reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: 5letá fixace, chci vše splatit, jak zvolit parametry hypotéky?  (Přečteno 8353 krát)

Tom

• Host
Dobrý den, chci si brát hypotéku na 15 let, fixace 5 let, úrok (hypoteticky třeba 3 %), 100procentně chci vše splatit po těch 5 letech. V hypotékách se nevyznám, takže: Je dobré nějak ty parametry hypotéky upravit, abych celkově zaplatil co nejmíň? Jediný neměnný parametr je těch 5 let. Vím, že je degresivní nebo progresivní splácení, dá se natahovat délka hypotéky, ale nevím, jestli to má nějaký vliv, když to prostě po 5 letech zatáhnu.

Snad se dal můj dotaz pochopit, díky za odpovědi!

Reklama

• Stálý člen

reklama

anna

• Host
Re:5letá fixace, chci vše splatit, jak zvolit parametry hypotéky?
« Odpověď #1 kdy: 20. 11. 2018, 12:03:52 »
Ke konci fixace, v posledním měsíci, kdy vám fixace končí, múžete doplatit část HU nebo celý. Ale musí tobýt nejpozději den přede dnem, kdy vám končí Fix. Pokud vám banka pošle novou nabídku na další období, stačí ji informovat o tom, že hodláte HU doplatit ať už z vlastních zdrojů nebo tkz refinancováním z jiné banky. Je k tomu určitý postup, který lze řešit cca 2-3 měs před koncem Fixu.

Tom

• Host
« Odpověď #2 kdy: 20. 11. 2018, 13:23:55 »
Ke konci fixace, v posledním měsíci, kdy vám fixace končí, múžete doplatit část HU nebo celý. Ale musí tobýt nejpozději den přede dnem, kdy vám končí Fix. Pokud vám banka pošle novou nabídku na další období, stačí ji informovat o tom, že hodláte HU doplatit ať už z vlastních zdrojů nebo tkz refinancováním z jiné banky. Je k tomu určitý postup, který lze řešit cca 2-3 měs před koncem Fixu.

Děkuji za odpověď, ale tohle není to na co jsem se ptal. Těžko se to vysvětluje, co bych rád věděl, popíšu Vám, jak jsem to měl já, můj dotaz je kvůli sestře, která se na hypotéku chystá. Takže u mě to bylo takto:

Hypotéka na 13 let, úrok 2.79 %, fixace 3 roky, výše hypotéky 470.000 Kč. Platil jsem 3250 Kč měsíčně, to jest 117.000 Kč za 3 roky, doplácel jsem jednorázově skoro přesně 400.000 Kč. To je nějakých 47.000 Kč zaplacených navíc, když si vezmu úrok 2.79 %, mělo by to být jenom 39.340 Kč.

A to je ta otázka. Mám pocit, že jsem platil ty 3 roky více úroků, možná bych ke konci 13letého období platil míň, nevím. Na to se ptám, jestli si to jde nějak zvolit, abych potom po 3 letech (nebo sestra po 5) doplatil míň nebo abych neplatil v průběhu těch 3 let tolik. Myslím, že ten můj příklad ukazuje, na co se ptám a je to teď jasnější. Díky za odpověď!

Jonas

• Host
« Odpověď #3 kdy: 20. 11. 2018, 23:40:17 »
Je to jednoduché:  čím kratší hypotéka resp. vyšší splátky, tím míň celkem zaplatíte na úrocích. Jde o princip anuitních plateb: platíte sice pořád stejně, ale první platby obsahuji větší část úroků a menší splátky jistiny než ty pozdější.
Nejprve příklad s 15letou hypotékou splacenou po 5 letech s 3% úrokem - řekněme třeba 2 miliony:
pokud řeknete, že je na 15 let, tak vám vypočítají splátky 13 898 Kč měsíčně a za 5 let zaplatíte na úrocích 267 tis., pokud že je na 10 let, tak budete mít splátky 19 395 a za 5 let zaplatíte na úrocích jen 240 tis. a navíc budete mít k doplacení o 566 tis. menší jistinu ...
To že to v obou případech po 5 letech zatáhnete nemá na už zaplacené úroky vliv: důležité je, že v druhém případě jste měl vyšší splátky ...
Druhý případ: tam mi nesedí splátka 3250 -nebylo v tom ještě nějaké pojištění splácet nebo poplatek za úvěrový účet? Nebo nebyla ta hypotéka rozpočítána na 15 let? Při vašem zadání mám splátku 3595, po 3 letech zůstatek 376 tis. a na úrocích zaplaceno 35,5 tis.. V případě splátky 3250 Kč je zůstatek 382 tis. a zaplaceno na úrocích 38,8 tis. - prostě je vidět, že na vašem zadání je něco špatně, pravděpodobně nějaké poplatky.
Obecný závěr je ale jasný a je hned na začátku: čím větší splátky (při ostatních parametrech stejných), tím míň zaplatíte na úrocích  ...

Tom

• Host
« Odpověď #4 kdy: 21. 11. 2018, 10:48:55 »
Děkuji za odpověď. Takže pokud dám napevno 15 let splácení, fixaci 5 let a úrok bude 3 % s tím, že na konci fixace vše doplatím, nedá se už při sjednání hypotéky udělat nic, abych ušetřil, je to tak? (První tři údaje jsou neměnné.)

K mému příkladu - máte pravdu. Vyštrachal jsem smlouvu a bylo to 15 let, měl jsem zafixováno 13, moje chyba. Tenkrát jsem chtěl 13 let, ale jako živnostníkovi mi vycházely malé příjmy, protože HB odečítá z vypočítaného příjmu ještě zdravotní a sociální, což jiné banky nedělají. Máte to zmáklé :)

Reklama

• Stálý člen

Cek

• Host
« Odpověď #5 kdy: 21. 11. 2018, 12:47:48 »
U vetsiny hypotek je jeste moznost mimoradne splatky - myslim ted dokonce banka musi povinne povolit 25% rocne. Tedy kazdy rok lze jeste zaplatit cast dluzne castky a snizit tak zaplacene uroky na zbytek fixace.

Tom

• Host
« Odpověď #6 kdy: 21. 11. 2018, 12:49:35 »
Ano, to platí asi rok.

Krtek

• Host
« Odpověď #7 kdy: 21. 11. 2018, 19:06:41 »
Jestli chcete nějak takhle kombinovat a splácet co nejvíc, doporučil bych hypotéku u Air bank. Můžete jí splatit kdykoliv během fixace nebo dát kdykoliv mimořádnou splátku. Taky jde dát volné peníze do "chytré rezervy" a dál splácet normálně. Při tom se úročí jenom zůstatek dluhu mínus ta chytrá rezerva. takže já tam dal z milionu 900 tisíc a splácim úroky ze sto tisíc. Nezaplatil jsem jí celou hned, protože počítam, že si část budu brát v dohledné době nazpátek na nové auto. A stejně občas cpu nadbytečné peníze na splátky navíc.
Dneska už to snad nabízí i víc bank.

Tom

• Host
« Odpověď #8 kdy: 22. 11. 2018, 00:03:17 »
O tomhle jsem kdysi četl, hodně mě to zaujalo, sestra už ale dojednává hypotéku u mbanky.

Martin

• Host
« Odpověď #9 kdy: 22. 11. 2018, 11:13:17 »
Existuju aj rozumne hypotecne kalkulacky: napr: https://www.kalkulackahypoteky.cz/
Tam vidite ako sa bude vasa hypoteka vyvijat v case.
Po 5 rokoch by vam malo zostat doplatit cca 336 tisic (este treba ratat 1000 kc za vymaz na katastri)

Dolezite okrem uroku su u Hypo poplatky, inak potom sa nastavuje uz len urok, pocet rokov a fixacia.

Aby sa urok znizil tak, co ja viem, tak AirBank a Fio maju moznost, ze ak mas peniaze na ucte, tak z nich ti urok nepocitaju.
U Fio je vsak minimalney limit 50 000
Ked boli uroky pod 2% tak sa to moc neoplatilo, lebo sa dali peniaze zhodnotit lepsie inde, teraz to uz zacina byt zaujimave.

Platby GoPay

reklama