno s ním probrat. Sice vás to bude něco stát, ale jistě se vám to vyplatí - už jen proto, abyste neudělal něco špatně vzhledem k finančnímu úřadu a nedostal od něj pokutu.

Z daňového hlediska je v tomto případě jedno, jestli váš hlavní příjem je ze zaměstnání nebo ne. Vzniká vám povinnost podat přiznání k dani z příjmu na finančním úřadě a v něm uvést veškeré své zdanitelné příjmy. Pokud byste dal v zaměstnání výpověď a měl nadále příjem jenom z úroků z půjček, tak máte povinnost si sám za sebe platit zdravotní pojištění ve výši předepsané pro tzv. OBZP, což je letos aktuálně 1647 Kč měsíčně (každý rok se to mění). Zkratka OBZP znamená "osoba bez zdanitelných příjmů" a do této kategorie se řadí osoby, které nejsou zaměstnanci, nepodnikají ani za ně není plátcem pojištění stát. Jsou to třeba ženy v domácnosti, nezaměstnaní kteří nejsou v evidenci Úřadu práce, nebo osoby, které mají příjmy zdaňované podle §8, §9 či §10.


Jakub

 • Host
Re:Dane ze Zonky / Mintos: Kdy jde o podnikani?
« Odpověď #6 kdy: 20. 02. 2019, 05:20:32 »


 
Platby GoPay

reklama