reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Práce na dohodu  (Přečteno 2836 krát)

PavelVostrak

  • Host
Práce na dohodu
« kdy: 31. 10. 2018, 08:41:59 »
Rád bych se zeptal na vaše zkušenosti s prací na dohodu, ať už o provedení práce či činnosti. Mám možnost přivýdělku a tak přemýšlím, zda zvolit právě dohodu nebo si zřídit živnosťák. Na https://www.1job.cz/prispevek/hlavni-pracovni-pomer-a-dohoda-o-provedeni-prace jsem se o tom dočetl, že hlavní výhodou dohod jsou odvody pojištění. U dohody o PP se prý nemusí do 10 tisíc měsíčně odvádět zdravotní ani soc. pojištění. Jediným omezením je 300 hodin ročně, což si ale myslím, že by šlo nějak obejít. U dohody o pracovní činnosti toho moc nevím. Živnosťák ale asi vyjde dráž ne? Prosím poraďte.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaLada

  • Host
Re:Práce na dohodu
« Odpověď #1 kdy: 01. 11. 2018, 09:10:45 »
Pokud s tím chcete mít co nejmíň práce, tak bych volila dohodu o provedení práce. Pokud nebudete mít měsíční odměnu větší než 10.000 Kč, tak se z ní neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, jenom daň. Omezení je, jak píšete, v počtu odpracovaných hodin (300 hod./rok). Zde záleží na tom, jak bude váš zaměstnavatel ty odpracované hodiny vykazovat - jestli podle skutečnosti, nebo je přizpůsobí tomu, abyste během roku (alespoň papírově) nepřekročil těch 300 hod. (tj. max. 25 hod. měsíčně). Tato dohoda je nejoblíbenější jak u zaměstnavatelů, tak u zaměstnanců.

U dohody o činnosti je povolen vyšší počet odpracovaných hodin (polovina standardní pracovní doby - tj. obvyklá pracovní doba je 40 hod. týdně, polovička z toho je 20 hod.). Pokud vaše měsíční odměna bude vyšší než 2500 Kč, musí se z ní odvádět sociální i zdravotní pojištění, takže dostanete méně peněz, než by tomu bylo u dohody o provedení práce.

Pokud budete chtít podnikat na živnosťák, budete si muset vše zařizovat sám, komunikovat s různými institucemi typu finančák a OSSZ, podávat různé výkazy, přehledy, daňová přiznání. Když budete mít dohodu, tak veškeré papírování a odvody daní zařídí zaměstnavatel a vy jen inkasujete peníze.


 
Platby GoPay

reklama