reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Náhrada mzdy pokud čerpám dovolenou ve svátek v nepřetr. provozu  (Přečteno 3584 krát)

pepa

• Host
Dobrý den,
mohu si v den mé naplánované směny, která vycházi ve svátek vzít dovolenou? Vím, že je v zákoně, že to nelze, ale pokud bude zavřený podnik ze strany zaměstnavatele a ten mi vlastně tu dovolenou nařídí. Musí mi zaměstnavatel tento den zaplatit, anebo se jedná o neplacené volno v tomto případě?
DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lubik

• Host
Děláte z jednoduchých věcí složité. Zaměstnavatel chybně naplánoval směnu (spletl se) tak se to opraví. Nebo opravdu chce abyste pracoval, tak to musíte řešit jako každý komu směna připadne na svátek a jemu se nehodí, běžná věc.

pepa

• Host
To jsem teda nepochopil z Vaší odpovědi co dělá každý.

Krtek

• Host
Zrovna tuhle situaci musím u svých podřízených řešit jelikož jim zaměstnavatel naplánoval směnu na svátek, v sobotu a navíc se do práce na většině pracovišť nejde. Dovolená na svátek nelze, u nás s bere náhradní volno, tedy směna ve svátek v docházce chybí a odpracuje se jindy.
Že by zaměstnanci v nepřetržitém provozu zůstali ve svátek doma a dostali 100% náhradu mzdy... to bych jim sice přál ale nepřipadá to v úvahu.

Karel

• Host
Co říká Zákoník práce:

§ 115

Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek
(1) Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

(2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.

(3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Takže z toho jasně vyplývá:
žádná dovolená ani náhradní volno ve svátek nebo dokonce napracování státního svátku neexistuje.

Podle (3) pokud grafová směna připadne na svátek a zaměstnavatel nepožaduje, aby zaměstnanec ve svátek pracoval, pak má zaměstnanec placené volno!!!!! 

Reklama

• Stálý člen

Lubik

• Host
"To jsem teda nepochopil z Vaší odpovědi co dělá každý" Omlouvám se, to že jste tak nechápavý, jsem měl poznat už z vašeho prvního dotazu. Tak tedy:
1. Požádáte vedoucího, aby plán změnil a dal tam místo vás někoho jiného
2. Domluvíte se z kolegou, aby to vzal za vás
3. Máte-li známého lékaře, hodíte se marod
4. Nepůjdete do práce a necháte si dát Áčko
Možná poradí někdo i něco dalšího.

Lubik

• Host
Dotaz k věci. To že někdo naplánuje směnu na den, kdy nechce aby dotyčný pracoval, já považuji za omyl (uvedl jsem to i v prvním příspěvku). Je podle vás možné jiné vysvětlení?

pepa

• Host
No mě spíš šlo o to jak mi uhradí zaměstnavatel mzdu než jak vymýšlet podvody.

pepa

• Host
No my máme takto naplánované směny na rok dopředu. Ale teď nám vedoucí sdělil, že provozovatel bazén v době vánoč. svátků zavře. V podstatě mi šlo jen o to, zda mi zaměstnavatel svátky nějak zaplatí nebo se bude jednat o neplacené volno.

Lubik

• Host
Podle mne se dá roční plán upravit (a určitě se tak děje) a zaměstnavatel v době, kdy nechce aby zaměstnanec pracoval, tak tu směnu v plánu zruší. Jiná situace by byla, kdyby zaměstnanec měl pravidelnou pracovní dobu v sobotu a na tu připadl svátek. U mě to před časem bylo opačně, pracovní dobu jsem měl Po - Čt, takže Velký pátek jsem na rozdíl od ostatních placený neměl.

palička

• Host
Děláte z jednoduchých věcí složité. Zaměstnavatel chybně naplánoval směnu (spletl se) tak se to opraví. Nebo opravdu chce abyste pracoval, tak to musíte řešit jako každý komu směna připadne na svátek a jemu se nehodí, běžná věc.

Platby GoPay

reklama